İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Türk Dizi Tarihin’de ki Kalıplaşmış 7 Klişe

Türk Dizi Tarihin’de ki Kalıplaşmış 7 Klişe

featured

Türk dizilerinde belirli klişeler vardır, yıllar geçse de sıyrılamadığımız hala en güzel dizi de bile ara ara gördüğümüz klişeler..

Bu klişeleri izlerken dahi tahmin eder, artık o sahneyi ya gülerek seyreder, yada illallah ettik artık ya yeter sözüyle tepki gösteririz. Fakat yılların geçmesi bu klişeleri bir türlü dizilerden atmamıza sebep olmadı, bugün LiSTEPLUS kategorimizde “Türk Dizi Tarihin’de ki Kalıplaşmış 7 Klişe’yi” sizlere aktaracağız.

7- Dizinin konu değil, baş karakterler etrafında dönüp durması ; 

Bazı dizilerimizde olay konudan tamamen uzaklaşıyor, dizinin bir kaç veya baş karakterler hakkında dönüp durması izleyiciye oldukça sıkıcı anlar yaşatıyor. Şüphesiz dizi tarihimizin kalıplaşmış klişelerinden biri de bu.

6- Kapı aralığından dinlenilen kelimeler ;

Evet bu klişe hepimize çok tanıdık geldi değil mi ? Bir sır saklanıyorsa, önemli bir konu konuşuluyorsa ya da bir çift boşanma kararı alıyorsa nedense o kapı hep açık kalır ve konuşan çifti dışarıdan birisi mutlaka yakalar. İşin garip tarafı konuşmanın tam can alıcı yerine denk gelmesi..

kapıarasındanduyulanlar
kapıarasındanduyulanlar

5- Uzun Süre Devam Eden Boş Bakışmalar ; 

Sanırsak dizinin süresini hızlı bitirmek için tasarlanan sahnelerde çiftlerimiz uzun uzun bakışırlar.. Sebebi nedir bilinmez fakat o bakışmayı kısa tutsak olmaz. Ayrıca önemli bir havadis varsa da, çiftimiz o son bakışmayı asla ihmal etmezler..

kiralıkaşk
kiralıkaşk

4- Sürekli Azarlanan Hizmetçiler ; 

Elbette hizmetçiler de kendi arasında ikiye ayrılıyor. Birincisi saf temiz ekmek parası için çalışan hizmetçi, ikincisi de fena mı fena, tam ortalığı karıştıran bir tip.. Ama ikisi arasında tek değişmeyen şey, azar işitmeleri..

Ne istersiniz ki şu garibanlardan.. Zaten dizide arada sırada gözüken hizmetçi rolünde ki vatandaşlarımız nedense o azıcık gösterimde azar üstüne azara tabi tutulur, üstelik birde bir şeyler döktüyse vay haline..

ask-i-memnu
ask-i-memnu

3- Telefon çalar ve konuşmak için dışarı çıkılır ; 

Böyle ailecek otururlar sohbet muhabbet filan derken bir anda oğlumuzun veya kızımızın telefonu çalar, herkes bir anda gözünü telefonu çalan kişiye çevirir, telefonu çalan arkadaşımız hemen bir bahane sallayarak konuşmak için dışarıya çıkar.

2- O Başrol Ölemez ; 

Türk dizilerimizde ki en önemli hususlardan birisininde başrollerin ölümsüz bir cengaver gibi ortada dolaşması. Başrolümüz önemli bir sahneye bile girse en fazla yaralanır mantığı ile izlememiz Türk dizi tarihinde ki kalıplaşmış klişelerden bir tanesi..

kurtlarvadisi
kurtlarvadisi

1- Zengin ve Fakir Aşkı, Karşı Gelen Aileler ; 

Zengin bir çiftimiz erkek yada kadın farketmiyor, bir çiftte mutlaka bir taraf zengin oluyor. Bu durumda da ailelerimiz fakir tarafı asla istemiyor. Türk dizilerimizde ki aşk yaşantılarında genellikle gördüğümüz bir durumda zengin ve fakir aşkı..

Ne olur iki tarafta eşit olsa, ama illa ki bir taraf aşırı zengin, bir taraf da oldukça gariban olmak zorunda..

Aileler her ne kadar karşı gelse de standart bir şekilde çocuklarının mutluluğu için fakir oğlanı/kızı ailelerine kabul ederler.

Önerilen Yazı
Başrol Olmayıp, Dizilerde Hafızamıza Kazınan 5 karakter
Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap