1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Ramazan Bayramı Arefesi Ne Zaman ? Ramazan Bayramı Hangi Gün Bitiyor ?

Ramazan Bayramı Arefesi Ne Zaman ? Ramazan Bayramı Hangi Gün Bitiyor ?

Ramazan-Bayramı-Ne-Zaman?

Ramazan Bayramı Hangi Gün ? Ramazan Bayramı Hangi Gün Bitiyor ?

Milyonlarca vatandaş mübarek Ramazan ayının sonunda erişeceği Ramazan Bayramı ‘nın Hangi güne denk geldiğini, ne zaman olduğunu ve hangi gün bittiğini oldukça merak ediyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan Ayı içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyeleri ve önerileri doğrultusunda vatandaşlar bir araya gelmekten sıklıkla kaçınarak, iftar davetlerinden uzak kalmaya çalışmışlardı. Vatandaşlar ayrıca hafta sonları ve resmi tatil günlerinde de sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutuldular.

RAMAZAN BAYRAMI NEDİR ? RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN ?

Ramazan-Bayramı
Ramazan-Bayramı

Bayram Nedir ? Ramazan Bayramı ya da bazı kesimlerce dil alışkanlığı olarak söylenilen Şeker Bayramı, İslam aleminde, oruç tutma ayı olan On Bir ayın sultanı Ramazan’ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde tüm İslam alemince kutlanır.

Vatandaşlar ise bu sene Ramazan ayının hangi güne denk geldiğini merak ediyorlar. Peki Ramazan Bayramı ne zaman ? 

Ramazan Bayramı arefesi, 23 Mayıs Cumartesi gününe denk geliyor. Buna göre, Ramazan Bayramı’nın birinci günü ise 24 Mayıs Pazar gününde idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI HANGİ GÜN BİTİYOR ?

Ramazan Bayramı’nın üçüncü ve son günü ise 27 Mayıs Cumartesi gününe denk geliyor. Bu durumda, 27 Mayıs gece 00.00’da bayram bitmiş oluyor. Eğer ki Bayram’da sokağa çıkma kısıtlaması olur ise, 27 Mayıs saat 00.00’da sokağa çıkma kısıtlaması bitmiş olacaktır.

CEZAYİR’DE BAYRAM’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI!

Türkiye’de son günlerde oldukça merak edilen ve sık sık araştırılan, Ramazan Bayramın’da sokağa çıkma kısıtlaması olacak mı sorusunun cevabı halen netlik kazanmazken, Cezayir’de Ramazan Bayramın’da koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

BAYRAM NAMAZI KILINACAK MI ?

bayram-namazi-kılınacak-mı?
bayram-namazi-kılınacak-mı?

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar her sene kılınan Bayram Namazı’nın bu sene kılınıp kılınmayacağını da merak ediyorlardı. Diyanet İşleri Ali Erbaş’ın açıkladığı ifadeye göre, Ramazan ayında teravih namazları kılınmamıştı. Erbaş, geçtiğimiz günlerde de bir açıklama yaparak Camiler’in 12 Haziran’da açılacağını duyurmuştu. Bu duruma göre, camiler bayram namazında kapalı olacak.

RAMAZAN BAYRAMIN’DA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI OLACAK MI ?

Türkiye’de koronavirüs verileri gün gün iyiye giderken, Ramazan Bayramın’da da sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağı vatandaşlar tarafından oldukça merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan konu ile alakalı olarak şunları söylemişti ;

Ülkemizdeki bu güzel gidişi devam ettirmek için hafta sonları sokağa çıkma sınırlandırmasını bayram sonrasına kadar sürdürmeyi düşünüyoruz.”

Bilindiği üzere şuanda da 16-17-18-19 mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı. Fakat Bayram ile alakalı devlet erkenından net bir karar henüz açıklanmadı. Net karar 18 Mayıs’ta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası belli olacak.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap