1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Kuru Üzüm’ün Faydaları

Kuru Üzüm’ün Faydaları

featured

Vitamin ve enerji deposu olarak bildiğimiz kuru üzümün bir çok faydasını daha önce belki duymuşuzdur. Fakat kuru üzüm’ün ateşi dahi düşürdüğünü biliyor muydunuz?

Kurum üzüm enerji doludur ve kansızlıkla mücadele etmenize yardımcı olur. Kansızlığı tedavi etmenizi sağlayan demirleri içerisinde bulunduran kuru üzüm, ayrıca vücudun sıfırdan kan üretmesine de yardımcı olur.

Kurum üzümde yüksek miktarda bulunan bakır, alyuvarlara oldukça direnç sağlar, alyuvarların oluşumunu da destekler.

Ve karbonhidratlar, kuru üzüm karbonhidrat bakımından oldukça zengindir, gün içerisinde bazen birden bire açlık hissi duyabiliriz, bu durumdan kaçınmamızı sağlayan en önemli besin kuru üzümdür.

Kabızlığa İyi Gelir ;
Lifli yapısı sebebiyle kuru üzüm kabızlığı kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur.
Bunun nedeni ise kuru üzümün lifli yapısının çözülememesindendir. Kuru üzüm bağırsaklarda ki hareketi teşvikler, bağırsağı hareketlendirir ve sindirilen besinin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar.

Toksinleri Atar ;

Kuru üzümün içerisinde barındırdığı mineraller, vücudumuzda ki toksinleri, organlarımızdan, hücrelerimizde kısa sürede atmamızı sağlar.

İlerlemiş hastalıkların veya ilerlemekte olan ciddi rahatsızlıkların kesilmesini sağlar, hastalığın ilerleyişini önler.

Kan basıncınızı düşürmek istiyorsanız yine çare kuru üzümde. Kuru üzüm sayesinde potasyumu vücudunuza almış olursunuz, bu sayede kan basıncınız düşmüş olacaktır.

Kuru üzümün maddesinde ki lifler, damarlarımızda ki sertliği azaltır. Kuru üzümü tüketmek kalp ve damar sağlığınızı düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Ateşi düşürür ;

Kuru üzümler fenolik fitokimyasallar açısından zengin oldukları için, büyük antibakteriyel ve antioksidan maddeleridir. Kuru üzümler, virüslerin ve mikropların sebep olduğu bakteriyel enfeksiyonları veya ateşi düşürmeye yardımcı olurlar.

Kemiklere Bakım Yapar ;

Kuru incirde olduğu gibi kuru üzümde kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Tüketeceğiniz yoğurda bir avuç kuru üzüm eklerseniz, vücudunuzun kalsiyum oranını arttırmış olursunuz. Kuru üzüm bol miktarda potasyum içerir. Vücuttaki su ve mineral dengesinin korunmasına yardımcı olan potasyum elementi de bu şifa deposu kuru üzümde mevcuttur.

Sağlıklı Kilo Almanıza Yardımcı Olur ;

Kuru üzüm içerisinde barındırdığı besinler ile harika bir enerji kaynağıdır.
Kuru üzüm sporcular tarafından da bolca tüketilir. Kuru üzümün kilo aldırma konusunda ki rolü, bolca mineral ve vitamindir.

Uykusuzluk Sorunu ;

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmiyor. Kuru üzüm uyku sorunu, uykusunu alamama gibi konulara yardımcı olmak için yararlı bir tedavi olarak doktorlar tarafından önerilmektedir. Bozuk bir uyku düzenini düzene koymak için kuru üzüm kesin bir doğal yöntemdir

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap