İlginizi Çekebilir
kur-an-mucizesi-sirius-yildizi-etkisini-6-7-11022517_6136_amp
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar Alemi
  3. Sivrisinek Isırığı Neden Kaşındırır?

Sivrisinek Isırığı Neden Kaşındırır?

featured

Sivrisinekler, yaz aylarında özellikle geceleri adeta kabusumuz olan canlılardır. Bazı mekan ve ortamlara göre oldukça fazla üreyen ve evlerimize musallat olan sivrisinekler, kanı taze olan çocuk gruplarını daha da fazla hedef almaktadır.

Peki bizlere sürekli ısıran sivrisineklerin ısırıklarının ısırdığı bölgelerin neden kaşındığını hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz yazımızı dikkatla okuyabilirsiniz..

Tüm canlılar gibi sivrisineklerin de yaşamlarını sürdürebilmeleri için besine ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyacı erkek sivrisinekler balözü ve bitki özsularıyla karşılarken, dişi sivrisinekler insan ya da hayvanların kanını emerek karşılar. Dişilerdeki bu farklılığın temel sebebi, yumurtlayabilmeleri ve yumurtalarının gelişimini sağlayabilmeleridir.

Dişi sivrisinekler beslendikleri sırada, canlının sineğin orada olduğunu hissetmemesi ve kanın pıhtılaşmasını geciktirmek için salgılarını, emdikleri yüzeye bırakırlar. Buna karşılık ısırığa maruz kalan canlının lokal bağışıklık sistemi harekete geçer ve histamin salgılayarak ısırılan bölgeye yönlendirilir. Güçlü bir metabolizmada salgı kan damarlarını genişleterek, deride kızarıklıklar ve kaşıntı oluşmasına sebep olur. Histamin aynı zamanda pek çok alerjik reaksiyonda başrol oyuncusudur.

Kaşıntının miktarı ve süresi ise kişiden kişiye ve salgının miktarına göre değişir. Histamin entoleransı olan, yani histamini yıkacak enzime yeterince sahip olmayan bireylerde bu ısırıklar alerjik reaksiyona sebep olabilir. Isırığın şişlik ve kızarıklığa neden olduğu bölgeye kolonya sürülmesi en bilinen yöntemlerden biri olsa da sivrisinek ve böceklerin ısırdığı yere bu tip maddelerin değdirilmemesi daha doğrudur. Bunun yerine beyaz sabun ve su ile yıkamak ve sonrasında oksijenli su, tuzlu su ya da limon sürerek, kaşıntının hızlı bir biçimde giderilmesini sağlayabilir ve şişliğin oluşmamasını engelleyebilirsiniz.

Peki hiç sizi ısırıp başka kimseye dokunmayan sivrisineklerle karşılaştınız mı? Sizce neden sivrisinekler bazı insanları daha çok ısırıyor? Aslında cevap bu yazının içinde gizli.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap