1. Ana Sayfa
  2. Diziler ve Filmler
  3. Kuruluş Osman – Genel Değerlendirme

Kuruluş Osman – Genel Değerlendirme

featured

Kuruluş Osman’a yayın hayatında başarılar dilerim. En az Diriliş “Ertuğrul” kadar tutulacağını ve uzun ömürlü olacağını düşünüyorum. Nedenini bilmiyorum ama Kuruluş Osman, Diriliş Ertuğrul’dan daha fazla ilgimi çekti. Sanırım beni bu düşünceye iten nedenlerden biri, Kuruluş’un efsanevi Jenerik Müziği oldu. Diriliş’in Jeneriğinden çok daha vurucu olmuş bence.


Kadro’ya gelirsek, bence oyuncu seçimi gayet başarılı olmuş. Daha Kuruluş Osman’ın lafı edilmediği dönemde, Osman Gazi’yi ancak Burak Özçivit’in canlandırabileceğini düşünenlerden birisiydim ve bu konu hakkında görüyorum ki yanılmamışım. Burak Bey’e Osman Gazi rolü tam cuk diye oturmuş. Tabii ki oyunculuğu hakkında konuşmak için daha çok erken. Nasıl ki Engin Altan Düzyatan Ertuğrul rolünü git gide üst seviyelere çıkardıysa, aynısını Burak Özçivit’in de yapacağından eminim.
Diriliş Ertuğrul’dan bize sadece Bamsı’nın kalması biraz üzücü oldu. Gönül isterdi ki, Turgut Alp’de bir köşe’den çıkaversin, fakat ne yazık ki olmadı. Yine de ümitsizliğe kapılmaya gerek yok, kim bilir belki bir gün Turgut Alp’e de kavuşuruz…
Osman’ın Alpleri’nin içinde en çok dikkatimi çeken isim Boran Alp, yani Yiğit Uçan oldu. Tabii Cem Uçan’ın da kardeşi olması ayrı bir konu. Çok klas bir oyuncu seçimi olmuş. Zira oyunculuğunu Filinta’dan biliyorum. Osman’ın yanında olması daha da sevindirici. Keza Batur Alp’i canlandıran ve Payitaht Abdülhamid’den tanıdığımız Eren Hacısalihoğlu’da öyle. Osman’ın, Alpleriyle birlikte omuz omuza verip, cenk edecekleri sahneleri şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum. Zira şahsi fikrim efsane olacağı yönünde..
Tabii birde bu ekip’in içine dahil olacak olan Bamsı’yı da unutmamak gerek. Sırf 7/24 Osman’ın yanında kalmak ve onunla birlikte savaşabilmek için, tüm ailesini gözünden çıkardı Sayın Senaristler. Üzücü bir durum ama bu Topraklar’a sahip olabilmek için ne kadar kan ve göz yaşının döküldüğünü bir kez daha hatırlatmış olduk.  Sayın Bozdağ’ı bu ince mesajı bir kez daha verdiğinden dolayı kendisini tebrik ediyorum.

Diğer oyuncuların üstlendikleri rollerine de, ilerleyen bölümlerde yavaş yavaş ısınacağız bence. Hemen ilk Bölüm’de peşin hüküm vermek olmaz. Hep beraber izleyip görelim önce.

Atv’de yayınlanıyor olmasının da bir dezavantajı var, o da çok reklam izleyecek olmamız. Birinci Bölüm’ün hatrına sadece bir ara verildi fakat bu durum ilerleyen haftalarda kesinlikle değişecektir. Umarım Atv reklam politikasıyla izleyicileri bezdirmez.
Uzun lafın kısası ; Kuruluş Osman yayın hayatına en yüksek Reyting oranını alarak, başlayan ve böylelikle adını altın harflerle Türk Dizi tarihine yazdırmayı başaran ilk Dizi oldu. Bu sonuçta ki en büyük katkı hiç tartışılmaz Diriliş Ertuğrul’un kemikleşmiş olan izleyici kitlesidir.
Çarşamba akşamlarının vazgeçilmezi olan ve Reyting sıralamasının asıl lideri yayın hayatına başladı..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap