1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Sporun engelleri aştığını gösteren 5 Efsane Kare!

Sporun engelleri aştığını gösteren 5 Efsane Kare!

featured

Sporun kazanmak ya da kaybetmenin ötesinde, herkesin kenetleme etkisi vardır. Gelin, tüylerimizi diken diken eden spor olaylarını bir daha hatırlayalım…

1. Türkiye Ampute Futbol Milli Takımı’nın Avrupa şampiyonu olması

Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen 2017 Avrupa Ampute Futbol Federasyonu (EAFF) Avrupa Şampiyonası şampiyonu Türkiye Ampute Milli Takımımızın maçlarında hepimizin göğsü kabarmıştı. Sporcularımız canla başla mücadele ederken, tribünlerde ve ekranları başındaki taraftarlar olarak bizler tarifsiz bir sevinç yaşamıştık.

2. Birinciliği kimseye kaptırmayan Tolga Murat Balıkçı

Tolga Murat Balıkçı, 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucunda sol bacağını kaybetti. Başarılı vücut geliştirme sporcumuz, üç kez dünya şampiyonu olmayı başardı.

Tolga Murat Balıkçı sadece engelliler kategorisinde de yarışmadı. Dünya Fitness Federasyonu ve Dünya Vücut Geliştirme Federasyonu tarafından 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen WFF-WBBF Amatör ve Profesyonel Dünya Şampiyonası’nda ilk kez engelsiz rakipleriyle yarışan sporcumuz şampiyon olmayı başardı.

3. Milli yüzücümüz Sümeyye Boyacı’nın zaferi

2018 yılında Brezilya’da düzenlenen Open Water Swimming World Championships yüzme şampiyonasında dünya şampiyonu olan 14 yaşındaki Sümeyye Boyacı’nın hikayesi ise hepimize ilham olacak türden. “Yüzmek için kollara gerek yok, balıkların da kolları yok.” diyen Sümeyye Boyacı’nın doğuştan kolları yok ama kocaman bir kalbi ve azmi var.

4. Ali Topaloğlu’nun dünya şampiyonu olması

Portekiz’de 2018 yılında düzenlenen Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Dünya Şampiyonası’ndan gelen güzel haberlerle bir kez daha gururlandık. Şampiyonanın ilk gününde gülle atma dünya şampiyonu olan Ali Topaloğlu, ikinci gün de 100 metrede 15,20 derecesiyle dünya şampiyonluğunu pekiştirdi. Babasının yönlendirmesiyle spora başlayan Ali Topaloğlu, son beş yılda katıldığı uluslararası şampiyonalarda sekiz kez Türk bayrağını zirvede dalgalandırdı. Ali hem tüm arkadaşları için harika bir örnek hem de hepimizi gururlandıran bir şampiyon.

5. Golf şampiyonu Mehmet Kazan

7 yaşında yakalandığı eklem romatizması hastalığı sonucunda neredeyse yürüyemez hale gelen Mehmet Kazan, 26 yaşında tanıştığı golf sporunun yıldız isimlerinden biri haline gelmeyi başardı. Yürümekte zorlanmasına rağmen golfte elde ettiği uluslararası kupa sayısı 12 ve bunlardan 10 tanesi ise birincilik ödülü. Elde ettiği derecelerle golf sporuna olan ilgiyi de artıran Mehmet Kazan, sporun engel tanımadığını gösteren kıymetli şampiyonlarımızdan

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap