İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Türkiye Çin’den Hesap Sordu

Türkiye Çin’den Hesap Sordu

Çin-Ermanistan

Koronavirüs’ün çıkış yeri olan Çin’de aylar sonra hayat normale dönmeye başlıyor. Covid-19 sebebiyle diğer ülkelere şimdilerde yardım malzemeleri gönderen Çin Büyük bir skandala imza attı.

Çin Ermenistan’a gönderilen yardım kolileri üzerine Türkiye toprakları içerisinde bulunan Ağrı Dağı’na bir atıfta bulundu.

Peki tam olarak neler yaşandı ? 

Çin’in Ermanistan’a gönderdiği yardım kolilerinde, Ağrı Dağı’na göndermede bulundu.

Çin geçtiğimiz günlerde Kovid-19 salgını kapsamında Ermenistan’a yardım kolileri göndermişti.
Kutuların üzerine yazan mesaj ise büyük tepkiye neden oldu. Çince ifadelerin altına İngilizce olarak yazılan “Dostluğumuz Ağrı Dağından daha yüksek ve Yangtze Nehri’nden daha uzun olsun” cümlesi Türkiye ile Çin arasında diplomatik krize neden oldu.

Türkiye toprakları içerisinde bulunan Ağrı Dağı‘na Ermenistan’a gönderilen yardım kolileri için neden atıfta bulunuldu ?

Türkiye Çin’den açıklama istedi ; 

Bu durum üzerine hemen harekete geçen, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kolideki Ağrı Dağı ifadesi ile ilgili Çin’in Ankara Büyükelçisi ile irtibata geçti.

Çin Dışişleri Bakanlığından bir açıklama istedi bunun üzerine Çinli yetkililerden yapılan açıklamaya göre Ermenistan’a gönderilen yardım kolileri bir yerel yönetim tarafından hazırlanmış ve özel bir şirket tarafından Ermenistan’ın başkenti Erivan ulaştırılmış.

Yerel yönetim tarafından kolilere sadece Çince ifadeler yazıldığını belirten yetkililer bu yazılarda Ağrı Dağından bahsedilmediğini, belirterek kendilerini savundu. Ağrı Dağı’na atıfta bulunan İngilizce ifadelerin ise sonradan eklendiği öne sürüldü.

Çin Büyükelçiliği, konunun kapsamlı olarak araştırılacak olduğuna dair bir bilgi verileceğini söylerken, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygılı olduklarını vurguladı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Nooldu.net Spor Müdürü. Başta spor olmak üzere tüm haberler..

Yorum Yap