İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. Mesafeli Bir Ramazan Bayram’ ı

Mesafeli Bir Ramazan Bayram’ ı

featured

Tüm Dünya koronavirüs ile çok önemli bir mücadele verirken, ülkemizde bu mücadeleye dahil oldu ve oldukça önemli bir mücadele örneği sergiledi. Her ne kadar koronavirüse karşı çok başarılı bir mücadele versekde, bu bayram ‘da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanması kararlaştırıldı. Zaten 2 aydır kapalı olan camilerimiz yarında “Bayram Namazın’da” kapalı kalacak.

Yıllardır ilk kez camiler bayram sabahında boş kalacak, bayram günlerinde sokaklar sessizliğe bürünecek.

Sadece Türkiye’de değil, tüm islam dünyasında bu bayram oldukça buruk geçecek. Her ne kadar büyüklerimiz tarafından bizlere aktarılan değerleri yaşatmak adına bir kısım hazırlıklarımızı yapsak bile, bu bayramın en önemli etkeni çocukları dışarıda göremeyeğiz, misafirlerimizi ağırlayamayacağız.

RAMAZAN BAYRAMI’NIN ÖNEMİ

Ramazan Bayramı, müslümanlar için oldukça önemli ve mübarek bir gündür. Ramazan Ayı içerisinde oruçlarını tutan müminlere, Allah’ın bir hediyesidir Ramazan Bayramı.

Ramazan Bayramın’da ve Kurban Bayramının ilk günlerinde oruç tutmak haramdır. Allah’ın kullarına vermiş olduğu bayram günlerinde ziyaretler yapılır, 30 günün sonunda gün içinde helal olan her türlü gıda yenilir, içilir.

Bayramı bayram yapan en önemli etken, kulların birbirleriyle görüşüp belki de aylar sonra birbirlerinin ziyaretlerinde bulunmalarıdır. Kısacası Ramazan Bayramı insana bir çok güzel şey katar, insana değerlerini hatırlatır.

ŞEKER DEĞİL, RAMAZAN BAYRAMI

Her ne kadar bu bayramın adı Ramazan Bayramı olsa da, bazıları şeker bayramı yakıştırmasını yapmaya devam ediyorlar. Fakat bilmeliyiz ki Ramazan Ayının ardından gelen Bayram’ın adı Ramazan Bayramı’dır.
Bu konu ile bir güzel sözü şöyle aktarayım sizlere ; “Oruç tutanların Ramazan Bayramı, Oruç Tutmayanların ise Şeker Bayramı Kutlu Olsun.”

Aslında bu söz herşeyi açıklıyor, zaten Oruç tutmadıysanız, Ramazan ayınıda idrak etmemişsiz demektir, o halde şeker bayramı demenizde bir mahsur yoktur. Fakat Ramazan Orucunu tutan veya elinden geldiğince, sağlığı el verdikçe orucuna niyetlenen kardeşlerimiz bu hataya düşmesinler.

MESAFELİ BİR BAYRAM..

Dışarıya çıkmanın, özgürlüğün önemini bizlere en iyi şekilde anlatan koronavirüs, bayramların değerini, bayramların önemini, bayram öncesinde girdiğimiz o tatlı koşuşturmaların da değerini anlattı bize.

Her ne kadar aramızda mesefeler olsa da, bayramlar gönüller bir oldumu da güzeldir.
Allah’dan dileğimiz bir an evvel bu sıkıntıyı atlatmak ve Kurban Bayramına, güzel, sağlıklı bir şekilde erişmek.

Yarın camilerden tekbir sesleri yükselecek, eşlik etmek isteyenler balkonlardan, camilerden eşlik edebilecek, ayrıca Diyanet TV’nin ve birçok televizyon kanalında sabah 6’dan itibaren canlı yayınla hutbe okunacak.

Nooldu Ailesi olarak Bayramınızı Kutlar, Bir Daha Böyle Buruk Bir Bayram Geçirmemeyi Temenniz Ederiz,
Tüm İslam Aleminin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap