İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Neden süt içmeliyiz? 5 Maddede süt’ün faydaları

Neden süt içmeliyiz? 5 Maddede süt’ün faydaları

featured

Sütün dünya çapında binlerce yıldır tüketilmektedir. Tanım olarak, kadınların ve memeli dişi hayvanların ürettikleri besin bakımından zengin sıvıdır. En çok tüketilen türler inek ve keçi sütüdür. Batılı ülkeler en sık inek sütü tüketiyor.

Süt tüketimi, beslenme dünyasında çok tartışılan bir konudur, bu nedenle sağlıklı mı yoksa zararlı mı olduğunu merak edebilirsiniz. İşte sütün bilimsel olarak sağladığı yararlar.

1. Süt besinlerle doludur

Sütün beslenme profili oldukça etkileyicidir. Sonuçta, yenidoğanları tamamen beslemek için tasarlanmıştır. Süt, mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Birçok diyette eksik olan potasyum, B12, kalsiyum ve D vitaminini sağlar.

Süt aynı zamanda iyi bir A vitamini, magnezyum, çinko ve tiamin kaynağıdır. Ek olarak, mükemmel bir protein kaynağıdır ve konjuge linoleik asit (CLA) ve omega-3’ler de dahil olmak üzere yüzlerce farklı yağ asidi içerir. Konjuge linoleik asit ve omega-3 yağ asitleri; diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir.

Sütün besin içeriği, geldiği ineğin beslenmesi gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Mesela, yüksek oranla ot yiyen ineklerden elde edilen süt, önemli miktarda daha yüksek konjuge linoleik asit ve omega-3 yağ asitleri içerir. Ayrıca, organik ve otlarla beslenen inek sütü, iltihabı azaltmaya ve oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olan, E vitamini ve beta karoten gibi daha yüksek miktarda yararlı antioksidan içerir.

2. Kaliteli protein kaynağıdır

Süt, zengin bir protein kaynağıdır. Protein, vücudunuzdaki büyüme ve gelişme, hücresel onarım ve bağışıklık sistemi düzenlemesi dahil birçok hayati fonksiyon için gereklidir. Sütün “tam protein” olduğu düşünülür, bu da vücudunuzun optimal düzeyde çalışması için gerekli olan temel amino asitlerin dokuzunun tümünü içerdiği anlamına gelir.

Sütün içinde bulunan iki ana protein tipi vardır; kazein ve peynir altı suyu proteini. Her ikisi de yüksek kaliteli protein olarak kabul edilir. Kazein, inek sütünde bulunan proteinin çoğunluğunu oluşturur ve toplam protein içeriğinin %70-80’ini oluşturur. Peynir altı suyu %20 civarındadır. Peynir altı suyu proteini, tümü sağlık yararları ile bağlantılı olan dallanmış zincirli amino asitler lösin, izolösin ve valini içerir. Dallanmış zincirli amino asitler kas yapımında, kas kaybını önleme ve egzersiz sırasında enerji sağlamada özellikle yardımcı olabilirler.

Süt içmenin, birçok çalışmada yaşla alakalı kas eksikliğini azalttığı görülmüştür.. Daha fazla miktarda süt ve süt ürünleri tüketimi, yaşlılık döneminde daha fazla tüm vücut kas kütlesi ve daha iyi fiziksel performans demektir. Sütün ayrıca sporculardaki kas onarımını arttırdığı gösterilmiştir. Birkaç çalışma ve egzersiz yaptıktan sonra süt içmenin kas hasarını azaltabildiğini, kas onarımını teşvik edebileceğini ve hatta kas ağrısını azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca, egzersiz sonrası toparlanma için pazarlanan yüksek oranda işlenmiş proteinli içeceklere doğal bir alternatiftir.

3-Süt Beynimiz İçinde Oldukça Faydalı Konumda!
Beyin için oldukça faydalıdır ve beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar. Ülkemizde süt tüketiminin yetişkinler için gereksiz hatta faydasız olduğu tartışması devam ederken, International Dairy Journal dergisindeki araştırmaya göre, her gün içilen bir bardak sütün bile beyin etkinliği üzerinde önemli ölçüde olumlu etki yapıyor. Sütün kemik yapısını güçlendirdiği, bedenin vitamin ve protein ihtiyacını gidermede önemli katkısı olduğu uzun süredir biliniyordu. Şimdi doğal bir beyin doping maddesi olduğu da anlaşıldı. Düzenli olarak süt, yoğurt, peynir hatta dondurma gibi süt ürünleri tüketenler, zekâ ve bellek testlerinde daha başarılı olmuş (Maine Üniversitesi). 972 kadın ve erkeğin beslenme alışkanlıkları ve ne kadar süt ürünü tükettikleri öğrenildi. Daha sonra, 23-98 yaş arası katılımcıların konsantrasyon, bellek ve öğrenme yetilerini ölçmek için sekiz test yapılmış. Haftada beş ila altı kez süt ürünü tüketenler, bellek testlerinde, ender süt ürünü alanlara kıyasla çok daha başarılı bulunmuş

4- Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlüyor

Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli ve dengeli beslenmek çok önemli. Sütün içinde bulunan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığı korunmuş oluyor. Süt, cilt üzerinde nemlendirici etki yaparak cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını engelliyor. Aynı zamanda sütün içindeki sıvı cildin nem dengesini koruyor. Bu yüzden yetişkin kişilerin, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, hamile ve emziren kadınlar ile menopoz sonrası dönemde kadınların her gün 2 bardak süt tüketmeleri önemli.

5-Kronik bronşit ve bağırsak kanserini önlenmesine yardımcı oluyor

20 yıl boyunca 2000 kişi üzerinde yapılan bir incelemede; günde 2-3 bardak süt içen kişilerde bağırsak sorunlarına, hatta bağırsak kanserine pek rastlamadığı gözlenmiş. Ayrıca Johns Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleştirilen başka bir araştırmada ise süt içen kişilerde kronik bronşite pek rastlanmadığı ortaya konmuş. Uzmanlar sütün; sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen kişileri bile koruduğuna dikkat çekiyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap