1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Su içemiyorum diyenler buraya! 6 püf noktada daha fazla su tüketimi

Su içemiyorum diyenler buraya! 6 püf noktada daha fazla su tüketimi

Vücudunuzun yaklaşık yüzde 70’i sudur ve yeteri kadar su içilmesi vücudumuzun sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Peki suyun önemini biliyorum ama, su içemiyorum diyorsanız dikkatleri buraya topluyoruz..

İşte daha fazla su içmenin 6 püf noktası :
1. Sıvı ihtiyaçlarınızı anlayın

Daha fazla su içmeye karar vermeden önce, vücudunuzun sıvı ihtiyaçlarını anlamak zorundasınız. Günlük su alımı için ortak bir öneri 2 litre veya 8 bardaktır.

Yaygın olarak önerilen miktar; erkeklerin sudan, diğer içeceklerden ve yiyeceklerden de dahil olmak üzere günde 3.7 litre ve kadınların günde yaklaşık 2.7 litre sıvı tüketimidir. Çoğu zaman, sadece susuzluğunuzu gidermek için su içmek, sıvı gereksinimlerinizi karşılamanızı sağlayacaktır. Ancak, düzenli egzersiz yapıyorsanız, dışarıda çalışıyorsanız veya sıcak bir iklimde yaşıyorsanız daha fazla sıvıya ihtiyacınız olabilir.

2. Suyun tadını sevmeyenlerdenseniz; bir sürahinin içine dilimlenmiş limon, portakal, taze nane yaprakları, salatalık kabukları ve yeşil elma dilimleri ekleyip, suyunuzu aromalandırabilirsiniz.

3- Her sabah kalktığınızda ve her gece yatmadan önce bir bardak su içmeyi deneyebilirsiniz. Kendinize rutin bir plan gibi düşünün.

4- Yeniden kullanılabilir bir su şişesini yanınızda bulundurun

Gün boyunca bir su şişesi bulundurmak, daha fazla su içmenize yardımcı olabilir. Yeniden kullanılabilir bir su şişeniz olduğunda, ister işinizde, ister seyahatte, ister evde, işte veya okulda olsun, istediğiniz ortamda kolayca su içebilirsiniz. Bir su şişesini el altında tutmak, daha fazla su içmek için görsel bir hatırlatma görevi de görebilir. Şişeyi masanızda gördüğünüzde, sürekli olarak daha fazla içme eğiliminde olursunuz.

Ayrıca, hem çevre hem de sizin için tek kullanımlık plastik su şişelerinden daha güvenlidir.

5-Alarm kurun

Akıllı telefonunuzdaki veya akıllı saatinizdeki alarmı kullanarak daha fazla su içmek için hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin, her 30 dakikada bir birkaç yudum su almak için bir hatırlatıcı ayarlamayı deneyin ve her saat başı yeniden doldurun.

Bu hatırlatıcılar, özellikle su içmeyi sık unutan biri iseniz, su alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Diğer içecekleri suyla değiştirin

Daha fazla su içmenin ve sağlığınızı artırmanın ve kalori alımınızı azaltmanın en iyi yolu, aromalı soda ve spor içecekleri gibi diğer içecekleri suyla değiştirmektir. Bu içecekler genellikle sağlığınıza son derece zararlı olabilecek ilave şekerlerle doludur. En iyi sağlık için, eklenen şeker alımınızı kalori alımınızın %5’inden daha azıyla sınırlandırın. Günde sadece 240 ml ilave şeker içeren bir soda bu sınırı aşabilir.

Bu şekerli içeceklerin suyla değiştirilmesi, kalori azaltmanın kolay ve ucuz bir yoludur ve potansiyel olarak kilo vermenize yardımcı olur.

6. Daha sulu gıdalar yiyin

Daha fazla su almanın basit bir yolu, su içeriği yüksek olan daha fazla yiyecek yemektir.

Su içeriği özellikle yüksek olan meyve ve sebzeler şunlardır:

– Marul: %96 su
– Kereviz: %95 su
– Kabak: %95 su
– Lahana: %92 su
– Karpuz: %91 su
– Kavun: %90 su

Yüksek sıvı içeriğine ek olarak, bu meyveler ve sebzeler genel sağlığınızı destekleyen vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur.


Yorum Yap

Yorum Yap