1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. 4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ!

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ!

sondakikanooldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine sonrasında alınan kararları açıklıyor..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları..

– Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında bağış tutarı 2 milyar lirayı buldu. Bugüne kadar salgın tehdidi sebebiyle 412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. Bunlardan 300’ündeki karantina uygulaması sona ererken, 112’sinde devam ediyor.

– Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz. Kamuya ait huzurevlerinde hayatlarını sürdüren 27 binin üzerindeki yaşlımıza her türlü ihtimamı gösteriyoruz.

– Kurallara riayet ederek gösterdikleri sabır ve fedakarlık için vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum.

– Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını, 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor.

– Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız.

– Tedbirleri gerektiğinde genişletecek gerektiğinde sınırlandıracağız. Yeni vaka sayımız, ölüm sayımız, yoğun bakımda olan ve solunum cihazına bağlı hasta sayımız giderek azalıyor. Tamamen eski günlere geri dönmüyor, sadece salgın şartlarında hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Hayatımızı uzunca bir süre salgın tehdidine karşı bizi koruyacak tedbirlere göre devam ettirmek mecburiyetindeyiz.

– Sosyal koruma kalkanını daha da güçlendireceğiz.

– Mücbir sebebe dayalı olarak 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağ-Kur primi ödemelerinin tutarı 40 milyar lirayı buldu.

– Salgın sonrası siyasi ve ekonomik bakımdan yeniden şekillenecek küresel sistemde ülkemizi daha avantajlı bir konuma getirmeyi hedefliyoruz.

– Sancaktepe’deki hastaneyi 21 Mayıs’ta Japonya Başbakanı ile açacağız

4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs tedbirleri kapsamında, 16-17-18-19 mayıs günleriden sokağa çıkma kısıtlamasının geldiğini duyurdu.
Bu kapsamda Pazartesi ve Salı (18-19 Mayıs) günlerinde pazar,market,manav ve fırınlar saat 10.00’dan 16:00′ kadar vatandaşlara hizmet verebilecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca 65 Yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma izninin bir aksilik olmaması durumunda devame edeceğini duyurdu.

MASKESİZ OLARAK EVİN DIŞINA ADIM ATMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske konusuna da değindi.

“Zaruri bir işi olmadan dışarı çıkanlar, sokakta gereksiz kalabalıklar oluşturanlar virüsü kendi elleriyle besliyorlar. Bir kez daha altını çizmek gerekirse maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Sokakta, markette, işyerinde heryerde fiziki mesafeyi koruyacağız.
Kalabalık yerlerden olabildiği kadar uzak durup hayatı sadeleştireceğiz. Ellerimizi sık sık yıkayacağız. Dışarıdan eve döndüğümüzde kıyafetlerimiz dahil daha kapsamlı temizlik yapacağız.
Tamamen eski günlere geri dönmüyoruz sadece salgın şartlarında hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Aldığımız tedbirleri, özellikle normalleşme adımlarını da gerektiğinde genişletecek, gerektiğinde sınırlandıracak şekilde dinamik bir şekilde yürüteceğiz.
Esnafımıza ve çalışanlarımıza ekmeklerini kazanabileceklerini evlerini geçindirebilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Sanayici, iş dünyamıza şartlarını çevirebileceği alan açmanın gayreti içersindeyiz. 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağ-Kur toplamı 40 milyar lirayı buldu.
Gayrette-İstanbul Havalimanı metrosunu Eylül 2021’e kadar bitirmeyi hedefliyoruz.”

Yorum Yap

Yorum Yap