İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Sağlıklı Olan Fakat Fazlası’nın Vücuda Zarar Verdiği Şeyler

Sağlıklı Olan Fakat Fazlası’nın Vücuda Zarar Verdiği Şeyler

Sağlıklı Olan Fakat Fazlası’nın Vücuda Zarar Verdiği Şeyler

Herşeyin fazlası zarardır sözü size bir yerden tanıdık geliyor mu ? Genellikle büyüklerimizden işittiğimiz bu sözün ne kadar doğru olduğunu ve sağlıklı gıdalarda da bu sözün geçerli olduğunu anlayacaksınız.

Meyve Tüketimi

Özellikle kış aylarında hemen hemen hepimiz salgın hastalıklara yakalanıyoruz. Üstelik şuan geçirdiğimiz kritik koronavirüs süresince ise, salgınlardan ve virüslerden korunmanın en doğal yöntemlerinden biri de oldukça sağlıklı olarak bilidğimiz meyve tüketimidir.

Meyve tüketme ile vücut direnciniz kuvvetlenir ve bağışıklığınız güçlenecektir. Fakat şunu unutmamalısın ki fazla meyve tüketimi size hastalığıa davetiye çıkaracaktır. Meyvede çok fazla şeker bulunmaktadır. İhtiyacınızdan fazlasını almanız insülin direnci ve obeziteye yakalanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle gereğinden fazla meyve tüketimine dikkat edin. Böylelikle sağlıklı olan besinleri ayarında tutarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Su İçmek ;

Gereğinden fazla su içmekte günümüzde sağlıklı sanılan tanılar arasında. Bir bireyin günde ortalama sekiz bardak su içmesi gerekmektedir. Bu da insana çok fazla fayda sağlar. Bunlardan birkaçı da şunlardır. Yediğiniz besinlerin emilmesini kolaylaştırır.

su-tüketimi

Kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Dikkat eksikliği yaşıyorsanız bu konuda da size yardımcı olacaktır. Ama siz gereğinden fazla su tüketimi yaparsanz bunların size olumsuz dönüşleri olacaktır. Aşırı terleme ve su zehirlenmesi ile karşı karşıya gelebilirsiniz.
Bu yüzden su miktarını gereğinden fazla tüketmeyiniz.

Sigara İçilen Ortamda Uzun Süre Durmak

Kuşkusuz sigara içmek vücut sağlığı için hiç sağlıklı bir durum değildir. Lakin sigara içmeden de vücudunuzun zarar gördüğünün farkında mısınız ? Eğer sigara kullanmıyorsanız sigaradan etkilenmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bulunduğunuz ortamlarda pasif içicilğe maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle sigara içilen alanda uzun süre bulunmamanız gerekmektedir. Pasif içicilik ile akciğer kanserine yakalanma durumun artar. Tabii daha birçok hastalığı da peşinden getirecektir.

Spor Yapmak ;

Spor yapmak vücuda en faydalı gelen aktivitelerden biri olmakla birlikte zihninizin açık olmasında sağlar. Fakat aşırı spor yapmanın da size olumsuz dönüşleri olacaktır. Eğer ağırlık kaldırıyorsanız ve direncinizden fazlasını deniyorsanız bu size ciddi rahatsızlıklar ile karşılaştırabilir. Yapılan sabah egzersizleri aşırıya kaçtığında sizi yorar ve bel ağrılarına neden olur. Bu nedenle sabah egzersizlerinizi,kısaca sporunuzu dengeli yapmanızda fayda var. Aynı zamanda spordan önce dengeli beslenmelisiniz yoksa yaptığınız spor size fayda göstermeyecektir.  Dengeli beslenip aşırıya kaçmadığınıız sürece sporun size çok fazla olumlu yönde geri dönüşleri olacaktır.

Öğün Atlamak ;

Öğün atlamanın kilo vermenize yardımcı olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zamanla kilo kaybı yaşadığınızı görsenizde bu size zararlıdır ve daha fazlasını alma ile karşı karşıyasınız demektir. En önemli öğünlerden biri olan kahvalıtıyı atlamadan güne başlamayın. Sebzeler ve sağlıklı gıdalar ile bu öğünü mutlaka gerçekleştirin. Bu sayede bağışıklığınız güçlenecek enerji seviyenizi olumlu yönde yükseltecektir. Yaşam kaliteniz artar ve günlük işlerinizi ve aktivitelerinizi daha kolay yapabileceksiniz.

Kilo Verme ;

Kilo verme olaylarında doğru bildiğimiz fakat yanlış olan birçok durm mevcuttur. Bunlar size kilo vermenize yardımcı olmamakla birlikte zarara ve hastalığa davet çıkaracaktır. Yapılan ani diğetler sebebiyle vücut direnciniz düşecek günlük yapmanız gereken şeyleri bile gerçekleştiremeyeceksiniz. Bunun yerine öğün atlamadan sağlıklı diyetler yapmanız gerekmektedir. Bu çoğu zaman doktor kontrolünde de yapılabilir. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kulaktan dolma bilgiler yüzünden sağlıklı sandığımız ama bize olumsuz geri dönüşü olan birçok şey mevcuttur. Bu makalede bunlardan en genel olanları sizlerle paylaştık. Eğer siz de sağlıklı bir birey olmak ve bunu sürdürmek istiyorsanız bu tip yanlış bilgilere karşı aydınlanmanız gerekmektedir.

Diğer türlü yanlış bilinen bu bilgiler sizden sonra yeni nesile geçecek ve bu şekilde de devam edecektir. Sağlığınıza dikkat etmek aslında o kadar da zor değil. Yapmanız gerekenler oldukça basit. Günlük egzersizler yapmak, dengeli beslenmek, günün stresinden kurtulmak ve günün sonunda uykunuzu almak. Bunları yeteri miktarda yaptığınız süre de sağlığınız devamlılığını koruyacaktır. Ek takviyeler ile beslendiğinizde bunu daha da arttırabilirsiniz. Meyve, sebze tüketimi bu yolda size en yardımcı olacak olan ek takviyelerdir. Bu şekilde uzun ve sağlıklı bir yaşam sizleri bekliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Her İhanet Sevgiyle Başlar. Uludağ Üniversitesi : Gazetecilik

Yorum Yap