İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Sokağa çıkma yasağı bu gece yarısı başlıyor

Sokağa çıkma yasağı bu gece yarısı başlıyor

featured

İçişleri Bakanlığınca alınan kararlar doğrtultusunda, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla 31 büyükşehirde ki sokağa çıkma kısıtlaması bu gece saat 00.00 sularında başlayacak.

Gece yarısından itibaren uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasına dahil olan iller şunlar ; Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşların sokağa çıkma yasakları bu gece saat 24.00’da başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan bazı illerde ki şehirlere giriş/çıkış izni kapsamında ise Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde sokağa çıkma kısıtlaması da bu hafta sonu geçerli olmayacak.

Ramazan ayı vesilesiyle ihtiyaçlarını gidermek isteyen vatandaşlar, bugün saat 23.00’a kadar market, manav ve mahalle bakkallarından alışverişlerini yapabilecekler.

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı şehirlerde ise, marketler, manavlar ve bakkallar Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olacak.

9 Mayıs Cumartesi ve 10 Mayıs Pazar günleri tatlı satışı yapan iş yerleri sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN KİŞİLER

Açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlarda yönetici, görevli veya çalışanlar, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil), acil çağrı merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Kızılay ve AFAD’da görev alanlar, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri ve benzeri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar, elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon ve benzerinin kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar, ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar, yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları, otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “özel gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri, demir-çelik, cam, ferrokrom ve benzeri sektörlerde faaliyet yürüten iş yerlerinin yüksek dereceli maden/cevher eritme fırınları ile soğuk hava depoları gibi zorunlu olarak çalıştırılması gereken bölümlerinde görevli olanlar sokağa çıkma kısıtlamasında sokağa çıkabilecek kişilerdir.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap