1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Saç Dökülmesini Nasıl Engelleriz ? Saç Dökülmesine Son!

Saç Dökülmesini Nasıl Engelleriz ? Saç Dökülmesine Son!

saçdökülmesinasılgeçer

Öncelikle Saç dökülmesi sorunu çözmeden önce, saçlarınızın neden döküldüğü tespit etmelisiniz.

Vücudumuzda saçların dökülmesine sebep olan şey nedir, bunu muhakkak biliyor olmanız lazım.
Saç dökülmesi genetik olabilir, strese bağlı olabilir ya da vücudumuzda bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinden kaynaklı olabilir. Örneğin, eğer vücudumuzda Demir Çinko ve B7 vitaminleri açısından bir eksiklik görülüyorsa yeterince bu vitamin ve mineraller vücudumuza yoksa saçlarının dökülmesi kaçınılmaz diyebiliriz.

Bu vitaminlerin eksikliklerini bir kan testi yaptırarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Tamam ben bunu tespit ettim vücudumda ne olduğunu biliyorum dedikten sonra iş şampuana geliyor bazı şampuanlar saçlarınızın dökülmesini sebebiyet verebilir bu nedenle şampuanlarının seçerken içerisinde silikon paraben ve sülfat bulunmamasına çok dikkat ediniz, daha çok temiz İçeriğe sahip doğal şampuanlar yönelebilirsiniz.

Asla ve asla ne koşulda olursa olsun saçlarınızı haftada 3 kereden daha fazla yıkamayın, saçlarınızı çok fazla yıkamak ya da her gün yıkamak onu doğal yağından koparacaktır.

Ve saçlar doğal yağdan mahrum kalırsa, saçlar kendilerini besleyemez.

Doğru saç taramak saç dökülmesi ve saç kopmalarına çok ciddi şekilde sebep olabilir. Hiçbir zaman saçları ve hızlı hızlı yukarıdan aşağıya doğru asılarak, saçlara belli bir stres uygulanarak taramayınız.

Taraklarını yumuşak kıllardan oluşmasına dikkat edin, yani esnek olmalarına özen gösterin. Ahşap geniş dişli taraklara’da şans verebilirsiniz.

BUNLARI YAPIYORUM, AMA SAÇLARIM HALEN DÖKÜLÜYOR!

Peki gelelim esas konuya.. Ben yukarılarda ki tüm hususlara dikkat ediyorum her şeyi yapıyorum ama halen dökülüyor diyorsanız, size iki farklı tarifimiz var.

Şimdi birinci maskemizin tarifine geçelim ;

2 yemek kaşığı Taşıyıcı yağ (Taşıyıcı yağlar nedir derseniz zeytinyağlı avokado yağı jojoba yağı Hindistan cevizi yağın  badem yağı Hint yağını örnek verebiliriz.)

Bunun içerisine de kan dolaşımını birazcık arttırabilmek adına biberiye ya da lavanta yağı ekliyoruz. 5-6 damla kadar yeterli olacaktır.

Bunu ister ekleyin, ister eklemeyin o tamamen size kalmış olan bir şey. Taşıyıcı yağınızı 2 yemek kaşığı olacak miktarda yağınızı bir kabın içerisine koyuyorsunuz, karıştırdıktan sonra belirli bir kıvama geldikten sonra, bütün saç derinize, her bir telin yağlandığından emin olmak şartıyla bunu uyguluyorsunuz.

Bu masajı yani yapmış olduğunuz masajı 10-15 dakikada kadar tekrar ediyorsunuz. Bu yaptığınız masaj yağı iyice saç derinize işlemesini sağlayacak aynı zamanda uyguladığınız basınç farklı kuvvetler bu parmaklarınızı kan dolaşımını hızlandıracaktır.

2. Kür tarifinden’de bahsedelim ; Bir kaşık lavantayı sıcak su ile karıştırın. Tahmini 5 dakika kadar kısık ateşte karıştırdığınız karışımını bekletin. Sıcaklığı geçen lavanta suyu ile saçlarınızı güzelce diplerine kadar yıkayın. Yarım saat sonra saçlarınızı bol su ile durulayın.
10 günde bir tekrar edecek şekilde, bu su ile saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesinin çok azaldığını göreceksiniz.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap