İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Playstation 5 Sadece PS 4 Oyunlarını Çalıştıracak

Playstation 5 Sadece PS 4 Oyunlarını Çalıştıracak

PLAYStation5

Playstation 5 Sadece PS 4 Oyunlarını Çalıştıracak

Oyun meraklılarının büyük bir heyecanla beklediği Playstation 5’in tanıtılmasına sadece sayılı günler kaldı. Günler yaklaşırken yeni oyun konsolu ile ilgili de çeşitli detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. Oyun dünyasının önde gelen isimleri tarafından yapılan açıklamalara göre Playstation 5 oyun konsolu sahipleri sadece PS 4 oyunlarını oynayabilecekler.

Oyuncuların büyük bir merakla beklediği konsolda neden PS 3, PS 2, PS 1 oyunlarının oynanamayacağı konusunda yapılan açıklamalar dikkat çekti. Uzun yıllardır geri dönük oyunlara aldığı kararlardan dolayı Sony ve Microsoft eleştiri oklarının hedefi oluyor. Son yıllarda Microsoft tarafından eski Xbox ve Xbox 360 oyunlarının da yeni nesil konsollarda oynanabilmesi için adımlar attığı görülmektedir.

plaaystation5

Sony tarafında ise yapılan açıklamalarda PS 5 konsolunda eski oyunların oynanabilir olmasına sıcak bakılmadığının altı çiziliyor. Şuana kadar ortaya çıkan haberlerde PS 5’in sadece bazı PS 4 oyunlarına destek vereceği ifade edilmektedir.

Playstation 5 Lisans Problemi Yaşıyor

Eski oyunların desteklenmemesi haberlerinin oyun severler arasında hayal kırıklığı yaratmasının ardından konuyla ilgili güvenilir kaynaklardan açıklamalar arka arkaya gelmeye başladı. Playstation 5 oyun konsollarında oynanmak istenilen eski oyun lisanslarının Sony tarafından alınmasında problemler yaşandığı belirtiliyor. Eski oyun firmalarının, geliştiricilerinin faaliyetlerine sona verdiği için lisans konusunda süreçlerin çıkmaza girebildiğine dikkat çekiliyor.

Tanıtım etkinliğine kadar eski oyunlarla ilgili alınan kararın değişebileceğini umut edenler için ise bir kötü haber daha geldi. Yeni oyun konsollarının içerisinde DRM adı verilen bir donanımın yer alacağı söyleniyor. Bu donanımın bulunduğu cihazlarda eski oyunların oynanmasının engellendiği iddia edilmektedir.

Playstation 5 Ne Zaman Çıkacak?

Her sektörde olduğu gibi teknoloji dünyasında da koronavirüs salgını etkileri derinden hissediliyor. Bazı kaynaklar tarafından koronavirüs önlemlerinden dolayı PS 5 çıkışının ertelenebileceği iddia edilse de Sony tarafından bu yönde yapılmış bir açıklama bulunmuyor. Önümüzdeki günlerde PS 5 resmi tanıtımının gerçekleşeceği ve 2020 yılı sona ermeden de yeni oyun konsollarının satışa sunulacağı tahmin edilmektedir. Tüm gelişmelerin iddia niteliğinde olduğu ise unutulmamalıdır. Hem eski oyunlar için verilen son kararı hem de konsolun satışa sunulacağı tarihi konularında kesin konuşmak için Sony tarafından verilecek olan kararın beklenmesi gerekiyor.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap