1. Ana Sayfa
  2. Neler Olacak ?
  3. Kraliçe 2. Elizabeth Ölünce Ne olacak?

Kraliçe 2. Elizabeth Ölünce Ne olacak?

Kennedy, tarihe geçen bir suikast ile 1062te öldürüldü. İnsanoğlu Ay ile tanışmak için 1969’u bekledi. Çernobil Faciası 1986’da oldu, etkileri bugüne bile taşındı. Tüm bu gelişmeler bizler için çok eskide kaldı değil mi? Peki hepsinden daha önce başlayan bir görevin bugün hala devam ettiğini söylesem ne düşünürsünüz?

Evet. 2. Elizabeth, 1953’de henüz 27 yaşındayken giydiği tacı halen taşıyor. Peki, bu günlerde 95 yaşında olan Kraliçe öldüğünde ne olacak? Yazımızın başında hemen löümden bahsettik ama sanırım acele ettik. Öldükten sonra yaşanacaklara geçmeden onu biraz tanıyalım.

Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelenda’nın da aralarında bulunduğu tam 15 devletin kraliçesinden bahsediyoruz. Kendisi tam 68 yıldır tahtta ve dünyanın halıhazırda en yaşlı devlet yöneticisi. Onun nasıl tahta çıktığından ya da geçtiği aşamalardan çok; nasıl biri olduğuna bakalım. 2. Elizabeth klinik düzeyde takıntılı. 1971’den bu yana; bulaşıcı hastalık korkusu yüzünden kalabalıklara karışmaktan korkuyor. Sohpet ettiği birinden sıkıldığını çantasını eline alarak belli ediyor. Kraliçe’yle görüşecek herkes; çantasını eline aldığı zaman oradan uzaklaşması gerektiğini bilrek yanına yanına çıkıyor. Kişisel servetinin 300 milyon sterlinlik bir kısmı bilinirken kendisi dışında kraliyet ailesinden hçi kimsenin devlet hazinesinden yıllık ödenek almasına izin vermiyor. Özel masasında yazı yazdığı kağıdının altına herhangi bir kopya kalmaması için mutlaka siyah bir kağıt yerleştiriyor; dinlenmediğinden emin olmak için her gün birer saatlik periyotlarla evinin tüm odalarını aratıyor. Yanlızca atları konu alan kitaplareı okurken Scrabble oynamaktan büyük zevk alıyor. Mora çalan kırmızı renkte herhangi bir şey gördüğünde ansiyete krizine varan ataklar yaşıyor ve kendine gelmesi epey uzun sürüyor. Kraliçe Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içerisinde Winston Churchill ve Theresa May’in de aralarında bulunduğu tam 13 İngiliz başkanı gördü. İngiltere’de zamanla birçok şey değişirken sabit kalan tek şey hep Elizabeth oldu.

Peki Kaliçe’nin ölümü halinde neler olacaktı. Aslında bu soru İngiltere tarafından çok öncesinden planlanmış; çok aşamalı ve çok fazla detaya sahip bir süreç anlamına geliyor. Bu ölümün bile bir ismi var.

LONDRA KÖPRÜSÜ OPERSAYONU :

Farklı birimlerce üstünde çalışıldıktan sonra yazılı bir metin haline getirilen prodedürler; Elizabeth öldükten sonra takip edilmesi gereken her adımı tek tek kayıt altına almış. Öncelikle ölüm; ‘ Londra Köprüsü yıkıldı!’ mesajıyla üst kademelere iletilecek. Ölümü ilk öğrenen kraliçenin özel sekreteri olacak. Sekreter, İngiliz başkanını arayarak güvenli hattan arayarak bilgilendirecek. Başbakan, daha önceden isimlerini belirlediği beyin takımıyla bilgiyi sonra dışişlerş bakanlığına gelecek. Bakanlık mesajı, Kraliçe’nin Hükümdarı olduğu 36 farklı milettin 15 hükümetine iletecek. Merkezden gönderilen mavi OBIT ışığı sistemiyle tüm radyo istasyonları tek tek uyarılacak. Bu sayede istasyonlar programlarını sonlandırırken melokolik tınılar çalınmaya başlanacak. BBC, fonda İngiliz marşı eşliğinde ölüm haberini vatandaşlarla paylaşırken bu haberi verecek olan sunucu, kravatını BBC ofisinde bir kaç yedeğiyle birlikte hazır bulundurulan siyah kravatla değiştirecek. Birleşik Krallık’ta tüm bayraklar yarıya indirilecek, kraliyet sancağına ise dokunulmayacak. Televizyon kanalları, yıllardır bu olaya hazırlıklı oldukları için önceden derlenmiş, Elizabeth’in hayatını anlatan uzun belgeseller yayınlamaya başlayacak. Sarayın Web sitesi için özel hazırlanmış bir ana sayfa tasarımı da hızlıca yayına alınacak. Bu arada birkaç yıl önce bu sayfa yanlışlıkla yayınlanmış ve ortalık fena halde karışmıştı.

Ölüm sonrası birkaç saati özenle planlayan İngiltere cenaze merasimine de fazlasıyla önem veriyor. Elizabeth toprağa verilmeden önce naaşı, Buckingham Palace içerisinde 23 saat boyunca halka sergilenecek. Hiçbir geleneğin atlanmadığı toplam 21 farklı tören 3 saat içerisinde gerçekleşecek. Bu arada cenaze töreninin kraliçe hayatını kaybettikten 12 gün sonra yapılacağını da hatırlatalım. Kraliçe’nin naaşı babası Kral 6. George’un yanına Windsor bölgesine defnedilecek. Kraliçe’nin defin işlemlerinden sonra sıra tabi o meşur soruya gelecek….

” Yerine kim geçeçek? “

Elizabeth’in ölümünden sonrası oğlu Prens Charles kraliyet ailesinin yeni hükümdarı olacak. Pres Charles’tan boşalan Galler Prens unvanı da tabi Prens William’a geçmiş olacak. Milli marşta bazı kelimelerin değişmesi gerekecek. Milli marşın en vurucu cümlesi olan “Tanrı Kraliçe’yi korusun” yerine “Tanrı kral’ı korusun sözüne bırakılacak. Tam 24790 gündür kraliyet tacını başından çıkarmayan Elizabeth, birçok farklı özellikleriyle dünya tarihine geçmiş durumda. Ölümü bu kadar ses getirecek ve bu kadar yoğun biçimde planlanmışikinci bir figürden bahsetmek nerdeyse imkansız…

Yorum Yap

Yorum Yap