1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Küresel Isınma Nedir?

Küresel Isınma Nedir?

Buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, sel, kuraklık, orman yangınları gibi doğal afetlerin artık daha fazla görünmesinin sebebi ne olabilir?

Dünya’nın yaşanılabilir bir gezegen olmasındaki en önemli etkenlerden biri, atmosferdeki sera gazlarının olmasıdır.

Bugün Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı 15 C civarındadır. Eğer sera gazları olmasaydı Dünya 32 C daha soğuk olur, tüm sular donar, Dünya yaşama elverişsiz bir hale gelidi.

Sera gazları Dünya’nın ısınmasına nasıl katkıda bulunur?

Atmosferdeki sera gazları Dünyadan yayılan ısıyı önce soğurur, ardından tekrar yayar. Böylece yeryüzünden uzaya doğru yayılan ısının bir kısmını geri yansıtarak sera etkisi yapar ve Dünya’nın daha sıcak olmasını sağlar.

Aynı tür iki atomdan oluşmayan herhangi bir gaz molekülü kızıl ötesi ışığı, yani ısıyı soğurup yeniden yayabilir.

Dolasıyla atmosferdeki su buharı , metan , karbondioksit , karbonmonoksit , azotmonoksit , azotdioksit , ozon gibi aynı tür iki atomdan oluşmayan tüm gazlar sera gazıdır. Atmosferin yaklaşık %99unu oluşturan azot ve oksijen gazları ise sera gazı değildir.

Günümüzde Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı hızla artıyor. Küresel ısınma olarak adlandırılan bu durum insan etkinlikleri sebebiyle atmosferdeki karbondioksit miktarının aşırı artmasından kaynaklanıyor.

Küresel ısınma ne zaman başladı ?

Yirmi bin yıl önce Amerika , Avrupa ve Asya kıtalarının kuzey kısımları buzullarla kaplıyken atmosferdeki karbondioksit delişimi 180 mg/l idi. Sanayi devriminden önce bu değer 280mg/l ye çıkmıştı. Günümüzde ise yaklaşık 415mg/l civarında ve bu durum artmaya da devam ediyor. Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığının 20. yüzyılda yaklaşık 0,7 derece santigrat arttığı biliniyor ve ısınma giderek hızlanıyor.

1980’lerden beri her 10 yılda bir karaların ortalama sıcaklığı 0,25 derece santigrat, denizlerin ortalama sıcaklığı ise 0,13 derece santigrat artmaktadır.

Küresel ısınma ‘nın sebep olduğu iklim değişiklikleri buzulların erimesine, deniz seviyesinin yükselmesine, sel, fırtına, hortum, kuraklık ve orman yangınları gibi doğal afetlerin daha sık yaşanmasına neden oluyor.

Küresel ısınma için Dünya ne yapıyor ? Ne yapmalıyız ?

2015 yılında 195 ülke küresel ısınmayı 2 derece santigrat ile sınırlandırmayı amaçlayan Paris İklim Sözleşmesine imza attı. Ülkeler bu sözleşme ile atmosfere saldıkları karbondioksit miktarını azaltmayı tahüt etti. Dünyanın daha fazla ısınması ve doğal dengelerin bozulmasını önlemek için bizim de atmosfere saldığımız karbondioksit miktarını azaltmamız gerekiyor. Bu amaçla yapılması gerekenlerin başında kömür ve petrol gibi fosil yakıtların kullanımını azaltmak, güneş ve rüzgar enerjisi gibi çevre dostu enerji üretimine geçmek gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap