İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. SEO Nedir ? Google Reklamı İle Arasında Ne Tür Farklar Vardır?

SEO Nedir ? Google Reklamı İle Arasında Ne Tür Farklar Vardır?

“SEO” bu üç harfli kısa terimi herhangi bir yerden duymuş olabilirsiniz. Ama bilmeliyiz ki, bu kısaltmada bizler için çok daha fazlası gizli.

SEO : Arama Motoru Optizimasyonu’dur. SEO’nun amacı, Google, Bing, Yandex ve Yahoo! gibi arama motorlarında organik sıralamalarında sonuçlarında, web siteniz için mümkün olan en üst sırayı elde etmektir.

Her gün milyonlarca insan arama motorlarında bir çok şey aratıyor. Aradığımız kelimeyi arama motorunda arattığımızda genellikle en üstte çıkan siteyi açıyoruz ve aradığımız şeyi bu site içerisinde arıyoruz.
Yapılan araştırmalar da ilk iki sonuç sayfasının ötesine pek bakılmadığı gözlemlenmiştir. Bundan kaynaklı her türlü şirket, firma arama kelimesinde ilk başlarda çıkmak istemektedir.

Arattığımız kelimede önde çıkan sonuçlara biz genel olarak SEO diyoruz. Aramalarda ilk dört beş sonuçta yer almak istiyorsanız SEO yapmak zorundasınız.

SEO’nun belirli kuralları bulunmaktadır. SEO’nun Belirli algoritmatik içerikleri bulunmaktadır. Google’ye uygun, Youtube’ye uygun gibi. Arama motorları için sinyal görevi gören bazı teknikleri uygulayarak, sitenizin bu algoritmalarla daha uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.
Arama motorları bu sinyalleri değerlendirir ve sitenizin diğer sitelere göre hangi sırada duracağını belirler. Bu sinyaller arasında anahtar kelimeler, meta etiketler ve diğer sitelerden sitenize yönlenen bağlantılar bulunur.

ARAMALARDA NASIL EN ÜSTTE KALABİLİRİM ?

Google’de aradığınız bir kelime sonrasında binlerce sonuç bulunacaktır. İlk sayfada bulunan ilk dört beş sonucu değerlendirecek olursak bu siteler rekabet içerisindedir diyebiliriz. Örneğin Google’de ‘SEO’ kelimesini arattık. Reklamlar dışında çıkan dört site bize en iyi sonucu vermekle yükümlüdür.
Çünkü biz bu sitenin herhangi birine tıkladığımız aradığımızı buluyorsak ve bu site içerisinde zaman harcıyorsak, Google bunu tespit ediyor ve bunu değerlendiriyor.

Tam tersi bir durum düşündüğümüzü varsayalım. Diyelim ki girdiğimiz sitede zaman harcamadan hızlıca çıktık. Yaklaşık üç saniyenin altında hemen karar verip siteden ayrıldıysak, Google bunu da olumsuz bir şekilde değerlendirmektedir.

Çünkü eğer aradığımızı o sitede bulduysak, bu içerik bizler için faydalı olmuştur. Fakat girer girmez siteden ayrıldıysak, muhtemelen aradığımızı bulamamış, içeriğin bize faydalı olmadığını düşünmüşüzdür.
Google’de kullanıcıya faydalı olan siteleri önde tutarken, faydasız gördüğü siteleri de aşağıya çekebilir.

Yani aramalarda devamlı en üstte kalmanın püf noktası, metnin içerisinde anahtar kelime bulundurmak, metni olabildiğince uzun tutmak, kullanıcının okumaktan keyif alacağı kaliteli içerik üretmek, başlıkları anlaşılır ve ilgi çekici şekilde atmak ve site içi link vermekten geçer diyebiliriz.

Şimdi ise Google Reklamı (AdWorsd) hakkında bilgi verelim.

AdWorsd Nedir ? Adworsd Google’a ait olan kullanıcıları Web Sitenize çekmek için kullanılan, çevrimiçi bir reklam platformudur.

AdWorsd Google’da kullanıcının belirlediği anahtar kelimelerde arama yapıldığında en üstte veya sağ tarafta reklam verenin web sitesinin çıkması sağlamaktadır.

Bunu sağlamak ve kullanmak oldukça basittir. Yaptığınız iş ile alakalı anahtar kelimeleri Google adworsd’a kaydediyorsunuz.

Kullanıcılar ise sizin anahtar kelimeleriniz ile bir arama gerçekleştirdiğinde Adworsd sizin Web Sitenizi en üstte çıkarıyor.

Google Reklam (Adworsd) ile SEO’nun Farkı :

Google Ads Google tarafından firmalara sunumu yapılan reklam yönetimi kolaylığıdır. Google Ads ile Google’da çeşitli reklam modellerini tercih ederek reklam yayınlayabilirsiniz. Google Ads ile SEO arasındaki fark şu şekilde açıklayabiliriz ; Google Ads ile reklam vererek Google aramalarında müşterilerin karşısında olabilirsiniz. SEO ise bundan tamamen farklı bir durumdur. SEO tüm arama motorlarında web sitenizin ilk sıralarda çıkması için yapılan profesyonel çalışmalardır. Arama motoru optimizasyonu yani SEO site içi ve site dışı çalışmaları içerisine alır.

Google Ads’da, Google aramalarında reklam ile önde olduğunuzda köşede reklam yazısı belirir, kullanıcı bunun reklam olduğunu anlar.

SEO’da ise böyle bir durum yoktur, SEO organiktir.

Google Adworsd ile kullanıcının karşısına çıktığınızda Web Sitenize her tıklamada belirli bir miktar cebinizden gider.

SEO’da ise siteye girmek o sitenin değerini daha da yükseltir. Sıralamada daha önde olmasını sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap