1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Rio Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gereken 6 ilginç Bilgi

Rio Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gereken 6 ilginç Bilgi

Rio Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gereken 6 İlginç Bilgi

Karnavallar eğlence dolu anlarıyla birçok insanın uğrak yeri olan fakat hiç gitmemişse bile merak ettiği eğlence yapılarından biridir. Dünya üzerinde pek çok karnaval bulunmasına karşın bazı karnavallar sahip olduğu bazı özelliklerden dolayı büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu karnavallardan biri de Rio karnavalı olup şaşırtıcı 6 bilgiye göz atalım.

rio karnavalı
rio karnavalı
  • Rio Karnavalı’nın Yeri ve Zamanı

Her yıl Güney Amerika’da özellikle Brezilya’da düzenlenen Rio Karnavalı dünya üzerinde en çok merak edilen festivallerden biridir. Bu festivalin tarihi değişkenlik göstermektedir ve bu değişkenliğin sebebi ise paskalya tarihinin her yıl değişmesidir. Bu kadar değişikliğe karşın bir tarih verilecekse Rio Karnavalı genel olarak Şubat ya da mart aylarında cuma günü başlayıp salı günü son bulmaktadır. Özet olarak Rio Karnavalı Cuma gününden Perhiz ’den 1 gün önceki salı gününe kadar toplam 5 gün boyunca sürmektedir.

  • Rio Karnavalının Başlangıç Şekli

Rio Karnavalı’nın başlaması için öncelikle belediye başkanı karnavala katılan halk arasından bir Momo seçer ve cuma günü ona Kral Momo, Kral Momos ya da Kral Momus unvanı verdikten sonra bu kişinin başına tacı takar ve eline çok büyük, parlak ve maket niteliğinde olan şehrin anahtarını verir. Efsaneye göre Momo adındaki neşeli bir yapıya sahip olan ve tombul kişi, tacını takarak ve eline şehrin anahtarını alarak karnavalın başladığını haber verir.

  • Rio Karnavalı’nın Tarihçesi

Rio Karnavalı oldukça karışık bir tarih yapısına sahip olup günümüze kadar etkisini yitirmemiş bir karnavaldır. Eskiden tüm karnavallar “şarap tanrısı” adına düzenlenmekte olup bu karnavallar hep içkili olarak düzenlenirdi. Bunun üzerine Roma Katolik Kilisesi bu karnavalın tarihinin Büyük Perhiz’den önceki dönemlerde yani 40 gün boyunca hayvansal gıdaların yasak olduğu oruçtan önce olmasına karar verir. Zaten “Karnaval” sözcüğünün anlamı, “carna vale” sözcüğünden “ete veda” olarak çevrilmektedir. Bu karnavalın geçmişi 1723 yılına dayanmakta olup Entrudo Karnavalı’dan esinlenerek oluşturulmuştur. Entrudo Karnavalı insanların birbirlerine su döktüğü ya da sıçrattığı bir karnavaldır. Rio karnavalı ayıca “Grandas Sociedades” geçit töreninde maskeli grupların parlak kıyafetlerle müzik eşliğinde dans ederek geçit töreninden geçişini, Cordao Karnavalı’nda dansçı ya da köylülerin ilginç kıyafetlerle gösteri yapışını ve Cordes de Velhos etkinliklerinde yaşlı adamların maskeli yürüyüşlerini örnek almaktaydı.

  • Rio Karnavalı Brezilya’da Yalnız Değildir.

Brezilya eğlenceye düşkün olan bir yerleşim yeri olup Rio Karnavalı dışında birçok karnavala sahiptir. Bunun sebebi; Rio Karnavalı’nın yılın belli dönemlerinde yapılması ve bunun sonucu Brezilya halkının eğlenceye doyamamasıdır. Rio Karnavalı’nı diğerlerinden farklı kılan şeyler bu karnavalın kalabalık olması ve insanlar için Büyük Perhiz’e bir geçit gibi görünmesidir.

  • Dans Olmadan Karnaval, Karnaval Olamaz.

İlk olarak 1984 yılında Rio Karnavalı’na eklenen bu eğlence biçimi geçit töreni ile başlamaktadır. Bu yarışmada 40 kişilik bir jüri bulunmakta ve Sambadrome adı verilen yerde gerçekleşmektedir. Bu dans biçimini Rio’ya taşınan Afrikalılar getirmiştir.
Karnaval Sokakta İse Yemek Sokakta Olur.
Karnaval kalabalık bir yapıda olduğundan karnavala katılan insanlar sokak yemeklerini tercih ediyorlar ki bu da Rio Karnavalı’nın bir âdeti haline gelmiştir. Ayrıca sokak yemekler, Büyük Perhiz öncesine özel sınırsız içki ve et ürünlerine sahip zengin bir menüye sahiptir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap