1. Ana Sayfa
 2. Saglik
 3. Terlemek İçin Neler Gerekli?

Terlemek İçin Neler Gerekli?

featured

Çoğu yazıda terlemek için neler gerekli olduğu aktarılmış, çoğu yazıda ise terlemenin zararlarından bahsedilmiştir. Bugün sizlere terlemek için neler gerekli, terlemek faydalı mıdır ? Koşuyorum ama terleyemiyorum ter atamıyorum diyenler için derledik.

Ter vücudun soğutma sistemidir ateşimiz çıktığında veya egzersiz yaptığımızda vücut ısısını ayarlamak için ter dökeriz. Ter sıvı halinde derinin gözeneklerinden çıkar bu sıvı tuz ve bir miktar atık maddesi içerir. Bu sıvı derinin üzerine çıktığında buharlaşarak vücudu serinletir.

Bir insan ter dökerken vücudundan toksinleri ve hastalıkları da temizler. Böbreklerin civa ve kurşun gibi zararlı toksini atması 24 saate kadar sürebilir ama terlemek bu işlemi hızlandırır.

Araştırmalara göre vucudumuz zaralı maddelerin %30′unu terleyerek atar. Terlemenin faydaları ise madde halinde şunlardır :

 • Terleyerek vücudumuzda bulunan toksin maddeler dışarı atılır. Alkol, aşırı tuz ve mineraller yine ter yoluyla vücuttan temizlenir.
 • Yapılan araştırmalara göre terlediği için düzenli olarak sıvı tüketme ihtiyacı duyanlar bu sayede böbrek taşı oluşumundan da uzaklaşmış oluyorlar
 • Ter bezlerinden salgılanan “dermcidin” adlı madde cildimiz yaralandığında antibiyotik etkisi gösterircesine yaranın üzerinde etkili olur, bakteri ve virüsleri öldürür.
 • Doğal bir klima gibi çalışan sistem terleme esnasında vücudumuzun serinlemesini sağlar ve bu şekilde vücut ısımızın aşırı yükselmesi önlenmiş olur.

Peki faydalarını da biliyoruz ama, terleyemiyoruz diyenler buraya dikkatleri alalım..

Terlemek için bazı aktiveler, bazı gerekli sebepleri işlememiz gerekir.

 1. Terlemek İçin bol koşu ve aktivite gereklidir.
 2. Yaz günlerinde üzerinize örtü alararak yatmak sizi bolca terletecektir.
 3. Cinsel ilişkiye girmek sizi terletmenin en basit yönüdür. Partnerinizle birlikte ter atmak için ideal yönlerden birisi cinsel ilişkidir.
 4. Güneşin zararlı değilde, faydalı olduğu saatlerde dışarıda güneşin karşısında durmak sizi hem terletecek, hemde güneş vitaminini almanızı sağlayacaktır.
 5. Kilo almak ise terlemenin en popüler yoludur! Eğer kilolunuz varsa terlemeniz daha kolay hale gelecektir. Zayıf kişiler kilolu insanlara göre daha az terlemektedir.
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Aşık Odur Hakk'ı Seve, Hakk Derdine Kıla Deva. Bizim için Hayır Dua , Kılanlara Selam Olsun..

Yorum Yap