İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sokağa çıkma yasağı 24.00’de bitiyor

Sokağa çıkma yasağı 24.00’de bitiyor

sokağaçıkmayasağı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de Perşembe gününden itibaren sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyordu.

Pazar saat 24.00’a sona erecek kısıtlama ile alakalı İçişleri Bakanlığından açıklama geldi.

“63 milyon 640 bin vatandaş 4 gün evde kaldı”

Buna karşılık 31 şehir için getirilen kent giriş/çıkış sınırlaması ve ülke genelinde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan yurttaşların, 20 yaş altındaki çocuklar/gençlerin ayrıcalıklar hariç caddeye çıkmalarına ait kısıtlamaların ise aynı biçimde devam ettiği andırdırılan söylemede, “4 günü içeren süreç içerisinde 31 şehrimizde toplam 63 milyon 640 bin yurttaşımız caddeye çıkma kısıtlaması kararına uyarak evinde kaldı. İfadelerine yer verildi.

Kısıtlama kararına uymayan vatandaşlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nin ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem uygulandığı bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Bu kapsamda sokağa çıkma kısıtlamasının başladığı 22 Nisan Çarşamba günü saat 00.00 ile 26 Nisan Pazar günü saat 20.00 arasında kurallara uymayan toplam 35 bin 422 kişiye adli ya da idari işlem gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tüm ülke genelinde gerektiğinde Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, il ve ilçelerde mülki idare amirleri başkanlığında Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca yerleşim yerlerine ilişkin karantina kararları alınmakta ve bu kararlar titizlikle uygulanmaktadır. Bugün saat 20.00 itibarı ile 51 ilimizdeki 2 ilçenin tamamında, bir ilçenin merkezinde, 4 beldede, 76 mahallede, 71 köyde ve 8 mezra olmak üzere toplam 162 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 222 bin 921’dir. Öte yandan, 44 ilde 177 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır.”

Denetimler sürecek

Koronavirüsle mücadele dolayısıyla alınan tüm bu tedbirlerin sonuç vermeye başladığının altı çizilen açıklamada, bu sonuçların rehavete neden olmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Yapılan Açıklamada, tehlikenin henüz geçmediğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Tehlike henüz geçmiş değildir. Salgın ile mücadelede vatandaşlarımızdan ricamız, toplu taşıma araçları ile seyahatlerde, pazar yeri, market/süpermarket ve fırınlardan yapacakları alışverişlerinde, fabrikalar, iş yerleri ile kamu kurum ve kuruluşları gibi toplu olarak bulunulan iş yerlerinde, havaların sıcak olması nedeniyle park, bahçe, cadde, sokak, meydan gibi dış mekanlarda, sosyal mesafeyi ve sosyal izolasyonu sağlamaları, ayrıca belirtilen alanlarda maske takma zorunluluğuna uymaya devam etmeleridir. Ülke genelinde emniyet ve jandarma birimlerince pazar yerleri, marketler/süpermarketler gibi iş yerleri ile vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu meydan, cadde ve sokaklarda bu konudaki denetimlerimiz önümüzdeki hafta içi de yoğun bir şekilde devam edecektir. Tüm dünyanın pandemi nedeniyle zor bir dönemden geçtiği bu süreçte ülke olarak en büyük gücümüz taşıdığımız güçlü dayanışma duygumuzdur. Vatandaşlarımıza tüm bu süreçte göstermiş oldukları dayanışma, sabır ve fedakarlıktan dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Sağlıklı günlerde yeniden buluşmak için vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız devam etmektedir. Birlikte başaracağız.”

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap