1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Sağlıklı Beslenmek Artık Hayati Önem Taşıyor

Sağlıklı Beslenmek Artık Hayati Önem Taşıyor

Köy yaşantımızdan uzaklaşa uzaklaşa şehir yaşantısına yerleştiğimiz günden bu yana gıda konusunda sürekli sıkıntılar yaşıyoruz.

Doğal yollarla ürettiğimiz tükettiğimiz her türlü sebze meyveler artık hormonlu. Gün geçtikçe kışın ortasında çıkan tohumlarla, kışın ortasında çıkan meyvelerle karşılaşıyoruz.

Ama bu durum geçen ömür için hiç sağlıklı değil. Eskiden yazdan hazırladığımız kurutmalıklarımızın yerini dondurulmuş, şoklanmış gıdalar aldı. Bu tür ürünler ise maalesef sağlığımıza çok zararlı.

Sadece gıda tüketimi değil, düzende hayatımız için çok önemlidir. Düzenli beslenmeliyiz. Gün içinde güçlü olmak için bazı aralıklarda yemek yememiz gerekir. Güne sabah kahvaltısı ile başlamalı, öğle ve akşam yemeklerini de kesinlikle aksatmamalıyız.

Vücudun yaşaması, gelişmesi ve gereken etkinlikleri yapabilmesi için tüm besin öğelerinin gereken yerde, gereken zamanda ve yeterli ölçüde alınmasına dengeli beslenme denir. Tüm besin öğeleri, proteinler, karbonhidratlar, yağlar, madensel maddeler, vitaminler ve sudur.
Bu durumda en önemli hususlardan birisi de bu tüketmemiz gereken ürünleri sağlıklı ve hormonsuz tüketmek.

Yani tüketmemiz gereken barbunyayı, tüketmemiz gereken bakliyatları ve balıkları eğer dondurulmuş şekilde tüketirsek bize faydasından çok zararı olabilir.

Sağlıklı yaşam için organik yaşam artık şart oldu.

Köy kahvaltısının aslına bakarsak, şimdilerde ki gibi hava olsun diye değilde, sağlıklı olduğu için övüldüğü, tercih edildiğini görebiliriz. Kendi yaşantımızı kendimiz değiştirip, kendi sağlığımızı kendimiz bozuyoruz aslında.
Balı, pekmezi, yağı, peyniri kendimiz üretirken zamanla bunları parayla almaya, sonrada doğalını yiyorum diyip binlerce para vermeye..

Ama bunun önüne geçemeyiz, olanlar yıllar önce olmuş 🙂
Şimdi ise olabildiğince dondurulmuş, hazır gıdalardan uzak durmalıyız. İmkanımız yettikçe köyden temin etmeli, imkanımız oldukça doğal üretildiğinden emin olduğumuz yerleri tercih etmeliyiz.
Sağlıklı Günler Dileriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap