İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Türkiye’de 7 farklı ilaç ve 7 aşı geliştirme projesi var!

Türkiye’de 7 farklı ilaç ve 7 aşı geliştirme projesi var!

5e1074b25542841e90678019

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank önderliğinde gerçekleşen “COVID-19 Türkiye Platformu” koordinasyonunda “Aşı ve İlaç Geliştirme Sanal Konferansı” düzenlendi.

Dünya’yı kasıp kavuran koronavirüs vakasında ülkemizde de şu ana kadar 277 kişinin yaşamını yitirmesi üzerine bu çalışmalar da Avrupa’dan beklenmeyip hız kazandı.

7 FARKLI AŞI VE İLAÇ PROJESİ VAR

Bakan Varank, yaptığı açıklamada, “COVID-19 Platformu altında 7 aşı projesiyle kimyasal ve biyoteknolojik yöntemlerin uygulanacağı 7 ilaç geliştirme projesi yer alıyor. Ülkemizde aşı ve ilaç konusunda önemli yetkinlikler var. Çok hızlı netice alabileceğimiz yenilikçi yaklaşımlar belirlendi.” ifadelerini dile getirdi.

24 üniversite, 8 kamu AR-GE birimi ve 8 özel kuruluş 

“Akademisyenlerimiz, COVID-19’la mücadeleye yönelik projelerini dünyada eşine az rastlanır bir şekilde çok kısa bir sürede dönüştürerek devreye aldılar. Bu ulvi amaç için 24 üniversite, 8 kamu Ar-Ge birimi ve 8 özel sektör kuruluşundan yüzlerce araştırmacı üstün bir gayretle çalışıyor. Yetenekler ve kabiliyetler tek bir hedefe odaklandı. Platform bünyesinde bu virüsle etkin mücadeleyi mümkün kılma potansiyeline sahip her türlü yöntem denenecek. Bu projelerle aşı ve ilaçların deney hayvanlarında etkinlik ve toksisite analizleri tamamlanacak.

“Gerekirse tüm kaynaklarımızı ortaya koyarız”

Sonraki aşamada tüm sonuçlar, ivedilikle klinik denemelerin yapılabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’na bağlı TÜSEB’e aktarılacak. Projelere ilişkin destek süreçlerimiz başladı. Gerekirse bakanlığımızın tüm kaynaklarını bu iş için kullanmamızın önünde hiçbir engel yok. Yeter ki netice alalım, en kısa sürede sonuca ulaşalım. Biz burada yeni araştırma altyapısı kurmuyoruz, var olan altyapılarımızda en verimli şekilde birlikte çalışarak sonuca ulaşmak istiyoruz.Oldukça esnek bir mekanizma tasarladık. Sürece bundan sonra da katkıda bulunabilecek hangi araştırmacımız varsa kolaylıkla bu mekanizmaya dahil olabilecekler.”

“Size güveniyoruz, müjdeli haber bekliyoruz”

Bu ekipte çalışan tüm araştırmacılara sonsuz güven duyulduğunu vurgulayan Varank, “Her türlü ihtiyacınızı karşılayacağımızdan emin olabilirsiniz. Önünüzde hiçbir bariyer yok. Tüm iletişim mekanizmalarımız sonuna kadar açık ve şeffaf. Üzerinizdeki sorumluluk hem çok ağır hem de bir o kadar değerli. Hepimiz sizlerden gelecek güzel haberleri, müjdeleri bekliyor olacağız. Bu tehdide karşı birlikte başarmakta kararlıyız!” dedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Nooldu.net Spor Müdürü. Başta spor olmak üzere tüm haberler..

Yorum Yap