İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. TUBİTAK Tarih Verdi ; Haziran’da Müjdeyi Paylaşacağız

TUBİTAK Tarih Verdi ; Haziran’da Müjdeyi Paylaşacağız

featured

Tüm Dünya’da binlerce insana bulaşan koronavirüs sebebiyle, Dünya’da ki önemli üniversiteler, bilim adamları koronavirüs için aşı geliştirmeye çalışıyorlar.

Bu süreç boyunca ülkemizin önemli bilim kuruluşlarından olan TUBİTAK’da aşı çalışmalarına hız vermeye başladı.

29 ÜNİVERSİTE, 8 FİRMA, 9 ARAŞTIRMA KURUMU

29 üniversite, 8 firma, 9 araştırma kurumunun yer aldığı aşı çalışmalarında 17 farklı proje aşı projesi için canla başla çalışıyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan TÜBİTAK Gen Mühendislik Biyoteknoloji Enstitüsü’nde kurulan laboratuvarda aşı ve ilaç çalışmaları devam edilirken, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

17 TANE AŞI VE İLAÇ PROJESİ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, yaptığı açıklamada, “Öncelikle şu bazen kamuoyunda karıştırılan bir mevzu olabiliyor. İlaç ne işe yarıyor başka bir deyişle nedir, aşı nedir? Bazen bu ikisi birbirinin seçeneği olarak gözüküyor. İki çalışma eş zamanlı yürüyor. İlaçtan maksadımız bu hastalıkla ne yazık ki buluşmuş ve bir rehabilitasyon düzeyinde olan hastalarımıza yurttaşlarımıza müteveccih. Aşı ise şu an bulaşmamış gelecekte hangi düzeyde bulaşacağı bu birinci evre, ikinci dalga, üçüncü dalga deniliyor.. Başka Bir Deyişle dolayısıyla virüs henüz bağışıklık kazanmamışsa kalıcı bir çözüm oluşturmak için kullanılan bir teknoloji. Başka Bir Deyişle dolayısıyla hem ilaç için hem de aşı için gereksinimimiz olan bir gidişat. İlaçla alakalı olarak eskiki kamuoyuyla paylaşmış olduğumuz bilgilerde öncelikle 17 tane bizim aşı ve ilaçla alakalı projemiz yürütülüyor.” dedi.

HAZİRAN AYINDA MÜJDEYİ VERMEK İSTİYORUZ

“Bu 17 projede bizim 29 tane üniversitemiz, 8 tane işletmemiz, 9 tane de araştırma müessesemiz faaliyet gösteriyor. 260’ın üzerinde de analist şu an bulunduğunuz yerler gibi gece-gündüz hafta sonları da dâhil bu süreçte en süratli ve en faal bir biçimde çözüm üretmeye çalışıyorlar. İlaçla alakalı olarak şunu söylemiştik. Allahın İzniyle yaz aylarında bununla alakalı ehemmiyetli bir safhaya geleceğiz. Yani ilaç sunma noktasında. Bununla ilgili inşallah daha erkene de gerçekleştirme gibi bir hedefimiz var. Haziran ayında bununla ilgili kamuoyu ile bir müjdeyi paylaşmak isteyeceğiz, istiyoruz. Araştırmacılarımız bunun için çalışıyorlar. Bu platformdaki araştırmacılar.” ifadelerini dile getirdi.

8 FARKLI TEKNOLOJİDE ÇALIŞILIYOR

8 tane farklı teknoloji ile aşı geliştirmeye çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Mandal, “İlaçta hem kimyasal hem de biyoteklojik olarak çalışıyoruz. Aşıda da 8 tane farklı teknoloji ile aşı geliştirme çalışması içerisindeyiz. Bunlar birbirinin tekrarı olan yöntemler, teknolojiler değil. Hepsi birbirinden farklı. Dolayısıyla bizim aşı noktasında tüm dünyada hangi tip yöntemlerle, teknolojilerle aşı geliştirilmeye çalışılıyorsa TÜBİTAK platformu altında, KOVİD-19 platformu altında gerçekleştirilen çalışmalar da tamamen dünyadakinin kesinlikle eksiği olan değil aynısı, hatta bazı alanlarda bazı kullandığımız teknolojilerde dünyaya da örnek olabilecek nitelikte. Yani sadece burada tabii ki bizim için en önemli olmazsa olmaz ihtiyaç, gündem aşının bulunması. Ama aynı zamanda araştırmacılarımız bunun yanında gelecekte bunu patentlenebilecekleri şekilde yeni bir yöntemle de aşı geliştirmeye çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

“BİRİNDE HAYVAN DENEYLERİ AŞAMASINDAYIZ”

Çalışmaların birinde hayvan deneyleri aşamasına gelindiğinin altını çizen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Burada biz yıl sonunda klinik öncesi dediğimiz çok önemli bir aşamanın tamamlanmasını düşünmüştük. Bu takvimimizde aynen devam ediyoruz. 8 teknolojinin bazılarında da daha erken aşamada sonuçlar alabileceğimizi tahmin ediyoruz. En azından birinde hayvan deneyleri aşamasına gelmiş durumdayız. Diğer iki teknoloji de yani aşı geliştirme teknolojisinde haftalar içerisinde yine hayvan deneyleri aşamasına geleceğiz. Dolayısıyla biz kamuoyunda paylaşmış olduğumuz, halkımızın, dinleyicilerimizin, Türk bilim insanları ve araştırmacılarının hem ilaç hem de aşı geliştirme noktasında Türkiye’nin yetkinlikleriyle bu işin yapılabileceğine, sadece takip eden değil, takip etme noktasında da gece-gündüz araştırmacılarımız çalışıyorlar. TÜBİTAK da bu sürecin koordinasyonunda katkı veriyor. Yoksa tüm araştırmaların tamamı TÜBİTAK’ta yapılmıyor. Bunun için de az evvel de ifade etmiş olduğum gibi 46 tane müessese, ki bunun içinde TÜBİTAK şu an içerisinde bulunduğumuz Gen Mühendislik Biyoteknoloji Enstitümüzde dahil olmak üzere analistlerimizin de asıllaştırdığı gerçekten övünç dinleyeceğimiz çalışmalar” dedi.

Hayvan deneylerinin uzun bir süreç olduğu aktaran Prof. Dr. Mandal, “Hayvan deneyleri çok uzun bir süreç. Ve değişik aşamalarda gerçekleşecek. O yüzden şu an için başarılı noktasında net bir ifade kullanmak doğru olmaz. Ama en azından başarısız noktasını söylemiyoruz. Yani bir sonraki aşamaya devam edecek şekilde hayvan deneylerimiz devam ediyor.” kelimelerine yer verdi.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap