İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Rahibe Teresa’nın aslında Gonca Boyacı oldugunu biliyormuydunuz?

Rahibe Teresa’nın aslında Gonca Boyacı oldugunu biliyormuydunuz?

featured

Mother Teresa, Rahibe Teresa asıl adıyla Agnes ‘Gonca Boyacı ..
Dünyanın en ünlü isimlerinden biri olan Rahibe Teresa aslında Gonca Boyacı adında Osmanlı kimliği taşıyan eski bir üsküplü.

Dünyanın birçok yerinde iyilik meleği olarak kabul gören Rahibe Teresa (Mother Teresa) 1997 yılında Hindistan’ın Kalküta kentinde 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. İki hastayı iyileştirmesi, aziz/azize olabilmek için gerekli olan iki mucize olarak kabul edilerek, 4 Eylül 2016’da yani öldükten tam 19 Yıl sonra Vatikan’da düzenlenen bir tören ile Papa Franciscus tarafından ‘Azize’ mertebesine yükseltildi.

1950 senesinde Vatikan’dan izin alarak “Hayırsever Misyonerler” cemiyetini kurdu. Başta 12 kişiyle kurduğu bu cemiyet zamanla dünyanın 450 noktasında 4.000 rahibenin görev yaptığı bir kurum haline geldi. 

1980 senesinde Üsküp’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret sırasında kendisine ırkıyla ilgili sorulan soruya; “Ben kendimi Üsküp’ün bir vatandaşı hissediyorum, doğduğum şehir burası. Ancak ben dünyaya aitim.” şeklinde yanıt verdi. 

“Eğer 100 kişiye yardım edemiyorsanız 1 kişiye yardım edin” gibi sözleri ile insanları iyiliğe teşfik ettiği söylenen Rahibe Teresa Hayırsever faaliyetlerinden ötürü 1979 yılında Nobel Barış Ödülü ünvanını kazanmıştır.

Üsküp’te rahibe Teresa adına 26 Ağustos 2010’da yüzüncü yaş gününde bir anma evi inşa edilmiştir. Bu anma evi rahibe Teresa’nın doğduğu evin modern bir biçimde yenilenmiş halidir.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap