1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Türkiye’nin En çok Satan 10 Albümü

Türkiye’nin En çok Satan 10 Albümü

0x0-67-yasindaki-usta-sanatci-coskun-sabah-ilk-kez-konustu-pandemiyle-ilgili-o-sozlerim-yanlis-anlasildi-1591259461538

10 Numara

Listemizin 10 numarasında müziğinin dev ismi sanat dünyasının minik serçesi Sezen Aksu var. Sezen Aksu 1984 yılında Sen ağlama albümü ile 2,5 milyon satışı ulaşmış. Sen ağlama şarkısının sözlerini Sezen Aksu Aysel Gürel ile birlikte yazmış. Şarkının bestesini yapan isimse Onno Tunç 1984 yılında çıkan bu şarkı 1986 yılında Tarık Tarcan ve Hülya Avşar’ın yer aldığı Aşk Hikayemiz filminde de kullanıldı.

9 Numara

9 numarasını da müzik dünyasının İmparatoru olarak gösterilen İbrahim Tatlıses 2,5 milyon sattı belirtilen 1998 tarihli at gitsin albümüyle yer alıyor at gitsin şarkısının sözü ve müziği İbrahim Tatlıses’e ait ve bu albüm Raks müzik etiketiyle çıkıyor

8 Numara

Tarkan 1994 yılında çıkardığı ikinci albümü Aacayipsinle Listenin 8.sırasında. aldığımız listeye göre 2600000 satmış gözüküyor bu albüm. Fakat belirttiğim gibi bu verilere %100 güvenmiyorum Tarkan’ın ters sesinde Örneğin bu albüm için 2300000 sattığı söyleniyor burada Tarkan internet sitesindeki verinin daha doğru olma ihtimali çok yüksek fakat sayıları çok da önemsememiz gerektiğini düşünmüyorum. Aslı olan şey bu listede genelde 2000000 üzerinde satışlarını olduğu ve bu albümlerini hepsinin Türkiye’de çok satan albümler olduğu. Tarkan ilk albümü olan yine sen sizi 1992’de İstanbul plak etiketiyle yayınlamıştı ve o da 800.000 gibi önemli bir sayıya ulaşmıştı acayip seni albümünde ise hepsi senin mi Dön Bebeğim Unutmamalı gibi çok popüler olan şarkıları yer aldı. Ayrıca Tarkan Bu dönemlerde Şıkıdım isimli parçasını da çıkarıyor ve şıkıdım birlikte dünya listelerini girmeyi başarıyor. Şıkıdımın söz ve müziği de Sezen Aksu’ya ait yine.

7 Numara

 Listenin 7. sırasında yeniden İbrahim Tatlıses var haydi söyle albümüyle bu albüm 1994 yılında çıkıyor ve Haydi söyle şarkısının sözü ve müziği İbrahim Tatlıses’e ait. Bu arada bu şarkının kalben tarafından yorumlanmış  bu şarkıyı öneririm zaten kalbinin bütün şarkıları denemenizi öneririm.

 6 Numara

Listenin 6. sırasında 1991’de çıkardığı Gülümse albümü ile yeniden Minik Serçe Sezen Aksu görüyoruz. Bu şarkı Yılmaz Erdoğan’ın Vizontele Tuğba filminde de çok güzel bir yerde kullanılmıştı. Yeri gelmişken O filmde çok başarılı bir film bence. Defalarca televizyonda da verildi .Muhtemelen izlemişsinizidr izlemediyseniz bir gün Muhakkak izleyin. Bu arada bu şarkının sözleri aslında bir şiir. Şiir Kemal Burkay’a ait Sezen Aksu’nun Bu şehre izinsiz bir şekilde kullandığına dair bir haber okudum ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bunu bilemiyorum. Gülümse parçasını müziği Arto Tunçboyacıyan ayet kendisi Onno Tunç’un kardeşi.

5 Numara

5 sırada tekrar Megastar Tarkan’ı görüyoruz Ölürüm sana albümü ile ölürüm sana Tarkan’ın 1990 yılında çıkardığı bir albüm ve kariyerinin üçüncü albümü arkanı sitesinde bu albüm için 2400000 sattığı yazıyor. Bizim listemizde bu albüm için de 2600000 satış adedi gösteriliyor. Albümde Ölürüm sana dışında şımarık İkimizin Yerine kriz incilerini gibi yine çok sevilen Tarkan parçaları var. Toplamda 11 şarkıyı içeren bu albüm Tarkan’ın Hem Türkiye’de hem de yurtdışında popüleritesini atılmasını sağlıyor. Ayrıca bizim şımarık olarak bildiğimiz Tarkan parçasının single’ı yurt dışında da kis kiss olarak geçiyor. Bir Milyon satış adedine ulaşıyor .

 4 Numara

Listenin 4. sırasında 1998 yılında dinleyici ile buluşan tüm acı çekenlerin tüm acılara göğüs gelenlerin parçası Yıkılmadım Ayaktayım var. Mahsun Kırmızıgül’ün bu albümünde Annem annem ,Belalım gibi parçalarla birlikte Toplam 16 tane şarkı var. Yıkılmadım Ayaktayım parçasının müziğini Mahsun Kırmızıgül yapmış sözünü ise kimin yazdığını Bence kolay kolay tahmin edemezsiniz isterseniz bir düşünün Yıkılmadım ayaktayım Türkiye’de söz yazanlar arasından Kim yazmış olabilir? yani ne kadar düşünseniz de bulunması Bence kolay değil bu şarkının söz yazarı Mustafa Topaloğlu Mustafa Topaloğlu Bu şarkıyı Hakkı Yalçın’la birlikte yazmış. Mustafa Topaloğlu daha çok televizyonlarda komik taraftar ile ön plana çıksa da biz onu uzaylı Türkücü olarak bilsek de aslında türk müzik piyasasında önemli bir yeri var. Mustafa Topaloğlu’nun Oy Oy Eminem şarkısı örneğin çok ciddi satış rakamlarına ulaşmış da o dönemine Ayrıca Mustafa Topaloğlu’nun abisi olan ve 2003 yılında vefat eden Hilmi Topaloğlu da Türk müzik piyasasında önemli yapımcılardan biriydi zaten.

3 numara

Bu listede kesin vardır diyeceği bir isimle karşı karşıyayız. Arabesk dünyasının önemli temsilcilerinden baba deyince akla gelen isimlerden bir tanesi Orhan Gencebay Dil Yarası ile 3. Sırada. 1984 yılındaki dil yarasının çıkış parçasının sözü ve müziği Orhan Gencebay ait. Dil yarası dışında Gitti de Gitti, kahrolayım, anlatamam ki gibi Toplamda 10 parça var bu albümde.

2 Numara

Listenin 2. numarasındayız 1990 yılında Coşkun Sabah Beni Unutma Aşığım Sana parçası ile albümüyle listenin ikinci sırasında yerleşebilecek bir başarı elde ediyor ve 2700000 gibi bir satış miktarını ulaşıyor.

1 Numara

Ve geldik listemizin tepesine aklınızda kim var şu an bilmiyorum ama ufak bir ipucu vereyim Listenin zirvesinde ki isim Bu saydığım bu noktaya kadar saydığın isimlerden bir tanesi yine zirvede o kişi yer alıyor. Listemizin zirvesinde yer alan o isim İmparator İbrahim Tatlıses…. İbrahim Tatlıses 1985 yılında çıkan Mavi Mavi albümü ile 3.100.000 satış miktarına ulaşmış 80’li yıllarda Yeşilçam’da çok popüler olan bir konsept vardı. Müzik dünyasında Özellikle de arabesk dünyasında kim meşhursa hangi şarkılar ön planda ise onlara yönelik filmler yapılıyordu. Bu nedenle bu yıllarda Ferdi Tayfur’un Orhan Gencebay’ın Müslüm Gürses’in İbrahim Tatlıses’in ve özellikle diğer arabesk sanatçıların çok fazla filmleri olduğunu görür. Bu denli döneme damga vurmuş bu şarkının Türkiye’nin en çok satan albümünde.Tabii ki pas geçilemeyeceğini hepimiz düşünebiliriz keza öyle olmuş bunun içinde bir film çekilmiş yine. Bu filmde çok popüler olan bir film Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in yer aldığı Mavi Mavi isimli film. İbrahim Tatlıses filmde sadece yer almakta kalmamış aynı zamanda filmin senaryosunu Mehmet Aydın’la birlikte yazmış. Tabii ki o Mehmet Aydın bu Mehmet Aydın değil bu Mehmet Aydın da çok güzel senaryolar yazıyor ama daha çok farklı tipte Senarıyorlar yazıyor çok oyunculu büyük çaplı senaryolar yazıyor kendisi.  listemizi burada tamamladık bu listeye baktığımızda net şekilde gördüğümüz bir şey var müzik dünyası yıllar içerisinde Çok ciddi bir Evrim geçirdi en çok satan albümleri baktığınızda yıllarını hepsini söylemeye çalıştım hepsinin gayet eski albümler olduğunu görebiliyoruz. aslında Çünkü 2 onlarla birlikte artık hayatımıza dijital müzik kavramı girmeye başladığı için CD lerden kasetlerden yiyince uzaklaşmış olduk. Tabii bu şekilde büyük bir dönüşüm yaşanınca albüm kavramı da yerini single bırakmaya başladı artık sanatçılar tek parçalar çıkarıyor kimse albüm yapmıyor yani müzik dünyasının dönüşümü sadece dinlediğimiz müziğin dijital ortama taşınması ile Olmadı. Onun sunuş şekli ile dolmuş olduğu listedeki birçok albümden bahsederken içlerindeki parça sayılarında söyledi Tarkan’ın bu albümün doğum bir parça ver dedim Mahsun Kırmızıgül’ün bu albümünde 16 parça var dedim ama bugün hep bir şarkı üzerinden konuşuyoruz aradan 4-5 ay geçtikten sonra aynı şarkıcılar başka bir şarkıyı tekrar piyasaya sürüyorlar. Kimse aynı anda 10 15 tane şarkı yayınlamıyor dijital ortamlar için albüm hazırlasalar bile yine şarkı sayılarının eskiye nazaran çok daha düşük olduğunu görüyoruz. Eskiden Evet başarı bu albüm satış miktarları ölçülüyordu. Bugünse YouTube’daki yüz milyonlara varan tıklamalarla Spotify’daki Apple müzikteki dinlenmelerle ölçülüyor

Yorum Yap

Yorum Yap