İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oluyor ?
  3. Türkiye’de normalleşmenin ilk günü!

Türkiye’de normalleşmenin ilk günü!

featured

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi olumlu sonuçlar vermeye devam ederken, alınan kararlar ile Türkiye adım adım normalleşme politikasını izlemeye başladı.

Bir çok yasağın ve kuralların hafifletildiği normalleşmenin ilk günü olarak belirlenen 1 Haziran günü (bugün) bir çok işletme aylar sonra tekrardan siftah yaptı, esnafın yüzü tekrardan güldü.

14 Büyükşehir ve Zonguldak kentinin de bugünden itibaren seyahat kısıtlaması kalktı. İşte Türkiye’nin normalleşme adımları..

LOKANTA VE KAFELER AÇILDI!

Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri, (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan sosyal mesefeyi ihlal edecek şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) tekrardan faaliyetlerine başladı.

KREŞ – KAMU KURULUŞLARI – KURSLAR

Kreşler uzun bir aradan sonra faaliyete başladı. Kamuda esnek çalışma süreci sona erdi. Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar ise tekrardan öğrencilerine kapılarını açtı.

YÜZME HAVUZLARI PARK VE BAHÇELER

Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açık. Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahillerde (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma serbest.

GİYİM PAZARLARI – MÜZELER – UÇUŞLAR

Giyim pazarları (sosyete pazarı) aylar sonra tekrardan kuruluyor. Milli Saraylar’a bağlı müzeler, 75 gün sonra bugün yeniden ziyaretçileri ile buluşacak. Hava yolu şirketleri, iç hat seferlerine başladı.

65 YAŞ ÜZERİNE SEYAHAT İZNİ

65 yaş ve üzeri vatandaşların, Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerde en az bir ay kalma şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.

18 YAŞ ALTI SEYAHAT

Sokağa çıkma yasağı halen devam eden 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla Seyahat İzin Belgesine gerek kalmadan şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecekler. 18 Yaş altının yeni izin günü ise Çarşamba ve Cuma günü olarak belirlendi.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yazar Hakkında

Her İhanet Sevgiyle Başlar. Uludağ Üniversitesi : Gazetecilik

Yorum Yap