İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. LiSTEPLUS
  3. Ülke Topraklarında Yeşili Doyacağınız 10 Yer !

Ülke Topraklarında Yeşili Doyacağınız 10 Yer !

featured

Memleketimizin her bölgesinde bir güzellik, her bölgesine ait ayrı bir doğa manzarası bulunmaktadır.

Bu cennet ülkenin her karış toprağında keşfedilmeyi bekleyen o kadar çok yer var ki! Gelin birlikte keşfedelim..

Nooldu.com’un keşif rehberi editörleri 10 harika seçenekten oluşan bir liste hazırladı. İşte Türkiye’nin yeşili ve oksijeni bol tatil yerleri:

1- Taraklı / Sakarya

Sakarya’nın zamanın akmayı unuttuğu yerlerinden biri olan Taraklı, ülkemizde Cittaslow yani ‘Sakin Kent’ unvanına sahip ilçelerden birisidir. Taraklı’ya geldiğiniz zaman dikkatinizi ilk olarak yemyeşil doğası, sonrasında da Safranbolu’daki tarihi evleri andıran karakteristik evleri dikkatinizi çekecektir. Taraklı’nın merkezindeki meydanda kafeleri de var. Bu kafelerde dinlenebilirsiniz, meydanın yakınındaki yerlerde ise gözleme, tost gibi atıştırmalıklar yapıp satan dükkanlar mevcut. Taraklı turunuzu tamamladıktan sonra hediyelik eşya dükkanlarından hediyelikler alabilirsiniz. Yunus Paşa Cami ve Tarihi Han’a da uğramayı ihmal etmeyin.

2- Şirince / İzmir

Güzel İzmir’in tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle öne çıkan yeri Selçuk ilçesine bağlı bir köy Şirince. Üzüm bağları, zeytinlikleri, meyve ağaçları, sıcacık insanları ve yemyeşil doğasıyla bu köy ülkemizde oksijeni bol yerlerden sadece biri. Şirince’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken karşınıza küçük küçük köz kahvesiyle ünlü kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve mutfağında leziz mi leziz yöresel yemekler yapan teyzeler sizi karşılar.

3- Oylat / Bursa

Yeşil Bursa’nın termal sularıyla öne çıkan yeridir Oylat. Burası yemyeşil çam ormanlarıyla etrafı sarılmış bir yer. Belli başlı kaplıca tesisleri olduğu gibi günlük kiralık evler ve apart otelleri de vardır. Oylat’ı gezmek ve keşfetmek için günübirlik Bursa’dan gidebileceğiniz gibi, isterseniz buradaki tesislerden birinde konaklama yaparak Oylat termal sularıyla şifalanabilirsiniz.

4- Göynük / Bolu

Yemyeşil tepelerin arasında bir vadide eski Türk evleriyle sizi karşılayan Göynük, İstanbul’a yakın olduğu kadar Ankara’ya da oldukça yakındır. Buranın en dikkat çekici özelliklerinin başında iki-üç asırdır bu yemyeşil vadi içerisindeki varlığını korumuş olan, geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan, ahşap ağırlıklı tarihi evleridir. Göynük’ün seyir terasına çıkıp, taş kaplı dar sokaklarında gezindikten sonra çarşıda bulunan restoranlarda cevizli ve tereyağlı erişte, mantı, güveçte yaprak sarma yemeden buradan ayrılmayın.

5- İğneada / Kırklareli

Yeşil ve mavi denince Trakya’da ilk akla gelen yerlerden biri İğneada. Kırklareli’nin Demirköy ilçesine 26 km. mesafedeki İğneada, kökleri suların içinde kalmış yemyeşil longoz ormanları ve 22 kilometrelik incecik kumlara sahip plajlarıyla öne çıkmaktadır. Trakya’nın Karadeniz sahiline kıyısı olan İğneada’da konaklama için tercih edebileceğiniz küçük oteller ve daireler hizmet vermektedir.

6- Maçahel Yaylası / Artvin

Maçahel Yaylası Doğu Karadeniz’de yer alan Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içinde bulunur. Maçahel, Türkiye ve Gürcistan sınırları boyunca yer almaktadır. Zorlu yollar aşılarak varılabilen yaylanın ülkemiz sınırları içerisinde kalan bölümüne yukarı Maçahel denilmektedir. Vadiye geldiğiniz anda yol boyunca devam eden enfes doğa, burada da karşınıza çıkar. Bol oksijenli yemyeşil bir doğaya sahip Maçahel’de yeşilin her tonunu bulunursunuz. Burada konaklama yapabileceğiniz birkaç tane işletme vardır. Özellikle yörede yaşayan halk tarafından pansiyon olarak işletilen ahşap evlerde konaklayabilirsiniz.

7- Bördübet / Muğla

Muğla’nın doğa harikası yerlerine ev sahipliği yapan Marmaris’in yeşille mavinin kucaklaştığı beldelerden biri de Bördübet’tir. Gerek incecik kumlarla kaplı plajları, gerekse de yemyeşil çam ormanları arasında ister kamp yapın, isterseniz de bölgede hizmet veren iki-üç tesisten birinde konaklayın… Bol oksijeniyle yemyeşil bir doğaya sahip olan Bördübet’e bu yıl mutlaka uğrayın.

8- Ayder Yaylası Rize

Ayder 1300 lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.
Yayla yeşilin gökyüzüyle buluştuğu harika bir güzellikten oluşuyor..

9- Sümela Manastırı/Trabzon

Sümela Manastırı Trabzon’da gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda bulunuyor. Sümela Manastırı’nın MS. 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği iddia ediliyor. Altındere Milli Parkı’nın içinde bulunan bu yapı o kadar heybetlidir ki zaman zaman bulutların üzerinden bile yükselebilen görüntüsüyle kendine hayran bırakır. Sadece Trabzon değil tüm ülkemiz genelinde en çok turist çeken yerlerin başında gelmektedir. Dik dağ yamacına yapılmış olan bu yapı karşısında büyülenmemek mümkün değil.

10Palovit Şelalesi, Rize

Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan bir şelaledir. Şelale 15 metre yüksekten akmaktadır. Rize’de bulunan debisi en yüksek şelalelerinden biridir. Kaynağı Palovit Deresidir.
Eşşiz suyu ve serinliği ile Rize’nin en güzel yerlerinden biri olmaya aday..

Listenin ilk 6’sının içerik kaynağı ensonhaber.com’dur.

Yorum Yap
Yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra ne hissettin ?

Yorum Yap