1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kimdir?

FahrettinKocaKimdir?

Nakşibendi tarikatına bağlı, İskenderpaşa cemaati lideri Şeyh Mehmet Zahid Kotku 1960’lı yıllarda döneminde fikren ve siyasetten bir dönemin politik acılarını devlet adamlarını etkileyen birisidir.

Örneğin en meşhur müritleri Necmettin Erbakan ve Turgut Özal’dır diyebiliriz.

Yani İskenderpaşa Dergahı Siyasette uzun bir aktif rol oynadı ta ki 1980 yılında şey Mehmet Zahid Kotku vefat edene kadar. Sonrasında şeyh Mehmet Zahid Kotku’nun oğlu olmadığından dolayı kızı Hacer Muhterem Coşan ile evli olan damadı ve aynı zamanda arap-fars biyoloji mezunu ilahiyat profesörü Mahmut Esat Coşan cemaati lideri oldu.

Fakat Necmettin Erbakan bu durumdan hoşlanmadı keza yaşça kendinden küçüktü, ilmi olarak da yeterli değildi ve onun Şeyh olarak hiçbir zaman kabul etmedi.
Aslında aralarındaki bağ sadakatten öte rekabete döndü, Mahmut Esat Coşan Necmettin Erbakan’ı olan sitemlerini özellikle 12 Eylül sonrasında ve 90’larda sürekli olarak yazıya döktü, sohbetlerinde sıkça rahatsızlıklarını dile getirdi.

Onu Hedef tahtasına koymaktan hiçbir zaman çekinmedi bu çatışmada aleni olarak Necmettin Erbakan tarafında olan ve başından beri Mahmut Esat Coşan şehrini kabul etmeyen en önemli isim ise Profesör Cevat Akşit olduğunu da hatırlatalım.

Tüm bu olanlar Necmettin Erbakan’ın yükselişi de engel olamadığı gibi dergahın kan kaybetmesi ne de vesile oldu. Oysa bu düşüş birilerinin yükselmesine vesile olmuştur.
Menzil ve İsmailağa Cemaatleri..
Mahmut Esat Coşan 2001 yılında Avustralya’da bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Bu kez yeni şeyh oğlu Muharrem Nureddin Coşan oldu babası gibi o da pek kabul görmedi ve Cemaat Kan kaybetmeye devam etti hatta Necmettin Erbakan’ı o getirdiği cemaatin bölünmesine sebep olduğu için Korkut Özal da suçlandı.

Fahrettin Koca’nın İskenderpaşa cemaati neler olduğunu biliyoruz keza Medipol Üniversitesi ve Hastanesinin kurucusu olan koca aynı zamanda Erdoğan’ın aile hekimi olarak tanınsa da İskenderpaşa cemaati lideri Mahmut Esat Coşan’ın sahipleri arasında bulunduğu HAKSA Sağlık Hizmetleri a.ş. yönetim kurulu üyesiydi. 

Peki şimdi son günlerde koronavirus’e karşı verdiği mücadele ile hepimizin duasında olan, Fahrettin Koca’yı biraz tanıyalım.

Fahrettin Koca 2 Ocak 1965’te Konya‘nın Kulu ilçesine bağlı ömeranlı mahallesi’nde 6 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Hasan Koca çiftçilik yapıyordu.

FahrettinKocaKonya
FahrettinKocaKonya

Ardından da bir bakkal dükkanı açtı, Fahrettin Koca ilk ve orta öğrenimini Konya’da liseyi ise Bursa Erkek Lisesi’nde okudu. Gençlik hayallerinde işletme fakültesinde eğitim almak vardı fakat ailesinin isteği üzerine tıp fakültesini tercih etti. 1988’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Tıp Doktoru ünvanını aldı. Öğrenimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çocuk sağlığı ve hastalıkları anabilim dalında tamamlayarak 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı oldu. Tıp fakültesinde okuduğu dönemde biraz zorlansa da Hekim olmanın verdiği gurur onu cesaretlendirdi.
Cerrahpaşa’da İhtisas yaptığı dönemde Yenidoğan Ünitesi kurulmuştu o dönemde asistan temsilcisi olarak yenidoğan bakımının kuruluşunda aktif olarak görev aldı.
Sağlık kurumlarında hekimlik ve Medikal direktörlük yaptı Fahrettin Koca başkanlığında 2009 yılında Akdağ Sağlık Hizmetleri kuruldu. Anonim şirketinin yönetim kurulundaki isimler ise İskenderpaşa cemaatinin trafik kazasında hayatını kaybeden lideri Mahmut Esat Coşan’ın oğlu ve cemaatin yeni lideri Nurettin Coşan ile birlikte bugünkü adıyla Türkiye Sağlık Eğitim ve Araştırma Vakfı yani TESA kuruldu. Koca’nın Türk Pediatri Kurumu Pediatrik metabolizma ve beslenme Derneği İstanbul Ticaret Odası sağlık meslek komitesi özel hastaneler sağlık kuruluşları Derneği üyelikleri bulunuyor.

Aynı zamanda dış ekonomik ilişkiler Konseyi eğitim komitesi iş Konseyi Başkan Yardımcısı Vakıf Üniversitesi hastaneleri Derneği’nin başkanı ve hizmet ihracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri komitesi başkanı Fahrettin Koca Hale Koca ile evli ve 4 çocuk babasıdır. Gençliğinde hayalini kurduğu İşletme fakültesinde şu anda büyük oğlu öğrenim görüyor. Oğlu ise neredeyse Türkiye’de derece yaparak Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünü kazandı. 

Koca yaşamını ailesiyle birlikte Ankara’da sürdürmektedir.

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu ile kabul edilen değişiklikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında tarihinde ilk kez tamamı Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olmayan kişilerden oluşan Bakanlar Kurulu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Temmuz 2018’de Sağlık Bakanı olarak atandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 59 Sağlık Bakanı olarak göreve başlayan Fahrettin Koca’nın Erdoğan’ın aile hekimi olduğunu yazımızın başında aktarmıştık. Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın Kadıköy’deki Medipol Hastanesi’nde uzun süre tedavi altında kalmış, 88 yaşında hayatını kaybetmiştir.
Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan ve dayısı Saim Mutlu da Medipol Hastanesi’nde tedavi görmüştür. Yeni sistemin ilk sağlık bakanı olan Fahrettin Koca göreve başladığı 2018 yılında 1949 tıbbi cihazı denetledi 24 adet güvensiz ürün 132 adet teknik düzenlemeye aykırı ürün tespit edildi ve ürünlerin toplatılmasına sağladı. Yine 2018 yılında 1380 kozmetik ürün denetlendi 64 güvensiz 579 uygunsuz ürün tespit edildi. Sağlık beyanı mevzuatına aykırı şekilde internet ve TV yoluyla yapılan ürün tanıtım veya satışlarına yönelik denetimler gerçekleştirildi.

2018 yılında 6259 internet sitesine erişim engellendi ve para cezası uygulandı. Fahrettin Koca 2020’nin ilk günlerinde meydana gelen merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından deprem bölgesinde gitmiş ve incelemelerde bulunmuştur.

Ve gelelim koronavirus sürecine.. Türkiye’de coronavirüs’e bağlı verdiği mücadele ile alkışları hak eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının ise her geçen gün yükseldiğini açıklıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Covid -19 konusunda alınan önlemler ve yaptığı açıklamalarla pek çok kişinin takdirini toplarken yine önlemlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle az çok kişiler tarafından da eleştirildi. Kocanın bundan sonraki süreci nasıl yürüteceği ise merak konusu.

Açıklanan kurallara uyarak Sağlık Bakanımıza destek olabiliriz, Evimizde Kalalım, Bu Süreçte Sağlık Bakanımıza gereken desteği bu şekilde verelim.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap