1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Şevval Orucu Nedir,Ne Zaman Tutulur ? Şevval Orucu Ne Zaman Başlar ?

Şevval Orucu Nedir,Ne Zaman Tutulur ? Şevval Orucu Ne Zaman Başlar ?

Ramazan Ayının bitmesine saatler kala, bayramdan sonra tutulması oldukça tavsiye edilen Şevval Orucu için vatandaşlar bazı araştırmalar yapıyorlar.

Şevval orucunun ne zaman başlayacağı gibi soruları merak eden vatandaşlar, Şevval orucunun faziletlerini ve hangi günler arasından tutulacağını da merak ediyorlar.

ŞEVVAL ORUCU NEDİR ?

Şevval orucu hicri takvime göre, Ramazan ayı ve Bayram’dan sonra, Şevval ayı içerisinde tutulan oruçtur.
Ramazan ayında ki orucu tuttuktan sonra ise, Şevval ayının 6 gün orucunu tutan kişinin bütün yılı oruçlu geçirdiği kadar sevap alacağı rivayet edilir.

Hadisi Şerifde ise bu konu şöyle geçmektedir ; “Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevval ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!”

Şevval orucu bir ay boyunca oruç tutan müslümanların sağlıklı bir şekilde normal hayata adapte olmalarına da oldukça yardımcı olduğundan dolayı büyük İslam alimleri tarafından da tavsiye edilmiştir.

ŞEVVAL ORUCU HANGİ TARİHLERDE TUTULABİLİR?

Şevval ayı bayramın 1. günü 24 Mayıs pazar günü başlayacak. Hz. Muhammed’in Ramazan ayından sonra tavsiye ettiği Şevval orucu 6 gün süreyle tutulur. Şevval ayının 12. günü ve 17. günü arasında tutulması önerilen Şevval orucu günleri, bayramdan 9 gün sonraya denk geliyor.

Şevval ayında 6 gün oruç tutulur. Bu oruçlar hiç ara vermeden arka arkaya tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir. Yani dileyen üst üste tutarak bu günleri idrak edebilir, dileyen ise ara vererek, pazartesi, perşembe ve cuma günü şeklinde ara vererek tutabilir. Şevval orucu Ramazan bayramı’nın birinci günü hariç ikinci gününden itibaren Şevval ayı içinde istenen günde tutulabilir.

ŞEVVAL ORUCU, DİĞER ORUÇ BORÇLARIN YERİNE GEÇER Mİ?

Ramazandan Sonra Tutulan 6 Gün Oruçları Borçlarıma Sayılır Mı? Bu konu ile alakalı olarak ise, Necmettin Nursaçan hoca bu oruçlarını faziletinin başka olduğunu, borçlara sayılmadığını dile getirdi. Yani Şevval Orucu, Ramazan ayında ki tutamadığınız Oruçların yerine geçmiyor. Borçlarınızı dilediğiniz vakitte tutmanız gerekmektedir.

Peygamber Efendimiz ise Şevval Orucu ile alakalı şunları söylemiştir ;

Şevval ayında tutulan oruçla ilgili 3 hadis-i şerif meali şöyledir:

(Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur.) [Taberani]

(Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır.) [İbni Mace]

(Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur.) [İbni Huzeyme]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap