1. Ana Sayfa
  2. Saglik
  3. Vesveseden Nasıl Kurtuluruz?

Vesveseden Nasıl Kurtuluruz?

Obsesyon nedir? Rahatsız eden düşüncelerden nasıl kurtulurum? Vesveseden nasıl kurtulurum? Vesvese Nedir? Takıntılarımdan nasıl kurtulurum?

Gibi soruların cevabını arıyorsanız bu yazımız tam size göre!

Vesvese nedir?

Arapça kökenli olan bu kelime kuruntulu düşünce anlamına gelir. İngilizcede obsesyon, türkçede saplantılı düşünce demektir.

Bu düşünce sisteminin çalışma şekli şöyledir: aklına gelmesinden dahi rahatsız olduğun bir şeyi sürekli düşünmeye başlıyorsunuz. Bu düşünceden rahatsız olduğunuz için düşünmemeye çalışıyorsunuz fakat siz kaçtıkça, düşünmemeye çalıştıkça o düşünce, zihninizi ve hayatınızı felç ediyor. Bu düşünceyi aklından çıkarmak için kafasını duvarlara vuranlar dahi var. Bu durum bazı düşüncelerin bizi ne kadar rahatsız edebileceğinin ve ne kadar zor duruma sokabileceğinin kanıtıdır. Ama bu durumdan kurtulmak mümkün.

Bu tarz düşüncelerin örneklerini ayrıntıya girmeden vermek istiyorum. Çükü ben ayrıntılı bir şekilde bir düşünceyi öne sürdüğüm zaman sizde o düşünce olmasa bile artık acaba var mı? diye takıntı yapmaya başlarsınız. Bu yüzden size internette düşüncelerinizi ele geçirecek sizi düşündürüp rahatsız edecek örnekleri okumanızı tavsiye etmem.

Kategorik olarak bahsedeceğimiz bu konularda cinsellik, dini konular, şüphe ve tamamlamayla ilgili konular, hayat ve kendimizle ilgili konular, çocuklarla, çevremizdeki güvendiğimiz insanlarla ilgili konular gelebiliyor.

Bu kategorik başlıklar altında bu durumlar hep şöyle işler: Aslında hiç yapmayı düşünmediğimiz bir şey bir seferlik aklımıza geliyor, ve sonrasında ya yaparsam, ya düşünürsem, ya söylersem ya istersem gibi durumları düşünerek kendimizi çok sıkıntılı bir duruma sokuyoruz. İlk olarak şunu söylemek istiyorum. Vesvese yapan insanlar genellikle mükemmel olmaya, hiç hata yapmamaya çalışan insanlardır. Kibar ve dürüst insanlardır. Eğer düşünmekten kaçtığınız bir konu varsa o mevzuyu önemsediğinizi, değer verdiğinizi ve o konuda hassas olduğunuzu gösterir. Bu yüzden eğer aklınıza rahatsız edici düşünceler geliyorsa ben kötü bir insan mıyım diye düşünmeyin. Acaba ben sapık bir insan mıyım? Acaba ben dinden uzak mıyım? Ben ahlaksız mıyım? Ben karaktersiz miyim? Gibi sorularla beyninizi yormanıza gerek yok. Siz zaten o mevzuyu önemsediğiniz, dikkat ettiğiniz için bu mevzu sizin aklınıza geliyor. Yani dürüst insanlar, kibar insanlar, ince insanlar, her şeyi doğru yapmaya çalışan insanlar vesvese, obsesyona maruz kalıyorlar.

Zihnimizin şöyle bir yapısı vardır: Dünyada gördüğümüz, duyduğumuz, birkaç kelime de olsa okuduğumuz, kısacası varlığına şahit olduğumuz her şeyi düşünebiliriz ve aslında düşündüğümüz birçok şeyi kombin edip farklı şeylerle birleştirip daha farklı şeyler de düşünebiliriz. Zihnimizin bu şekilde sonsuza yakın bir kapasitesi vardır. Yani her şeyi düşünebiliriz, her ihtimal aklımıza gelebilir.

Şunu unutmamalısınız: bir şeyi düşünüyor olmanız onu istiyorsunuz anlamına gelmez. Bir şeyi düşünüyor olmanız onu yaptığınız anlamına gelmez. Düşüncelerle gerçekler bambaşkadır. Eğer insanlar düşüncelerini yapıyor olsaydı, düşünceler gerçek olsaydı dünyada düzen diye bir şey kalmazdı. Bu örnek zihnimizle dünyanın gerçeğini ayırt etmemiz gerektiğini gösterir.

Sizin aklınıza gelen rahatsız edici düşünceyi aslında önemsememiş olsanız, dikkate almamış olsanız 1-2 dakika içinde kaybolacaktır. Ama mükemmel olma peşinde olduğunuz için, yanlış yapmamayı düşündüğünüz için dürüst olduğunuz için o düşünceye odaklanıyorsunuz ve kendinizi nasıl böyle bir şey düşünebilirim diye suçlu hissediyorsunuz. Acabalarla minicik düşünceyi siz çoğaltıyorsunuz. Çünkü dikkatinizi o düşünceye verip o andan sonra her zaman kendinizi kontrol etmeye başlıyorsunuz. Kontrol ettiğiniz sürece olmayan bir şeyi oldurmaya başlarsınız.

Yaptığınız en büyük hatalardan birisi savaşınca düzeleceğini sanmanız. Düşünmek istemezken kenara çekilip kafanızda bir şeyleri kanıtlama ihtiyacı duyuyorsunuz. Bütün ihtimalleri eşleştiriyorsunuz.

DÜŞÜNCELER GERÇEK DEĞİLDİR!

Senin düşünmekten bile korktuğunuz şeyleri yapan bir sürü insan var.Sen neden bunları düşünüyorsun da yapmıyorsun?

İşte burda senin temel yapın, yazılımın devreye girer. Bir insan bir şeyi yapacaksa zaten yapıyor, bunun üzerine saatlerce düşünmüyor.

Ana yapımız, ana yazılımımız çocukluk çağında, genetik yapımız, aile ortamımız, kültürümüzle belli olmaya başlıyor.Ve sen kendi içinde bir düzenini kurmuş oluyorsun. Ama ilerleyen yaşlarda ergenlikle birlikte kafana bir mevzu takılır.Ya böyleyse, ya böyle istiyorsam ya böyle yaparsam, ya böyle birisiysem diye kendini o rahatsız edici düşüncelerin içine koyduğun zaman hep o korku döngüsünün içine girersin.Peki madem bu kadar sıkıntı veriyor, korkuyorsun, düşüncelerinin arasında var, neden yapmıyorsun o zaman?

İnsanlar rahatça yapabiliyorken sen neden yapmıyorsun? Eğer istiyorsan, istemekten korkuyorsan aslında zihnine bir virüs bulaşmış demektir.Senin hiç yapmayacağın, hayatına geçirmeyeceğin, aklına bile gelmeyecek şeyleri sanki sen yapacakmışsın gibi sanal bir korku oluşturuyor.O korkunun peşinden gitmeyin.

Bu düşüncelerden bir yakınınıza bahsetmişseniz onlardan onay alma ihtiyacı duyarsınız. Ben böyle değilimdir değil mi? Ben bunu düşünmüyorumdur değil mi? şeklindedir. Onay aldığınız zaman kısmi bir rahatlama yaşarsınız.

Çevrenize bahsetmediğiiz zaman internet formlarına yazıp, insanlardan bu sözleri duyduğuzda da aynı şekilde çevreden aldığınız söz ile geçici rahatlama yaşarsınız. O yüzden etrafınızdaki insanlardan tahüt almayı bırakmalısınız.Kendi düşüncelerimizle onları önemsemeyerek baş etmemiz gerekiyor.

Nasıl ki gıcık olduğumuz bir insanla sürekli tartışma halinde olmaktan kaçınıp onunla ilişkiyi kesiyorsak, onunla konuşmak yerine başka şeyler yapıyorsak vesveseye de aynı muameleyi göstermeliyiz.Hayatınızın merkezine o düşünceleri koymak yerine dikkatinizi başka bir şeye verdiğiniz zaman vesvese ile savaşın galibiyeti sizde olacaktır.

Vesvese bizim zihnimizdedir. Zihnimizin bir parçasıdır. Sadece bir düşüncedir ve gerçek dünyaya geçemez.Artık vesveseyle muhatap olmama kararı aldım. Hayatımı bu kadar ciddiye almıyorum. Vesvese geldiği zaman ben bir film izleyeceğim, kitap okuyacağım diye düşünürken içinizden bir ses bu düşünceyi çözmeden dikkatini veremezsin diyecek. Bırakın o orda dursun. Bu sese inanmayın. Dikkatinizi dağıtın.

İlk başta zor gelecek, tamamen kurtulman mümkün olmayacak ama sen vesvese her geldiğinde başka bir şeyle oyalanırsan onu önemsemeyerek hayatından uzaklaştırırsan aslında gerçek boyutuna getirmiş olacaksın.

Yorum Yap

Yorum Yap