1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Siyasilerden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Büyük Destek..

Siyasilerden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a Büyük Destek..

featured

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından okunan Cuma hutbesindeki ifadelere, “Çağlar öncesi ses” diyen Ankara Barosu’na Tepki Yağdı..

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a siyasilerden destek mesajları geldi.

Ramazan ilk cuma hutbesi için minbere çıkan Prf.Doktor.Ali Erbaş , Kuran’daki günahlara değindi. Ayetler okudu, uyarılarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hutbe okudu diye Ankara Barosu’ndan skandal bir tepki geldi.

Ankara Barosu hutbedeki ifadeleri, “çağlar öncesi ses” olarak değerlendirdi. Ankara Barosu’nun bu yersiz açıklamasına tepkiler çığ gibi düştü.

“Çağları aşan hakikatlere ve değerlere sahip olmakla daima iftihar ederiz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Twitter’dan attığı tweet’te, Ankara Barosu ‘nun Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş’a yönelik açıklamasına sert tepki gösterdi.

Çağlar üstü olan insani değerler ve hakikatlere düşmanlığın karanlık tarihinin, ilk var oluştan beri var olduğuna işaret eden Şentop, “İnanç alanında da siyasette de hukukta da her yeni düşünce, kendisine yüzyıllar öncesinden dayanaklar bulur.” dedi.

Halkın değerlerine karşı düşmanlığın ve halkın değerlerini tahrif etme durumunun yeni olmadığına dikkat çeken Başkan Şentop, “Geçen zamanı delil göstererek İslam’a saldırılarda provokatif zihniyet, Kadim İslam düşmanlığının zavallıca bir tezahürü olduğunu fark edecek bilgi temelinden de mahrumdur.” açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın şahsına ve onun şahsı bahane edilerek İslam’a yapılmaya çalışılan saldırıyı şiddetle kınadığını vurgulayan Şentop, hukuk adına konuştuğunu iddia edenlerin, liyakat ve samimiyetten yoksun oldukları apaçık ortadadır. Eleştiri hakkı hiç kimseye hiçbir zaman milletimizin inandığı değerleri kendi sığ zaviyesinden bile olsa tahfif ve tahkir etme hakkı vermez.
Çağları aşan hakikatlere ve değerlere sahip olmakla daima iftihar ederiz.” ifadelerini kullandı.

“O ses, İslam’ın kıyamete dek sürecek çağlar üstü sesidir”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Çağlar öncesinden diyerek küstahça küçümsediğiniz o ses, İslam’ın kıyamete dek sürecek çağlar üstü sesidir. Kulakları var duymazlar.” diyerek tepkisini gösterdi.

Adalet Bakanı Gül, yaptığı açıklamaya şöyle devam etti:

Diyanet İşleri Bakanı Sayın Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde belirttiği islami hükümler sebebiyle Ankara Barosu’nun rahatsızlığını belirten ve yer yer haddini aşan açıklamasını esefle karşılıyorum.

Anayasa’nın 24. maddesinde dini inanç, vicdan ve kanaat hürriyetinin herkes gibi bir din adamı tarafından da kullanılmasında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Üstelik bu din adamı, anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri’nin başı olarak İslam dininin hükümlerini seslendirmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın dini bilgi ihtiyacına, sorularına ve tereddüt ettiklerine cevap verilebilmesi son derece önemli , doğal ve her şey’den önce bir kamu görevidir.

Sayın Ali Erbaş’ın belirttiği hususlarla ilgili bir nefret suçu teşhisi koymak en hafif tabirle hukuki cehalettir. Bu vatanda her sesten, her kökten, her inanıştan insan , asırlardır barış ve kardeşlik içinde yaşadı ve yaşamaya devam edecektir. Çok açıktır ki, Ali Erbaş Hocamızın hitabında bu birlikteliğe kasteden hiçbir ifadesi, iması ve beyanı yoktur.

Ankara Barosunun bu açıklamalara yönelik yakıştırmaları bizi bir arada tutan değerlerle de demokratik ilkelerle de ne yazık ki uyuşmamaktadır. İnanç ve düşünce hürriyetinin anlamını herkesten iyi bilmesi gereken bir mesleği temsil edenlerin farklı bir düşünceye karşı yaptığı bu talihsiz açıklama, zihinlerinde bulunan faşist refleksi de bir kez daha ifşa etmiştir. Böylesi tek tipçi, ötekileştirici, tahakkümcü yaklaşımlar, herhangi bir hukuki dayanaktan yoksundur.

İçinde bulunduğumuz salgın günlerinden tüm dünyanın hayranlıkla izlediği bir dayanışma ruhu sayesinde en az kayıpla çıkmaya hazırlanan ülkemizde, modası geçmiş, katı anlayışın halkımız nezdinde bir karşılığının olmadığı ortadadır. İtibarını yükseltmek için başkalarının itibarına saldıranların karşısında Anayasamız, milli değerlerimiz ve demokrasimiz bulunmaktadır.

Bu düşüncelerle söz konusu Baronun ifade ettiği hususların, köklü bir hukuk kurumuna yakışmadığını düşünüyor, açıklamayı esefle kınıyorum.

“Bu ifadeler keyfe göre sorgulanacak kaideler değil”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “bu ifadeler keyfe göre sorgulanacak kaideler değil” açıklamasında bulundu.

Altun, “İnsana kainatta hak ettiği değeri göstererek, evvelimizi ve ahirimizi kul olmanın idrakiyle aydınlatan yüce dinimiz İslam’ın kaideleri, Ali Erbaş hocaya münasebetsizce saldıranların keyiflerine göre sorgulanacak kaideler değildir.” ifadelerini kullandı.

“Faşist zihniyet”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Ankara Barosu’nun yapmış olduğu açıklamayı kınadı. “Faşist zihniyet” olarak değerlendirdi.

Çelik, “İnsanların inandıkları değer sistemine göre konuşması en doğal haktır. Anormal olan bunun tersini talef etmektir. Ankara Barosu’nun bu açıklamasını nefret suçunun ve ülkemize acılar yaşatmış faşist zihniyetin en net örneği olarak kaydediyoruz. Şiddetle kunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Çelik, hukukçuları ve tüm demokratları Ankara Barosu’nu kınamaya davet etti.

“Çağları aydınlatan dinimiz İslam’ın hükümlerini dile getirdi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Ali Erbaş hocamız çağları aydınlatan dinimiz İslam’ın hükümlerini dile getirdi. İslam ile olan dertlerini Sayın Ali Erbaş üzerinden görmeye çalışan bu ayak takımı iyi bilsin ki ebedi yurdumuzun üstünde ezanlar dinmedikçe sizin hükmünüz olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Alçak saldırıları kınıyorum”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de Twitter hesabından, “#AliErbaşYalnızDeğildir” başlıklı etiketle yaptığı paylaşımda, Diyanet İşleri Başkanı’nı hedef alan sözlere ve girişimlere tepki gösterdi.

Bakan Pakdemirli, “Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Hocamız Ali Erbaş yalnız değildir. Allah’ın emirlerini, yasak kıldıklarını anlatan, Allah’ın izniyle hiçbir zaman yalnız olmayacaktır. Hocamıza yapılan alçak saldırıları kınıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap