1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Kripto Paranın Zirvesi Bitcoin Hakkında 5 İlginç Gerçek

Kripto Paranın Zirvesi Bitcoin Hakkında 5 İlginç Gerçek

featured

Son günlerde oldukça sert bir düşüş yaşayan Bitcoin adından sıklıkla söz ettirmeye devam ediyor. Her ne kadar çıkalı bir süre olsada, Bitcoin hakkında hala devam eden farklı görüşler vardır. Bitcoins pazarındaki değerlerle ilgili dünyayı sarsan birçok gerçek var. Elbette bu yeni kavram ile ortaya çıkan gerçekler, son günlere kadar halka tanıdık gelmiyordu. Elbette yüz Bitcoin sahibi olmak ve bir milyoner olmak aynı anlama geliyor gerçeğini birçok kişi kavrıyor.

Bugün sizlere Kripto Paranın Zirvesi, Bitcoin Hakkında 5 İlginç Gerçek adlı yazımızda, bitcoin ile alakalı bazı gerçeklerden bahsedeceğiz.

5- İşlem Yapmak İçin İkinci Şans Yok ;

Bunu bilmek ilginç ve gizemli gerçek olsa da, gönderenin Bitcoin’i nereye gönderdiği ve dünyanın hangi bölgesini dikkate aldığı hakkında hiçbir ipucu yok. Bitcoin işlemini yaparken insanlar korkunç bir şey yaşamış, işlem hatası gerçekleşse, bitcoin kaybolsa dahi yok olan Bitcoin’leri geri getirmek için başvuru yeri bulunmuyor. Bazı sorun giderme yöntemleri olsa da, onları kaybetme şansınız yüksektir. Bu kusurları göz önünde bulundurarak, Bitcoin işlemleriyle teknik olarak iyi bilgili değilseniz kendiniz risk almamaya çalışın.

4- Bir Yıl Bitcoin Madenciliğinde Tüketilen Elektrik İrlanda’dan Daha Fazladır!

Bitcoin’ler özel bilgisayarlar ve yazılımlar tarafından çıkarıldığından, her bir Bitcoin oluşturulurken büyük miktarda elektrik tüketilir. Bu parayı, uluslar tarafından basılan diğer paralar ile karıştırmamalısınız. Her Bitcoin işlemi, su ile doldurulmuş 36.000’den fazla su ısıtıcısını kaynatabilen 300 KWh’den fazla elektriği tüketebilir. Elbette tüketilen elektrik miktarına her Bitcoin madenciliği için tüketilen elektrik miktarını da, tüketim miktarına eklemeniz gerekir. Bitcoin madenciliği için tüketilen toplam elektrik düşünüldüğünde, 19 gelişmiş ülke tarafından tüketilen elektrikten daha büyüktür ve bu da İrlanda’nın tüketiminden biraz daha yüksektir.

3- Bitcoinler Terörizm İçin Kullanılabilir ;

Para biriminin işlem gördüğü yerden izlerin bulunabileceği diğer çevrimiçi işlemlerin aksine Bitcoin işlemleri tamamen anonim olarak gerçekleşir ve izi takip etmek zordur. Nereden geldiği ve nereye gittiğiyle ilgili hiçbir fikrimiz olmayabilir. Bu terorizm açısından oldukça sakıncalıdır. Teröristlerin dünyanın herhangi bir yerinde bu işlemlerin yardımıyla büyük bir şey planlamasının önü açılıyor. Terörist grubun operasyonları için gerçek zamanlı para birimini kullanması gerekirken, Bitcoinler onlara beklentilerden çok daha fazla yardımcı olabilir.

2- Bitcoinler Sadece 21 Milyonla Sınırlıdır ;

Bitcoins değerini sadece 21 milyonla sınırlamak çok ilginç ve dikkat edilmesi gereken bir şey. Bitcoin madenciliği, sıfırdan sadece 21 milyonla sınırlandığı vurgulanan altın madenciliği ile karşılaştırılabilir. Çok sınırlı miktarda çıkarılan altınla karşılaştırıldığında, Bitcoin’ler de dijital araçlar kullanılarak çıkarılıyor. Temel olarak, 21 milyonun sayısı madencilerin kendileri tarafından belirleniyor ve eşik değere ulaşıldığında etkiler kendiliğinden uygulanacak. Bir sonraki soru “Madenimde başka Bitcoin yoksa ne olabilir?”. Madenciler sadece operasyonları saklamak için işlem ücretlerine bağlı olmak zorunda olduğundan, bunu cevaplamak oldukça zordur. Bununla birlikte; Bitcoinler sınırlı ve şimdi değer yüksek olsa da, değer sınırlarından dolayı yüksek kalmaya devam edecektir.

1- Bitcoin’in Kurucusu Hala Gizemini Saklamaktadır;

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in kurucusu hakkında bildiğimiz her şey. Onun şu anda nerede olduğunu ve tam kökenini merak etsenizde, bunun cevabı büyük bir gizem. Bazıları Satoshi’nin Japonya’dan olduğunu ve 37 yaşında bir erkek olduğunu düşünüyor. Ancak iddialar, yarattığı kaynak kodunun mükemmel bir İngilizceye sahip olduğunu ve Japonca olmadığını vurguluyor. Dahası, bugün bile bir gizem olmaya devam eden gerçek kimliği henüz keşfedilmemiştir. Bugün Bitcoinlerin değeri göz önüne alındığında, Nakamoto’nun ortadan kaybolduğu ilk anlarda yaklaşık bir milyon Bitcoin sahibi olduğu biliniyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap