İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. PİL SAĞLIĞI NEDİR ? PİL SAĞLIĞI’NA NASIL BAKILIR?

PİL SAĞLIĞI NEDİR ? PİL SAĞLIĞI’NA NASIL BAKILIR?

featured

Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan ve ikinci el telefon piyasasında sıkça sorulan ve özen gösterilen bir konu olan ‘Pil Sağlığı’ konusunu bugün sizlere aktaracağız.

Pil yüzdesi, telefonun pil  sağlığını gösteren bir özelliktir. Fakat pil yüzdesi abartıldığı kadar önem arz eden bir durum değildir. Elbette pil sağlığının düşüklüğü ile tam göstermesi arasında bir fark vardır, fakat bu durum genel olarak batarya durumunu ifade etmez.

Pil sağlığının düşmesinin sebepleri bakacak olursak, telefonumuz şarjdayken telefonu kullanmak, telefon şarjdayken oyun oynamak ve telefonun şarjı tam dolmadan şarjdan çekmek pil sağlığının düşmesine yani bataryanın yavaş yavaş zarar görmesine sebep olur.

Örneğin telefonun pil sağlığının %95 olması bataryanın bir sorunu olduğu manasına gelmez. Apple’nin açıklamasına göre bu özellik şöyle açıklanmıştır ; Pil sağlığı, pilin maksimum kapasitesini ve en yüksek performans yeterliliğini görmektir.

Bu durum sadece pil sağlığının azaldığına işarettir. Batarya arızaları, yavaş şarj ve  %5 gibi az şarjlarda erken kapanma sorunu gibi teknik arızalardır.

Fakat pil sağlığı %79’nin altında ise, telefonun batarya ömrü azalmış demektir. İkinci el telefon alacak arkadaşlarımız varsa, bu pil sağlığı yüzdesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yüzde 80 ve üzeri tercih edilirse, batarya konusunde pek sıkıntı çekmezsiniz.
Bu özellik Apple ile ortaya çıktı desek yalan olmaz. Apple’dan önce kimse bu özelliği bilmiyor veya bakamıyordu. iOS 11.3 ve daha sonraki sürümlerde Pil Sağlığı özelliği getiren Apple’dan sonra özellikle, ikinci el piyasası olmak üzere tüm telefon kullanıcıların merakla sorduğu soru haline geldi.

İphone’de Pil Sağlığına Nasıl Bakarım ?

Öncelikle telefonumuzun ayarlar kısmına giriyoruz,
Ayarlar bölümünden Pil sayfası açıyoruz,
Pil Yüzdesi ve Düşük Güç Mod’un altında ki Pil Sağlığı sayfasını açıyoruz,
Orada ki Maksimum Kapasite’nin karşısında ki rakam pil sağlığınızın göstergesidir.

%100: Pil sağlığınız yüzde yüz ise ;  Piliniz şu anda olması gereken en yüksek performansı destekliyor.

%95: Pil sağlığınız yüzde doksanlarda ise ; Bu iPhone, pil gereken en yüksek gücü sağlayamadığı için beklenmeyen bir şekilde kapandı. Bunun yeniden olmasını engellemeye yardımcı olmak için performans yönetimi uygulandı. Mesajı ile karşılaşırsınız.

%79 veya daha altı: Pil sağlığınız yüzde yetmiş dokuzun altında ise ; Pilinizin sağlığı önemli ölçüde azalmış demektir. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı tam performans ve kapasite için pilinizi değiştirebilir.

Bilinmiyor: Ve en kötü durum bu olsa gerek. Pil yüzdesi yazmıyor ve bilinmiyor ise ; Bu iPhone pil sağlığı durumunu belirleyemiyor demektir. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı pilinizin bakımını sağlayabilir. Android’de Pil Yüzdesine Nasıl Bakılır ?

Öncelikle ayarlar kısmına giriyoruz.
Sonra İphone’de olduğu gibi pil sayfasını açıyoruz.

Ayarlar altında Batarya kısmına girdiğinizde “Pil Yüzdesini Göster” seçeneğini etkinleştirmeniz yeterlidir. Bu sayede kalan batar seviyesini kabaca değil, net bir şekilde görebilirsiniz..
Burada bulamaz iseniz, “Ekran” kısmını da kontrol etmenizde fayda var. Farklı üretici firmalar ayarın yerini değiştirebiliyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap