1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Osmanlı Padişahları İftar’da Ne Tüketiyordu ?

Osmanlı Padişahları İftar’da Ne Tüketiyordu ?

osmanlıdaiftar

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte akıllarda iftar ve sahur terimleri tekrardan yer etti. Bizler kendi iftar menülerimizde ne pişeceğini düşünürken, şöyle bir tarihe dalıp Osmanlı Padişahları’nın iftarlarda neler tükettiğini, sarayda hangi yemeklere daha ağırlık verildiğini sizlere aktaralım.

Aslında Osmanlı Mutfağını hepimiz hemen hemen merak etmişizdir.

Osmanlı’da iftar sofralarında su içilmezdi. Elbette bazı uzmanlardan duymuşuzdur, midemize direk su göndermek, mideye rahatsızlık verebilir. Osmanlı’da iftar sofralarında su yerine hoşaf ve şerbet içilir, Et ve Balık pişirirken mutlaka tarçın kullanılırdı.

osmanlı
osmanlı

Araştırmacılara göre Saray mutfaklarında halkın tükettiği bulgur yerine pirinç, çay ve kahvelere tatlandırıcı olarak kullanılan bal pekmez yerine ise şeker kullanılırdı.

Saray mutfağında ekmeğe çok önem verilirdi ekmek çeşitleri pasta yaz ekmek enhas beyaz ekmek veya sıradan ekmek gibi çeşitlere ayrılır ve saraydaki hiyerarşik yapıya göre dağıtılırdı. Sultan en has ekmeği yerdi, sarayda en çok yenen sebzeler pırasa lahana ıspanaktı. En çok sevilen ise patlıcan yemek ise patlıcandı, ancak patlıcan Anadolu değil Çin kökenli bir sebze idi.

Fasulye patates hindi kabak çeşitleri Amerika Kıtası’nın keşfinden yani XV. Yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi. Sarayın iftar menüsünde helvalarında ayrı bir yeri vardı.

Misk ve gül suyundan helva, keten helva, bademli helva gibi 7-8 çeşit helva bulunurdu.

Yemekler her zaman tuzsuz tereyağı ile pişirilirdi, domatesin Osmanlı mutfağına girmesi ise epey geç oldu 18 yüzyıl sonunda kullanılmaya başlayan domates yabani ismi ile anılıyordu.

Domates yeşilken tüketilir dolması çorbası zeytinyağlısı yapılırdı kırmızıya döndüğünde ise çöpü atılırdı. Gelelim Et yemeklerine, iftar menülerinde kırmızı et olarak koyun ve kuzu eti tercih ediliyordu. Şiş kebap bugünkü gibi demir şişte yapılmazdı.Şiş olarak defnedalı ya da patlıcan sapı kullanılırdı, sıcaklıkla birlikte bunların aromaları ete geçer, ayrı bir lezzet verirdi.

Padişahın yemeğini önce çeşnicibaşı tadar sonra da padişah yerdi. Yemekler sahanda gelirdi, bugün bizim bildiğimiz asma yaprağından sarmalar, Osmanlı’da fındık kestanesi yaprağının sürgünlerinden, at kestanesi yaprağından, ayva yaprağından veya fasulye yaprağından yapılırdı.

Araştırmalara göre Fatih Sultan Mehmet’in en çok sevdiği yiyecekler karides, tavuk ve balık idi.Abdülhamid’in en çok sevdiği yemek ise soğanlı yumurtaydı. Abdülhamid Soğanlı yumurtayı en iyi yapan kişiyi ödüllendiriyordu. Ona göre Soğanlı yumurtanın yapılması ve pişirilmesi için çok büyük bir marifet gerekirdi.

Bir gelenek olarak her Ramazan ayında o zaman ki padişah kim ise, 10 yeniçeri’ye birer büyük tepsi baklava yaptırılır ve her tepsiyi 2 Yeniçeri saraydan alarak Yeniçeri ocağına götürüldü.

Bayram konusuna da şöyle biraz girmek gerekir ise, Osmanlı’da bayram gelmeden hemen önce ise kurbanlar kesilir ve sadaka olarak ihtiyaç sahiplerine bağışlanırdı.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap