1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Türk Eczacıları Birliği açıkladı ; 40 milyon maske ücretsiz dağıtıldı

Türk Eczacıları Birliği açıkladı ; 40 milyon maske ücretsiz dağıtıldı

40 milyon maske ücretsiz dağıtıldı

Koronavirüs süresince maske sorunu yaşatmamaya özen göstererek, satılmasını karşı yasak uygulayan Türkiye, vatandaşlara maske dağımaya devam ediyor. Eczacılar Birliği’nin açıklamasına göre bu güne kadar 40 milyon ücretsiz maske dağıtıldı.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, dağıtılan maskeler hakkındaki güncel durumları vatandaşlarla paylaştı.

Tüm dünyanın önemli bir süreçten geçtiğinin altını çizen Çolak, “Önce Çin’de başlayan ancak Çin’in haber vermekte geç kaldığı, Dünya Sağlık Örgütünün pandemi kararı almakta geciktiği bir süreç. Türkiye’de 11 Mart’a kadar bir korona vakasına rastlanmaması büyük bir şans. Türkiye süreci iyi yönetiyor. Eczacılar büyük bir işi göğüsledi. Hem ilaç temini hem de maske teminini sağlıyor.” diye konuştu.

Eczaneler tarafından koronavirüs sürecinde ücretsiz dağıtılan maske miktarı hakkında da bilgi veren Çolak, “Şu ana kadar Türkiye’de eczanelere 55 milyona yakın maske dağıtımı gerçekleşti. 40 milyon maske eczaneler tarafından vatandaşlara dağıtıldı. Eczanelerden 8 milyon kişi ücretsiz maske aldı.” dedi.

“Günlük 12 milyon maske üretiliyor”

Meslek liselerinin, tekstil firmalarının ve iş insanlarının maske üretimine hız verdiğini dile getiren Çolak, “Türkiye’de 11 Mart tarihinde yurt içinde günlük 500 bin maske üretimi söz konusuydu. Sonra bu sayı 2,5 milyona, 10 gün önce 8 milyona ulaştı. Şu anda ise günlük maske üretimi 12 milyona gelmiş durumda. Önümüzdeki günlerde maskeyle olan sürecimiz daha rahatlayacak.” ifadelerini aktardı.

Çolak, Türkiye genelinde uygulanan yeni düzenlemeye göre, sosyal sigortası bulunan vatandaşların, çalıştıkları iş yerinden ücretsiz maske temin edebileceklerini ifade etti.

“SMS gelmediği taktirde kimlik numarası ile başvurulabiliyor”

Eczanelerden ücretsiz maske temini konusunda ise bir vatandaşın her 10 günde bir kez 5 adet maske alabilme hakkına sahip olduğunu belirten Çolak, vatandaşa SMS gelmediği taktirde, kimlik numarası ile eczaneye başvurabileceğini, yapılan kontrol sonucunda kişi hakkında karşılık çıkıyorsa maskenin temin edilebileceği dile getirdi.

 

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap