İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Sindirim sistemine iyi gelen 5 bitki çayı!

Sindirim sistemine iyi gelen 5 bitki çayı!

featured

Bazı bitkisel çaylar; mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve daha birçok rahatsızlığın tedavisi için kullanılabilir. İşte sağlıklı bir sindirim sistemi için tüketebileceğiniz 5 çay.

1. Nane

Mentha piperita bitkisinin yeşil bir otu olan nane, canlandırıcı aroması ve mideyi yatıştırması ile bilinir.

Bazı çalışmalar, naneli bir bileşik olan mentolün sindirim sorunlarını iyileştirdiğini göstermiştir.

Nane yağı bazı durumlarda kalın bağırsağı etkileyen ve mide ağrıları, şişkinlik, gaz ve diğer rahatsızlık verici semptomlara neden olabilen iltihaplı bağırsak sendromunu (IBS) yatıştırmak için kullanılır.

Nane çayı yapmak için, 7-10 taze nane yaprağını 10 dakika boyunca 1 bardak (250 ml) kaynar suya batırın. Süzün ve için.

2. Zencefil

Zencefil, Asya’ya özgü bir çiçekli bitkidir. Köksapı (gövdenin yeraltı kısmı) dünya çapında popüler bir baharat olarak kullanılır.

Zencefildeki gingeroller ve shogaoller olarak bilinen bileşikler, mide kasılmalarını ve boşalmasını uyarmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle zencefil; mide bulantısı, kramp, şişkinlik, gaz veya hazımsızlığa yardımcı olabilir.

Zencefil çayı yapmak için 2 yemek kaşığı (28 gram) dilimlenmiş zencefil kökünü 2 bardak (500 ml) suda 10-20 dakika kaynatın. Süzün ve için.

3- Papatya Çayı
Sadece sindirim sistemine değil birçok rahatsızlığa iyi gelen Papatya çayı listemizin üçüncü sırasında..
Papatyanın antienflamatuar özelliği cildi hafif sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Özellikle soğuk algınlığı, bronşit ve üst solunum yolları hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Bitkisel ilaç olarak kullanıldığı gibi çay formunda tüketilebilir. Kurutulmuş ot olarak, sindirim sistemini uyarıcı etkisi olduğu için iştah kaybı için kullanılabilir ve gastritishal, karaciğer ve safra kesesi şikayetleri gibi sindirim sistemi sorunlarının tedavisi için önerilmektedir.

4-MERYEMANA DİKENİ ÇAYI
Meryemana bitki çayının içerisinde bulunan enzimler sindirim sistemi rahatsızlıkları üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle göbek bölgesinde sürekli olarak şişkinlik şikayetlerine oldukça iyi gelmektedir. Karaciğeri toksitlerden temizleyen meryemana dikeni çayı sayesinde çeşitli karaciğer problemlerinin de önüne geçmiş olursunuz.

5. Rezene

Rezenenin meyan kökü benzeri bir tadı vardır ve çiğ veya pişirilmiş olarak tüketilebilir. Çalışmalar, rezenenin mide ülserlerini önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu kabiliyet, otun ülser gelişimi ile bağlantılı hasarlarla savaşabilecek antioksidan bileşikleri nedeniyle olasıdır.

Ayrıca kabızlığın giderilmesine ve bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olabilir. 1 çay kaşığı (4 gram) rezene tohumunun üzerine 1 su bardağı (250 ml) kaynar su dökerek rezene çayı yapabilirsiniz. İçmeden önce 5-10 dakika bekletin. Ayrıca taze rendelenmiş rezene kökü veya rezene çay poşeti kullanabilirsiniz.


Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap