İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Makyaj Malzemeleri’nin Son Kullanım Tarihi’ne Dikkat Ediyormusunuz?

Makyaj Malzemeleri’nin Son Kullanım Tarihi’ne Dikkat Ediyormusunuz?

makyaj-malzemeleri

Tükettiğimiz, kullandığımız hemen hemen her şeyde olduğu gibi, makyaj malzemesi ve kozmetik ürünlerinde bir son kullanım tarihi olduğunu biliyor muydunuz?

Zaman zaman kullandığımız kozmetik ürünün veya parfümün artık güzel kokmadığının, ya da artık eskisi gibi etkisinin olmadığı gibi durumlarla karşı karşıya gelmişizdir.

Bunun en büyük sebebi ürünlerin son kullanım tarihlerinin geçmiş olması. Son kullanım tarihi geçen ürünlerde bu durum ile sıklıkla karşılaşabiliriz.
Özellikle cildimizde, gözümüzde ve dudağımızda kullandığımız ürünlerin mutlaka ama mutlaka son kullanım tarihine bakmalıyız.
Kullandığınız kozmetik ürünlerinde gıda ürünlerinde olduğu gibi açık bir şekilde son kullanım tarihi yazan bir yere pek rastlamazsınız. Kozmetik ürünlerinde son kullanım tarihi yazmaz.

Peki Kozmetik Ürünlerde Son Kullanım Tarihini Nasıl Anlarız?

Kozmetik ürünlerde son kullanım tarihi net bir şekilde geçmez. Kullandığınız ürünün arka tarafında veya etiket kısmında o ürünün ne kadar kullanılması gerektiği yazılır.

Ürünün son kullanma tarihi açıldıktan sonra ki süreye göre 3 ay, 6 ay veya 12 ay gibi değişiklik gösterebilir.
Bu durum İngilizce olarak yazılır. Aşağıda ki örnek resimden bu durumu daha da net anlayacağız.

Genellikle mililitrelerin yanında yazan tarih adını İngilizcede aylar anlamına gelen months’dan almaktadır.
Örnek resim 2 ;

Kozmetik ürünlerde koku, renginde değişim gibi bir durumlar fark ederseniz, bundan bir şey olmaz diyerek kullanmaya devam etmeyin.
En ufak şey cildinize ciddi zararlar verebilir. Eğer ki birde alerjik rahatsızlığınız var ise, cildiniz en ufak şeylere bile hassas ise, kokusunda veya renginde değişiklik görmeseniz bile, tarihi geçen ürünleri kullanmaktan sakının.

Peki aldık ama bitiremedik, çöpe mi atalım ? Diyorsanız birazdan alt başlık altında okuyacaklarınız tam size göre.

Tarihi Geçen Kozmetik Ürünleriyle Ne Yapılabilir?

  • Kokusu ve rengi değişmeyen ama tarihi geçen şampuan ve sabunlarınızla, makyaj malzemelerinizi, fırçalarınızı temizleyebilirsiniz.
  • İçerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde temizlik işlerinize de oldukça yaracaktır. Lavabo, duşa kabin ve küvetleri sabunlarınızla ya da şampuanlarınızla temizleyebilirsiniz.
  • Ayrıca elde yıkadığınız, yapısı narin şallarınızı yüz temizleme jelleri ve şampuanlarınızla yıkayabilirsiniz.
  • Eski eyeliner fırçanızı tırnak süsleme (Nail art) durumunda kullanabilirsiniz.
  • Eskimiş maskara fırçanızı ise, yıkayıp temizledikten sonra kaş fırçası olarak kullanabilirsiniz.
  • Kokusu veya rengi değişmemiş fakat tarihi geçen ojeleri ise dekoratif olsun diye seramik ya da cam gibi şeyleri boyamak için kullanabilirsiniz.
  • Son olarak eski parfümünüzü de oda spreyi veya tuvalet kokusu olarak da kullanabiliriz.

Burada en önemli şart, kokusunun renginin bozulmaması. Eğer zaten kozmetik ürününüz bu duruma gelmişse onunla yapılabilecek tek şey onu çöpe atmaktır.
Ama kokusu ve rengi değişmemiş kozmetik ürünleri yukarıda ki gibi değerlendirilebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap