İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Neler Oldu ?
  3. Veba Salgının’da Ki Maskelerin Oldukça Ürkütücü Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Veba Salgının’da Ki Maskelerin Oldukça Ürkütücü Olduğunu Biliyor Muydunuz?

kara-veba-maskesi
1

Tüm Dünya’nın koronavirüs ile adeta savaştığı şu günler insanoğluna geçmişte ki salgınları da hatırlattı. İnsan tarihinin en tehlikeli salgın hastalığı olan Vebayı biraz tanıyalım.

Veba Nedir ?

Kara Ölüm, Kara Veba ya da Büyük Veba Salgını, 1347 – 1351 yılları arasında Avrupa’da büyük yıkıma yol açan ölümcül bir salgındır.

vebahastaları

Veba diğer adıyla Kara Ölüm, koronavirüs’de olduğu gibi tüm Dünya’ya Çin’den yayılmıştı. Salgın hastalığın bir türlü önüne geçilemiyor, insanlık oldukça büyük bir sıkıntıya girmişti. Avrupa nufüsünün 3/1 bu tehlikeli salgından dolayı yaşamını yitirmişti.

Tarihte ki en ölümcül salgınların başında gelen Veba hastalığı, asırlar geçmesine rağmen tam bir sebebe bağlanamıyor. Sadece bazı araştırmalar sonucunda Veba salgının Yersinia pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı düşünülmektedir.

Evet şimdi gelelim konumuza. Günümüzde koronavirüs sebebiyle maske takmamaya ısrar eden bazı gruplar var, bu gruplar nedense maskeyi sanki ayıp birşeymiş gibi görüp, maske takmamakta inatlarını devam ettiriyorlar.

Peki acaba Veba Maskesi’nin nasıl olduğunu hiç düşündüler mi ?

İnsanoğlu’nun cebelleştiği en ölümcül salgın olan Veba salgınından insanlardan kendilerini nasıl muhafaza ediyorlardı?

 

Kara ölüm salgınının adeta sembolü olan bu maskeler oldukça ürkütücü bir şekilde tasarlanmıştır. Fakat bu maskeler 14. yüzyılda gerçekleşen büyük salgında yoktu, maske çok daha sonra 17. yüzyılda Fransız bir doktor olan Charles de Lorme tarafından tasarlanıp, kullanıma sunulmuştur.

Daha çok hastaların değil, Doktorların taktığı maske, insanın rüyalarına girecek kadar ürkütücü. Bu ürkütücü kostüm, doktorların kirli havadan korunması amacıyla Charles tarafından tasarlanmıştı. Hastalık yapıcı mikrop teorisinden önce doktorlar vebanın, kişinin vücut sıvı dengesini bozabilecek kirli havadan bulaştığını iddia ediyorlardı. Kokusu ağır ve keskin olan parfümlerin havayı temiz tutup hastalığın yayılmasını engelleyeceği ortaya atılmıştı.

Kara Veba’nın hayvanlardan insanlara pire ısırıklarıyla hapşırma veya öksürme sebepleriyle bulaştığı öngörülen bir hastalıktır. Tabi o zamanlar içinde bu bilgiler dahi yüzde yüz doğru bilgiler olarak sayılmıyordu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Her İhanet Sevgiyle Başlar. Uludağ Üniversitesi : Gazetecilik

Yorum Yap