İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Pasaport polislerinin kıyafetinde değişiklik

Pasaport polislerinin kıyafetinde değişiklik

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği talimat ile, Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin yeleğinin rengini değiştirdiğini ve üzerine ‘Turkey’ yazıldığını duyurdu.

Bu değişikliklerin başında pasaport polislerinden memnuniyeti değerlendiren cihazlar geldi. Bu yeniliğin hemen ardından ise görevli emniyet personelinin kıyafetlerinde de değişiklik yapıldı.

TURKUAZ YELEK VE ‘TURKEY’ YAZISI İLE KARŞILIYORLAR

Görevli Pasaport polisleri, artık turistleri turkuaz renkli ve “Turkey” yazılı yeleklerle karşılıyor.

ANKET YAPILIYOR

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakanlığın, havaalanlarında “yolcu memnuniyeti ölçme ve değerlendirme anket çalışması” başlattığı, havaalanlarına yerleştirilen cihazlarla yolculara hizmet veren pasaport polislerinin genel davranış ve tutumlarının değerlendirmeye tabi tutulduğu bildirildi.

“TURKUAZ RENKLİ YELEKLERİ GİYMEYE BAŞLADILAR”

Uygulamanın Türkçe, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça olmak üzere 6 dildeki anket cihazlarıyla gerçekleştirildiği, yolcuların pasaport polisinden memnun oldukları ya da olmadıkları durumlar ortaya çıkarılarak eksik hususlarla ilgili gerekli çalışmaların yapılmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, “Bakanlık şimdi de her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, vitrin konumunda bulunan pasaport polislerine ilişkin yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Hudut Kapıları Daire Başkanlığı, pasaport polislerinin kıyafetlerinde değişikliğe gitti. Hudut kapılarında 100 milyondan fazla yolcuyu karşılayan görevli pasaport polisleri artık turkuaz renkli, ön kısmında ‘Turkey’ yazısı bulunan özel tasarım polis yelekleri giymeye başladı.” ifadeleri yer aldı.

3 BİN PERSONELLE PASAPORT KONTROL HİZMETİ VERİLİYOR

Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın ilgisini çeken Türkiye’nin, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yaptığı vurgulanan açıklamada, coğrafi konumuna bağlı olarak hava, deniz, kara ve demir yolu sınır kapılarına sahip Türkiye’de 101 deniz, 64 hava, 30 kara ve 8 demir yolu olmak üzere 203 hudut kapısının bulunduğu ifade edildi.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA ARTIŞ

Yaklaşık 3 bin personelle bin 350 bölümde pasaport kontrol hizmetinin verildiği anlatılan açıklamada, “Her gün binlerce yolcunun giriş-çıkış yaptığı hudut kapılarında, 2000 yılında giriş-çıkış yapan yolcu sayısı 29 milyon iken 2010 yılında bu sayı 75 milyona, 2018 yılında 109 milyona yükseldi. 2019’da ise 114 milyon yolcu giriş-çıkış gerçekleştirdi, bu yolcuların 84 milyonunu yabancılar oluşturdu. Son yirmi yıl esas alındığında hudut kapılarında yolcu giriş-çıkış sayılarında yüzde 275’lik artış görüldü.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap