1. Ana Sayfa
  2. Diziler ve Filmler
  3. Kuruluş Osman Dizisin’de Ki Mantık Hataları

Kuruluş Osman Dizisin’de Ki Mantık Hataları

Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde ki Kuruluş Osman dizisi, yeni sezonda ekranlarda yerini aldı.
Atv ekranlarında sezona damga gibi bir giriş yaparak reytinglerde zirveye ulaşan ve Türk dizi tarihinin en iyi başlangıcını yapan Kuruluş Osman her ne kadar plato ve kamera çekimleri gibi birçok konuda başarılı olsa da maalesef tarihi açıdan bir çok yanlışı içinde barındırıyor.

Elbette her şeyi doğru bir şekilde işleyemez olabilirsiniz, fakat bariz hataları da seyirci görmezden gelemez. Örneğin, Osman Gazi’ye hayatı boyunca eşlik eden, onunla sefere giden, fetihler yapan Turgut Alp dizide halen gözükmedi. Eğer ki üzerine basılmaz ve Turgut Alp karakteri silinirse bu tarihi açıdan oldukça yanlış bir durum olur.

Şimdi gelelim mantık hatalarına. Dizide Bamsı Beyrek karakteri bilindiği üzere Osman Bey’in babasına eşlik eden başarılı bir alp idi. Ertuğrul Gazi ile yaşıt olan Bamsı Beyrek, şuan Dündar Bey’den ufak gözüküyor.
Dündar Bey ise Ertuğrul’dan küçük olan Kayı Boyu ailesinin en küçüğüydü. İşi mantığa döktüğümüzde Dündar Bey ve eşine hayat veren karakterler, biraz fazla yaşlı gösterilmiş gibi.

Bir diğer konu ise Ertuğrul’un en büyük oğlunun (Gündüz Bey) Bamsı Beyrek’ten yine büyük gözükmesi. Karakter seçiminde senarist bizce biraz büyük yaş tercihinde bulunmuş.

Ve bir diğer konuda ortadan kaybolan karakterler.. Dizi de bazı karakterler buna Diriliş Ertuğrul’da dahil, bir anda ortadan kayboldular. Diriliş Ertuğrul dizisinde bir anda ortadan kaybolan Doğan Alp’in karısı ve oğlu, bir anda ortadan kaybolan kaledar Günalp Bey gibi bir çok karakter ortadan bir anda kaybolmuşlardı.

Dizide aradan zaman geçti ve bazı karakterlerin üstüne halen basılmadı. Belki geri dönecekler fakat şu ana kadar adından hiç söz edilmeyen bir çok karakter var.
Abdurrahman Alp, Ertuğrul’un oğlu Savcı Bey, Bamsı Bey’in eşi ve kızı, Diriliş’in sonunda evlenilen İlbilge Hatun gibi birçok karakterin ismi dahi dizide halen geçmedi.

Umarız senarist bu güzel senaryoyu ,dev platoyu ve verilen emekleri boşa çıkarmadan karakterler ve senaryo konusuna netlik kazandırır.
Çünkü mantık konusunda ciddi sıkıntılar mevcut.
Sizlerde Selcan Hatun ve Ertuğrul Bey hakkında ki geri dönüş hakkında ki yorumlarınızı belirtebilirsiniz..

Yorum Yap

Yorum Yap