1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. MİT’in Kalesi Dualarla Açıldı!

MİT’in Kalesi Dualarla Açıldı!

featured

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın yeni binası, Başkan Erdoğan’ın katılımıyla dualarla açıldı.

MİT’in yeni binası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenle açıldı.

Üst düzey katılımın olduğu törende açılış, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dualarının ardından yapıldı.

YENİ BİNA TEŞKİLATIMIZIN GÜCÜ VE İMKANINI ARTIRMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, törende yaptığı konuşmadan satır başları:

“İstihbarat, tarihimizde çok önemli bir role sahip olmuştur. Önemli saldırıların önlenmesinde rol almıştır. 2014 yılında teşkilatımızın kanununu baştan sona yenileyerek günümüzün beklentilerine uygun hale getirdik. Ülkemizin ve dünyanın kritik süreçten geçtiği bugünlerde Milli İstihbarat Teşkilatımızın desteğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bugün açılışını yaptığımız yeni hizmet binasıyla teşkilatımızın gücü ve imkanı artmıştır.

Dünyanın yeniden yapılanma sürecinden geçiyoruz. Yeni dönemin en büyük tehdidi şüphesiz terördür. Terör örgütleri ülkemize karşı savaş ilan etmiş durumdalar. Bölgemizdeki ülkelerin yaşadığı iç karışıklık ve krizler de başka tehdittir. Suriye krizi göç ve siyasi sonuçları itibarıyla ülkemizi doğrudan ilgilendiriyor. Doğu Akdeniz’deki güç mücadelesi yakın geleceğimiz için çok önemlidir. Değişken tablo karşısında elimiz kolumuz bağlı duramayız. kendi oyun planımızı hayata geçirmeye mecburuz. Böyle bir süreçte Milli İstihbarat Teşkilatımız bize çok büyük destek sağlıyor.

TEŞKİLATA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİK

Teşkilatın başarılı çalışmalarını gördükçe kendilerine her türlü desteği verdik. Teknolojik donanımlar için gerekli bütçeyi artırdık. İHA, SİHA, istihbarat gemisi, uçağı gibi donanımları kazandırdık. İstihbarat ile teknik kapasitenin birleştirilmesi kaçınılmazdır. Teknoloji konusunda istihbaratta da yeniliklerin peşinde koşmaya devam edeceğiz. Uydumuzun bir an önce faal hale getirilmesi için ilgili kurumlarımızın önemli sorumlulukları var.

DEVLETE AİT VERİLERİN TEK BİR YERDE TOPLANMASI LAZIM

Teşkilatımızın veri analizi için tüm kaynaklara ulaşabilmesi milli güvenliğimizin bir gereğidir. Devlete ait verilerin tek bir yerde toplanması lazım. FETÖ’nün kurumlarımızdan temizlenmesiyle güvenlik alanındaki başarılarımız arka arkaya gelmeye başlamıştır. Türkiye, MİT’in başarılı çalışmalarıyla, hiçbir ülkenin yardımına ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinde hareket edebilme imkanına kavuştu.

TEŞKİLAT SİBER ALANA EĞİLMELİ

Her geçen gün artan tehditlerin büyüklüğü MİT’ten beklentimizi artırıyor. Önümüzdeki dönemde yurtdışında daha fazla örtülü faaliyet yürüten, teknik ve siber istihbaratta daha etkin istihbarat yapısı hedefliyoruz. Bu kabiliyete mecburuz. Yapacak çok işimiz var. Nitelikli insan gücü ve çalışma azmiyle teşkilatımızın kendisinden beklediğimiz katkıları vereceğine inanıyoruz.

Bugün olduğu gibi gelecekte de sınırlarımız içinden ve dışından ülkemize yönelik tehditlerin süreceği açıktır. Bizim de diğer alanlarla birlikte ve hatta öncelikli olarak istihbaratımızı bu gerçeğe uygun şekilde geliştirmemiz şarttır. İnternetin teröristlerce ve casuslarca etkin şekilde kullanıldığı bir dönemde, teşkilatın siber alana daha fazla eğilmesi kaçınılmazdır.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap