İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Kurban Bayramı Ne Zaman ? Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

Kurban Bayramı Ne Zaman ? Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

featured
Kurban Bayramı Ne Zaman ? Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

Kurban ibadeti, müslüman aleminin dini bir bayramıdır. İslam’da 2 bayram bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Ramazan ve Kurban bayramıdır.

Kurban kesmek, kurban ibadetini yerine getirmek insanoğluna Hz.İbrahim peygamberden miras kalmıştır. Hz.İbrahim’in oğlu Hz.İsmail’i kurban etmek üzere niyet alışı, sonrasında gelişen olaylar silsilesinde bıçağın Hz.İsmail’i kesmemesi ve gökten bir koçun inmesi olayı kurban ibadetini başlangıcıdır.

Kurban ibadetini şu şekilde anlatmak gerekirse ;

İbrahim aleyhisselam, Allahü teâlâ bir oğul verirse, onu Allah için kurban edeceğini söyledi. Dileği hasıl olunca, sözünü yerine getirmesi rüyada bildirildi.

Hazret-i İbrahim, sözünde durup oğlunu kurban etmek istedi. Cenab-ı Hak, (İbrahim, gerçekten rüyasına sadakat gösterdi. Elbette bu açık bir imtihandı. Oğluna karşılık ona büyük bir kurbanlık koç fidye verdik. İhsan sahiplerini böyle mükafatlandırırız) buyurdu.

Kurban esasen bizlere çok anlamlı dersler de vermektedir. Hz.İbrahim’in Allah’a vermiş olduğu sözü, Hz.İsmail’in şeytanın vesvelerine karşı duruşu ve nefsine yenilmemesi gibi Allah’a duyulan sadıklık ve verilen sözü tutma gibi olaylar bizlerin mutlaka örnek alması gereken durumlardan bazılarıdır.

Allah’ın ise, Hz.İbrahim’in sözünde durmasının karşılığında ona gökten kurban indirmesi, kullarına karşı ne kadar merhametli olduğunun bir örneğidir.

Kurban Allah’a iman eden kimselere bu olay sonrasında buyrulmuştur.

Kurban Bayramı Ne Zaman ? Kurban Kesmek Kimlere Vaciptir?

KURBAN KESMEK KİMLERE VACİPTİR?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, kurban kesmek farz bir ibadet değildir. Kurban, dinimizde vacip olan bir ibadettir.

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde olan, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir. Toplumumuzda bu şekilde zekat verecek durumda kişi sayısı olmamasına rağmen, kişiler kendilerinin can sağlığı ve mallarının şükrü karşılığında ibadetlerini yerine getirmeye çalışırlar.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

KurbanBayramıNeZaman?

Kurban bayramı ne zaman? Kurban bayramı temmuzun kaçıncı haftasında? Kurban bayramında kaç gün resmi tatil var?

Kurban bayramı, temmuz ayının 20.gününde idrak edilecek. 20 Temmuz salı günü başlayacak olan Kurban Bayramı, 23 Temmuz Cuma günü ise sona erecek. Arefe günü ise 19 Temmuz’a denk gelmiş olacak.

Kurban bayramında 9 gün resmi tatil bulunmaktadır. Pazartesi (19 Temmuz) arefe günüyle başlayacak olan resmi tatil, 25 Temmuz pazar gecesi sona erecek. Böylelikle mesai, 26 Temmuz’da tekrardan başlayacak.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap