İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Tam Kapanma’da Evde Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Kitap

Tam Kapanma’da Evde Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Kitap

49be59f35ab5220626b294d357f04adb-rjeCZ

Türkiye koronavirüs ile mücadelesinde bir viraja daha girdi ve ülkece tam kapanma kararı alındı.

17 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle, vatandaşlar evde vakit geçirme yollarını araştırmaya başladı bile.

Bizde yasak öncesi, film, dizi ve kitap önerileri ile okurlarımızın kalitei yapıtlarla tanışmasına sebep olmak istedik.

Hikaye akıcılığı ile, tam kapanma döneminde sıkılmadan keyif alacağınız 5 kitap önerisini sizlere aktaracağız.

Evde Okumaktan Keyif Alacağınız 5 Kitap

5- Hayvan Çiftliği ;

Hayvan Çiftliği

1940’lardaki ‘reel sosyalizm’in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında ‘yergi’ türünün başyapıtlarından biridir. Hayvan Çiftliği‘nin kişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirirler. … Romanın alt başlığı Bir Peri Masalı’dır.

4- Uçurtma Avcısı ;

Uçurtma Avcısı

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni’nin ilk romanıdır. 2003 yılında yayınlanan kitap okur severler tarafından oldukça beğenilmiştir. Kitap esasen bir dostluğu ele alırken, Hasan ve Emir’in dostluğu aktarılıyor. Ve bu dostlardan birinin ihanetini ele alan muhteşem bir kitap. Okuyan çoğu kişi kitapta ağladığını dile getiriyor. Akıcı ve güzel bir anlatımı olan kitap, listemizin ikinci sırasında.

3-Dokuzuncu Hariciye Koğuşu ;

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Peyami Safa’nın başyapıtlarından olan bu kitap, yazarın çocukluk ve gençlik dönemlerinden fazlasıyla izler taşıyan roman, hem umudu ve umutsuzluğu, hem de sevinci ve felaketi aynı sayfalara sığdırabilmiş olması bakımından insanın eşsiz bir tarifini sunuyor. Kitabın hasta bir insanı ve onun psikolojisini ele alması ve adeta size yaşatması, kitapta ki en önemli noktalardan birisi. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabının genel ana konusu ise 15 yaşındaki bir gencin kemik veremi hastalığa yakalanması sonucu hayata tutunma çabasını anlatmasıdır.

2- Simyacı ;

Simyacı

Paulo Coelho‘nun en meşhur eseri Simyacı’yı Mevlana’nın Mesnevi’sinden ilham alarak yazdığını biliyormuydunuz? Coelho yarattığı karakteriyle bir dış ve iç yolculuğu beraber anlatır. Simyacı, İspanya’dan kendi hazinesini bulmak için Mısır piramitlerine giden bir çobanın masalsı öyküsüdür. Bu hazine kişinin kendi kaderini nasıl çizebileceği, mutluluğa nasıl kavuşacağı gibi sorulardan teşekkül eder.

1- Kürk Mantolu Madonna ;

Kürk Mantolu Madonna

Kürt Mantolu Madonna, edebiyat tarihimizin belkide en acıklı aşk hikayesi konumunda. Fakat kitap her ne kadar aşk hikayesi gibi dursa da, aslında bir insanın yalnızlaşma sürecine ve giderek topluma nasıl yabancılaşmasınıda ele alıyor. Hüzünlü bir aşk öyküsü olan Kürk Mantolu Madonna okudukça okumak isteyeceğiniz, adeta okurken yaşacağınız bir eser. Kitabın ortalarında başlayan, Raif Efendi’nin Almanya’da ki bir resim sergisinde Maria Puder ile tanışması ve sonrasında birbirlerine aşık olmasının hikayesi içinde bir anda kendimizi buluyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap