İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Sağlıklı Bir Sahur Sofrasında Neler Olmalı ?

Sağlıklı Bir Sahur Sofrasında Neler Olmalı ?

sahur-sofrasi-nasıl-olmalı

On Bir ayın sultan Ramazan’a, bu gece itibariyle erişeceğiz. Mübarek Ramazan günlerinde “oruç” ibadeti vesilesiyle, ibadetten sonra aklımızda yer eden birinci husus elbette yemek oluyor.

Oruç tutmak için gecenin imsaktan önceki vaktinde yenen yemeğe sahur denir. Peki sahur sofrası nasıl olmalı sorusu ile başlayalım.

Sağlıklı Bir Sahur Sofrası Nasıl Olmalı ? 

Öncelikle sahur soframızda kesinlikle yağlı ve ağır gıda diye tabir ettiğimiz midemizi rahatsız edecek gıdalardan uzak durmalıyız. Kahvaltı üzerine yoğun bir sofra kurulmalı.

Hamur işi konusunda ise, börekler tercih edilebilir, fakat böreklerin yağlı olmamasına özen gösterilmelidir.

Sahurda süt ve süt ürünlerine ağırlık verilmeli,
Yumurtanın çeşitlerine önem verilerek tüketilmeli (haşlanmış yumurta daha tokluk hissi verir.)
Peynir, zeytin gibi kahvaltılık gıdalar hem tok tutar, hemde midemize fazla bir ağırlık vermez.
Ayrıca eğer peynir tercihiniz olacak ise, mutlaka tuzsuz olmasına özen gösterin, çünkü tuzlu peynir sabah kalktığınızda çok hızlı bir şekilde susamanıza neden olacaktır.

Sahur’da adeta çok önemli olan bir gıda ise, kesinlikle meyvedir. Meyveler sulu içerikleri sayesinde hem vücudumuzun su ihtiyacını karşılarken, hemde daha sağlıklı bir gün geçirmenize yardımcı olur.

Şimdi en önemli konu olan su konusunda el atmak gerekirse, ilk başta şunları dile getirelim. Eğer suyu az tüketen bir bireyseniz gün içinde zaten az içiyorum diyorsanız, iftardan sonra mutlaka su tüketimine önem verin, gerekirse saat başı alarm kurarak vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin.

Sahurda su tüketimi nasıl olur derseniz, sahurda direk fazlaca suya yüklenmek doğru bir hareket değildir, sağlıklı olan bizi gündüz oruçlu ağzımız ile fazla susatmayacak olan tavsiye, suyun iftardan sonra belirli aralıklar ile tüketilmesidir. Çünkü çabuk hızla tüketilen su şişkinlik rahatsızlığına vesile olabilir. Ayrıca sahura eğer yatıyorsanız ilk kalktığınızda mutlaka bir su içmeyi ihmal etmeyin.

Böylelikle sahur sofrasında az su bile içseniz, ilk oda sıcaklığında tükettiğiniz su sizi rahatlacaktır.

Oldukça önemli bir diğer konu ise, mutlaka ama mutlaka Sahur’a kalkmanızdan yana. Gece niyet edip yatmak vücut için sağlıksız bir davranıştır.
Ayrıca efendimizin de buyurduğu üzere, sahur sofrasında bereket vardır.

Efendimiz bir hadislerinde “Sahura kalkıp sahur yemeği yiyin. Zira sahurda bereket vardır.” (Buhari, Savm 20) şeklinde buyurmuştur.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap