1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. MEMLEKETE YERLEŞENE DEVLETTEN 100 BİN TL

MEMLEKETE YERLEŞENE DEVLETTEN 100 BİN TL

featured

Tarım Bakanlığından, genç çiftçi projesinin son bulmasıyla  bu defa ‘Uzman Eller’ projesiyle genç nüfusun kırsal alanda  üretim yapmaya yönlendirecek. Tarım ve Orman Bakanlığı, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira destek verecek.

Dün Resmî Gazete’de paylaşılan Tebliğ ile hayata geçirilmeyi düşünülen proje, ilk durumda Düzce , Amasya, İzmir ve Mardin’de uygulanacak. Destekten faydalanmak için projeler, hayvansal, bitkisel, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkilerin üretimine, depolanmasına ve paketlenmesine yönelik olacak. Projeyle genç nüfusun kırsal alanda istihdamı sağlanacak. Bu doğrultuda hayvancılık ve tarımsal,ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde girişimcilik desteklenecek. Aynı zamanda üretimin uzman bireyler tarafından yapılmasını teşvik edilmesi sağlanarak, üretim miktarı ve kalite artırılacak. Kırsala yönlendirilen gençler, yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere örnek olacak.

GENÇ NÜFUSA 1,4 MİLYAR LİRA

Gençler kırsal alanlara yönlendirilirken, onların ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlar konusunda faaliyete de adım atılacak. Kırsalda çökmek tehlikesi olan tek bir kerpiç ev kalmayacak. Köylerin hemen yanı başında güvenli evler inşa edilecek.  Tarım Bakanlığı 49 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri için 1,1 milyar, arıcılık ve kanatlı projeleri için 182 milyon lira, bitkisel üretim projeleri için ise 134 milyon lira olmak üzere toplam 1 milyar 433 milyon lira hibe desteği verdi.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap