İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Neden Rüya Gördüğümüzü Hiç Düşündünüz Mü ? Rüyalar Bize Allah’ın Bir Mesajı Mıdır ?

Neden Rüya Gördüğümüzü Hiç Düşündünüz Mü ? Rüyalar Bize Allah’ın Bir Mesajı Mıdır ?

featured

Rüyalar bazen bizler için basit gelse de bazen de oldukça önem arz eder. Birazdan Rüya ile alakalı okuyacağınız bilgiler sizi oldukça şaşırtabilir.. 

Rüyalar kendi içerisinde 3’e ayrılmaktadır. Birinci rüya şekli günün etkisiyle gördüğümüz, önemsiz rüyalar. İkinci rüya şekli ise şeytanın oyunu olan kabus dediğimiz rüyalar..
Ve üçüncü kategori de ki Rüya ; Bu rüya ise Allah’ın bizzat bizlere mesajlar gönderdiği, geleceğe dair derin anlamlar içeren o rüyalar…

Hiç neden rüya gördüğümüzü düşündünüz mü? Ortalama yaşam süresine sahip bir kişinin, hayatının yaklaşık 25 senesini uyuyarak geçiriyor olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda insan ister istemez, rüyaların yok yere hayatımızda olmadığını düşünmeye başlıyor.Rüyalar, Bilim insanlarının bile hala kısmen anlayabildiği, sır perdesi henüz açılamamış gizemli bir dünya adeta. Dinimizde ise, Kuranı kerimde ve hadislerde rüyaların büyük bir önemi bulunmaktadır. İslamda 3 çeşit rüya olduğundan bahsedilir. Bunlardan biri, günlük yaşantımızda etkileşim halinde olduğumuz ve bilinç altımıza yerleşmiş olayların, uyku sırasında,gerek mantık çerçevesinde, gerekse mantık dışı ve tutarsız görseller halinde zihnimizde oluşmaktadır. sonuncusu ise, Bizzat Allah tarafından melekler vasıtasıyla gelen mesajları içeren, hayatımıza yön verebilecek dikkat etmemiz gereken rahmani rüyalardır.. Ayrıca Kıyamet tarihi yaklaştığında Gördüğümüz rüyalar daha farklı olacakmış. Her insan rüya görmektedir. Görmediğini söyleyen kişiler ise rüyalarını unutan insanlardır.Genellikle Gece gördüğümüz rüyaların, uyandıktan sonra 5 dk içerisinde %50 sini, 10 dk içerisinde ise %95 ini unutmaktayız.

Gece boyunca en fazla 7 kez rüya görüldüğü yıllardır gelen bir araştırma sonucudur.. Yapılan çalışmalara göre En az rüya gören kişilerin ise uykusunda horlayan kişiler olduğu ortaya çıkmıştır.. Görme engelli olan kişiler, ses, koku ve hislerden oluşan rüyalar görmektedirler.Hayvanlar ise tıpkı insanlar gibi rüya görebilmekteler. Evlerinde hayvan besleyen kişiler bunu çok iyi biliyorlar.
Rüyalarımızın %70i endişe , korku ve bunun gibi negatif olaylardan oluşmaktadır. pozitif duygulardan oluşan rüyaları ise daha az görüyoruz. Hemen hemen hepinizin başına gelmiş olduğunu düşündüğümüz, uykuyla uyanıklık arasında sanki bir uçurumdan düşermişsiniz gibi ani bir hisle sıçradığınız şu durum.
Bu durumla alakalı ilginç bir iddia ortaya atıldı.
Doğrusunu Allah bilir tabi ama düşünüldüğüne göre Bundan binlerce yıl önce Doğada insanlar vahşi hayvanlardan korunmak amacıyla ağaç tepelerin de uyurlarmış ve uykuları sırasında bir çok defa da ağaçtan düştükleri için bu durum bir şekilde insanoğlunun bilinçaltına yerleşerek günümüze kadar gelmiş ve bizler yani modern yaşamın birer parçası olan insanlar hala bu düşme hissini uykuya dalma esnasında deneyimliyor olabilirmişiz.
Derin uyku sırasında beynimiz bir sistemi harekete geçirerek vücudumuzun hareket mekanizmasını iptal eder. Aksi takdirde rüyamızda koştuğumuzu görürken gerçek hayatta da evin içinde sağa sola koşabilir veya diğer fiziksel aktiviteleri gerçekleştirerek kendimize zarar verebilirdik.

Gün içerisinde yaşadığımız olaylarla bağlantılı rüyalar görürken, gerek iş yerimizi, gerek evimizi gerek ise okulumuzu görür hatta gerçek hayatta da samimi olduğumuz arkadaşlarımızı da rüyamızda görürüz. Bu tarz Rüyalar, başta da bahsettiğimiz gibi, gün içerisinde yaşadığımız olayların, bilinç altımıza işlemesidir.

Birde kabus diye adlandırdığımız şeytani Rüyalar var.. Bu rüyalara ise bizler halk arasında kabus adını veririz. Kabuslar bizleri oldukça korkutan Rüyalardır. Bu rüyalardan bir çok korunma yolu vardır. Yatmadan önce Ayet-El Kürsi okumak, Felak – Nas surelerini okumak ve Besmele çekmek kabustan korunmanın başında gelmektedir.

 

Birde başta da aktardığımız gibi, Allah’ın bizlere mesajı olan rüyalar.. Rüya Adem (a.s)’dan beri Allah’a ile iletişimin yollarından biridir.
Kuran-ı Kerim’de ise Yusuf Suresinde Rüya konusuna oldukça değinilmiştir. Rüyaların yorumlanması, rüyaların gelecek ile alakalı bilgiler vermesi gibi konular Yusuf Suresinde geçmiştir. Ta ki bilenler bilir Hz.Yusuf (a.s)’ın yedi başak Rüyası Mısır’ın geleceğini kurtarmıştı.

Her ne kadar ürkütücü gelse de Rüya Ölümün bir fragmanıdır..
Rahmani Rüyalar bizlere Allah’ın bir hediyesidir biz bu tür rüyalara istihare de deriz., İstihareler, evlilik olaylarında, yeni iş/okul tercihleri konusunda kısacası hayatımızda önem arz eden olaylarda yattığımız duası ve namazı olan rüya türüdür.
Bu rüyalar asla kontrol edilemez. Rüyalarımızı yanlış anlatmak, abartmak kesinlikle yanlıştır. Buhari hadisinde şöyle geçer ; en büyük iftiranın kişinin görmediği rüyayı görmüş gibi anlatmasıdır..
Buradan da anlıyoruz ki Rüyayı çıkar uğruna yanlış anlatmak, Rüya’yı değiştirerek anlatmak oldukça sakıncalıdır.
Rahmani rüyalar bizlere mesaj veren, bizleri uyaran, geleceğimizden haber veren rüyalardır. Bu rüyalar ap açık bir şekilde olmasa da şifreli şekilde karşımıza çıkabilir. O yüzden Rüya tabiri dediğimiz olay oldukça önemlidir.

Lakin bu olay Peygamberler için geçerli değildir. Tüm peygamberlerin rüyası açık gelmiştir, şifreli veya dolaylı değildir.

Rüyalar konusu çok şifreli bir o kadar da gizemli bir konudur..
Peki hiç şu şekilde düşündünüz mü ? Bu fani dünya’da ki yaşantımız up uzun bir rüya, bu rüyanın sonunda uyanacağız, peki bu uzun Rüya’nın tabirine hazır mıyız ?

 

bu araştırma konusunda ki cümlelerin bir miktarı / youtube : Tuncer-Gizem Avcısın’dan alınmıştır..

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap