1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Terlemenin Vücudumuza 7 Faydası

Terlemenin Vücudumuza 7 Faydası

featured

Terlemek, bazen şikayetçi olduğumuz, bazende oldukça ihtiyaç duyduğumuz bir doğal bir fonksiyonudur.

Bazen aşı terlemesi olan arkadaşlarımız terlemekten şikayetçi olabilirler. Evet aşırı terleme bazen bir takım hastalıkların sebebi olabiliyor. Fakat bu yazımızda terlemenin sağlığımıza olan faydalarını inceleyeceğiz.

1- Toksin Ve Hastalıklar’dan Kurtulun !

Vücudumuz reaksiyon göstererek ara ara ter üretir, fakar spor ile bu reaksiyonun hızlandırmış olursunuz. Terlemek, ağır ve kronik hastalıkların vücudumuzdan çıkmasına elbette bir çözüm değildir fakat hafif bir soğuk algınlığı gibi, grip gibi hastalıkları mücadelede oldukça önemli bir yardımcıdır.

2- Cilde Olan Faydaları ;

Vücudun terleme reaksiyonu doğrultusunda, daha temiz bir cilde sahip olursunuz. Genel olarak düşünülen şeyin zıttına terlemek cildinizi kirletmek yerine oldukça temizler.
Her gün gözenekleriniz de biriken ve çoğalan toksinlerin cildinizden atılması için terlemeye ihtiyacınız var.
Bir nevi terin dışarıya çıkması gözenekleri yenileyebilir diyebiliriz. Bu sayede yaralar, kızarıklar terleme sayesinde daha rahat ve hızlı şekilde cildinizi terkeder.
3- Yaralarınızın Hızlı Geçmesine Yardımcı Olur ; 

İkinci maddede de belirttiğimiz gibi gözeneklerin yenilenmesi, cildimizde ki, vücudumuzda ki yaralara oldukça iyi geliyor.

Michigan Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Laure Rittie, ekzokrin ter bezlerinin yaraların iyileşmesini sağlayan yetişkin gövde hücrelerini barındıran önemli bir korunak olduğunu belirtiyor.
4- Alzhaimer’a karşı koruma
6- Terlemek Genç Kalmanızı Sağlıyor! 
Terlemek cildin yenilenmesini sağladığı için, cildinizin genç görünmesi sağlamaktadır.
Terlemek toksinleri gözeneklerinizden dışarı ittiği için cildiniz yenileniyor ve yaş geçse bile cildiniz halen genç kalabiliyor.
7- Mutluluğa Bile Faydası Var ! 

Terlemenin mutluluğa bile faydası var desek ? Sauna yada egzersiz yoluyla ter atmak mutluluk hormonunu arttır, depresyon, anksiyete yi azaltır.Terlemeden sonra stres ve kortizol hormonları azalır, diğer böbrek üstü hormonları uygun elektrolit dengesinin sürdürülmesine yardımcı olur.

https://www.nooldu.net/terlemek-icin-neler-gerekli/
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Sağlık Meslek Lisesi / 17 Allah sizin ne dış görünüşünüze ne de mallarınıza bakar. Ama o sizin kalplerinize ve işlerinize bakar. (Hadis-i Şerif)

Yorum Yap