İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın 7 Unutamadığımız Filmi!

Metin Akpınar ve Zeki Alasya’nın 7 Unutamadığımız Filmi!

featured

Bu yazımızda Türk sinemasının iki efsanesi Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın kaliteli, bizlere kahkahaya boğan 7 efsane filmini sizlere aktarıp inceleyeceğiz.

1-Listemizin birinci sırasında sadece ikisinin değil, diğer efsanelerinde filmin içinde bulunduğu bir yapım.

Köyden İndim Şehire.. Köyden İndim Şehire, yönetmenliğini Ertem Eğilmez’in yaptığı, 1974, Türkiye yapımı komedi filmi. Salak Milyoner filminin devamı niteliğindedir.
Film 4 kardeşin Köyde buldukları altınları şehire getirmeleriyle başlar..

2-Listemizin ikinci sırasında ise Nereye Bakıyor bu adamlar filmi yer almaktadır.
Nereye Bakıyor Bu Adamlar, başrollerinde Zeki Alasya ve Metin Akpınar’ın yer aldığı 1976 tarihli sinema filmidir.

Film, şehir hayatına yabancı Metin ve Zeki’nin rastlantı eseri reklam yıldızı olmalarını konu edinir. Beşik kertmesi Ayşe’yi bulmak üzere Metin, Zeki ile birlikte İstanbul’a gelir. Yabancı oldukları İstanbul’da türlü badireler atlatırlar. Hayatları, fotoğraflarının bir reklam kampanyasında kullanılmasıyla değişir. Artık herkesin tanıdığı insanlar haline gelmişlerdir. 

3-Petrol Kralları : Listemizin üçüncü sırasında yer almaktadır. Film 1978 yılında çekilmiştir.

nooldu.net/petrolkralları

Bu filmde Para sıkıntılarından dolayı evlerini satmak zorunda kalan iki arkadaş evlerinin bahçesinde petrol bulunca evi satmaktan vazgeçer ve mahallelerinde yaşayan karaborsacı ve tefeci bir adama karşı mücadelesini aktarmaktadır.

4-Salak Milyoner : Köyden İndim Şehire filminin ilk serisidir. Filmde yine Kemal Sunal ve Halit Akçatepe gibi efsane kadrodan oluşmaktadır.

Filmde, define bulmak için İstanbul’a giden dört kardeşin hikâyesi konu edilir. Ölüm döşeğindeki Behçet, oğullarına İstanbul’daki altınlarını haber verir. Bunun için İstanbul’da yaşayan Mehmet Çavuş’u bulmaları gerekmektedir. Birbirini atlatıp İstanbul’a gitmeye çalışan dört kardeş tren istasyonunda karşılaşır. 

5- Listemizin beşinci sırasında Mirasyediler filmi bulunmaktadır. Bu filmin diğer fimlerden ayırmasının sebeplerinden birisi, Zeki ve Metin ikilisinin ilk beraber oynadığı film olmasıdır.

Aynı mağazada çalışan iki kardeşin mağazayı soymaya çalışmaları esnasında mağazanın kendilerine miras kalmasının öyküsünü aktarmaktadır.

6-Listemizin altıncı sırasında Beş Milyoncuk Borç Verir Misin filmi bulunmaktadır.
Filmde, beş milyon lira ikramiye çıkan piyango biletini kaybeden iki arkadaşın maceraları anlatılır. Zeki ile Metin hem aynı iş yerinde çalışan hem de aynı evi paylaşan iki arkadaştır. Ayrıca yanlarında sürekli sarhoş gezen arkadaşları Nuri de bulunmaktadır.

Zeki ile Metin bir gün şans oyunu oynarlar ve büyük ikramiye onlara çıkar. Fakat biletin cebinde olduğu ceketi Nuri bir eskiciye satmıştır. Bunun üzerine ikili ceketin peşine düşer.

7-Listemizin son sırasında Hasip ile Nasip filmi bulunmaktadır. Rekabetin tadı damağınızda kalabilir.. :)

Birbirleriyle rekabet halinde olan Halis ve Muhlis’in oğulları Hasip ile Nasip de, küçük yaşlardan itibaren söz konusu rekabete ortaktırlar. Bu iki ailenin yaşadığı ilçeye atanan kaymakamın, yanında getirdiğini metresini kızı olarak tanıtması ve Hasip ile Nasip’in (sözde) kaymakamın kızına aşık olmalarıyla olaylar gelişir.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap