İlginizi Çekebilir
thumb-1920-578314
 1. Ana Sayfa
 2. Neler Oldu ?
 3. Osmanlı’da Kadın Hakları Nasıldı ?

Osmanlı’da Kadın Hakları Nasıldı ?

featured

Osmanlı’da kadın deyince akıllara genellikle absürt şeyler geliyor. Örneğin sanki Osmanlı‘da kadın hakları ayaklar altına alınmış, sanki kadınlar hiç bir şey yapamıyormuş gibi bir çok yalan yanlış bilgileri bizlere yıllarca öğrettiler ve duyurdular.

osmanlı'da-kadın-hakları
osmanlı’da-kadın-hakları

Ayrıca çektikleri sözde Osmanlı dönemini anlatan film ve dizilerde ise Osmanlı kadınını evinde ut çalan, hamamlarda gelin arayarak eğlence yapan, birbirleriyle atışan çirkef gruplar halinde göstererek, hayatlarını bundan ibaretmiş gibi bizlere ve bizden önce ki nesillere bu şekilde aktardılar.

Sanki Cumhuriyet‘den önce kadının hiç bir hükmü yokmuş gibi, kadınların hakkı ellerinden alınmış tarzda bilgilerle bu yaşımıza kadar gelmiş olabiliriz. Ancak durumun böyle olmadığını, kadınların Osmanlı Devletin’de bir çok hakkı olduğunu ve Batı Dünyasın’da hiç bir kadının hakkı yokken, bizim atalarımızın kadınlarımıza, annelerimize verdiği hakları duyunca çok şaşıracaksınız.

Öncelikle şunu söylemekte fayda vardır ki, Osmanlı İslam emirlerine göre yönetilen bir ülkedir. İslam emirlerine göre yönetilen ülkede ise, kadınlara değer vermemek gibi bir şey söz konusu olamaz.

 1. Osmanlı’da kadının kendi serveti olabilir, bu servetini ticaret ya da tarla gibi yerlerde helal yolla kazanabilir, eşi de bu paradan hak talep edemezdi.
 2. Osmanlı’da kurulan vakıfların yüzde 36’sının kadın olduğunu tarih kaynaklarında görürüz. Bu demek oluyor ki kadınlar ekonomik haklarını diledikleri şekilde kullanabiliyor, servetlerini diledikleri gibi tasarrufta yada diledikleri yerlerde değerlendirebiliyorlardı.
 3. Avrupa (Batı’da) dünyasında babadan, anadan kalan miras sadece erkeğe verilirken, Osmanlı’da kadının miras hakkı vardı.
 4. Yine Avrupa’da boşanmalardan sonra kadın hiç bir hak talep edemezken, Osmanlı kadını, Kadı’nın (O dönem ki Hakimin) kararıyla, eşinden nafaka alabiliyordu.
 5. Kadın uygun işlerde çalışabilir, tüm sosyal haklardan faydalanabilirdi.
 6. Buluğa ermiş kadın serbestçe di­lediği kimseyle evlenebilir. Anne veya Babası asla onu zorla evlendiremezdi.
 7. Osmanlı’da geleceğin padişahları (şehzadeler) bir kadının (annesinin) gözetiminde sancağa çıkarılır, böylece Osmanlı’nın geleceği kadının ellerine teslim edilirdi.
 8. Ve, Osmanlı’da Saray’da en yüksek maaşın bir kadın olduğunu biliyor muydunuz ? Osmanlı Sarayın’da Padişahtan bile fazla maaş alan kişi Valide Sultan‘dır. Valide Sultan ne iş yapar diye soracak olursanız valide sultanların tüm haremden sorumlu tutulduğunu da sizlere aktaralım.
 9. Osmanlı’da sadece Kadınlara özel pazar yeri vardı. “Kadınlar Pazarı” diye anılan bu yerde, kadınlar ürettikleri, satmak istedikleri ürünlerini satar, buralardan geçimlerini sağlayabilirlerdi.
 10. Son maddemizde şunu da söylemekte fayda vardır ki, Osmanlı’da Kadınlar diledikleri zaman çarşıya veya bir yakınlarına gidebilirlerdi. Aktarılan “eşinden ayrı dışarıya çıkamazdı” sözü tamamen yalandır. Eşine veya aile bireylerine haber ederek evinden dışarıya çıkabilir, ihtiyaçlarını gerek Kadınlar Pazarın‘dan gerek diğer esnaflardan giderebilirdi.
osmanlı'da-kadın-hakları
osmanlı’da-kadın-hakları

Yukarıda da gördüğümüz üzere aktardığımız 10 maddede Osmanlı’da kadına verilen önemi, Osmanlı’da ki Kadın haklarının nasıl işlediğini görmüş olduk. İnce düşünceler ile bildiğimiz Osmanlı, Kadın Hakları, Kadına verilen değer konusunda da sınıfta kalmayarak, şimdiler de bazı kesimlerin özendiği Avrupa Dünyasın’dan yine bir adım daha öndeydi..

Araştırırken Göz Attığım Kaynaklar ;
Yavuz Bahadıroğlu / Ankara Sosyal Bilimler Fakültesi Öğr. Üyesi Doç Dr. Emel Topçu Eksen

Önerilen Yazı
5 Madde’de Osmanlı Yapısı

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap